2017/18 > Tjeckien 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Tjeckien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Polen
Tyskland

Tjeckien
 
Österrike Slovakien
Ungern

Brno, ND Brno  / 

Nabucco (Verdi) 31 Aug-6 JunDir.: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Prod.: György Selmeczi
The Devil and Kate (Dvořák,A) 9 Sep-22 JunDir.: Jakub Klecker / Robert Kružík; Prod.: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 12 Sep-10 MajDir.: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; Prod.: Lenka Flory
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 Sep-20 JunDir.: Pavel Šnajdr; Prod.: Jiří Adámek
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Okt-21 AprDir.: Ondrej Olos; Prod.: Magdalena Švecová
Powder her face (Adès) 2 Nov-25 AprDir.: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; Prod.: Tomáš Studený
The Kiss (Smetana) 10 Nov-27 AprDir.: Jakub Klecker; Prod.: Linda Keprtová
Carmen (Bizet) 1 Dec-3 MarDir.: Ondrej Olos / Robert Kružík; Prod.: Tomáš Pilař
Faust (Gounod) 16 Dec-27 MajDir.: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; Prod.: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 3-7 JanDir.: Ondrej Olos / Marko Ivanović; Prod.: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 5-21 JanDir.: Jaroslav Kyzlink / Pavel Šnajdr; Prod.: Zbyněk Srba
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-10 FebDir.: Ondrej Olos; Prod.: Sandro Santillo
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17 Feb-8 AprDir.: Robert Kružík; Prod.: Martin Glaser
Puss in Boots (Teml) 23 Mar-27 JunDir.: Valeria Maťašová; Prod.: Marek Mokoš
Così fan tutte (Mozart) 18 Maj-8 JunDir.: Jakub Klecker; Prod.: Anna Petrželková
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
The Cunning Little Vixen (Janáček) 2-6 AugDir.: Mario De Rose; Prod.: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Rusalka (Dvořák,A) 9-13 AugDir.: Mario De Rose / Martin Peschík; Prod.: Jiří Heřman
La traviata (Verdi) 20 Okt-8 MarDir.: Mario De Rose; Prod.: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Das Land des Lächelns (Lehár) 7 Nov-18 DecDir.: Jan Bubák; Prod.: Dagmar Hlubková
The Mikado (Sullivan,A) 15 Nov-10 MarDir.: Martin Peschík; Prod.: Dominik Beneš
Il trovatore (Verdi) 25 Nov-28 MarDir.: Mario De Rose; Prod.: Tomáš Studený
Jenůfa (Janáček) 19 Jan-5 MarDir.: Mario De Rose; Prod.: Tomáš Studený
L'occasione fa il ladro (Rossini) 17 FebDir.: Martin Peschík; Prod.: Tomáš Studený
Liberec, Divadlo F X Šaldy Liberec  / 
Jenůfa (Janáček) 5 Sep-17 MarDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-7 FebDir.: Martin Doubravský; Prod.: Oldřich Kříž
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 22 Sep-28 FebDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Thaïs (Massenet) 4 Okt-12 NovDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Aida (Verdi) 27 Okt-29 DecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Michael Tarant
Netopýr (Strauss,J) 3 NovDir.: František Babický; Prod.: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 17 Nov-17 DecDir.: František Babický; Prod.: Martin Otava
The Two Widows (Smetana) 15 Dec-30 JanDir.: Robert Jindra; Prod.: Jan Antonín Pitínský
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Jan-31 MarDir.: František Babický; Prod.: Luděk Golat
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 1 FebDir.: Tvrtko Karlovič; Prod.: Oldřich Kříž
My Fair Lady (Loewe) 15 Feb-29 MarDir.: Martin Doubravský; Prod.: Jan Kříž
Veselé paničky Windsorské (Nicolai) 24 FebDir.: František Babický; Prod.: Stano Slovák
La bohème (Puccini) 9-28 MarDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Olomouc, Moravské divadlo / Moravian Theatre Olomouc  / 
The Greek Passion (Martinů) 11 Sep-3 AprDir.: Petr Šumník / Tomáš Hanák; Prod.: Jan Antonín Pitínský
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 Sep-11 MarDir.: Tomáš Hanák / Miloslav Oswald; Prod.: Dagmar Hlubková
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-11 FebDir.: Miloslav Oswald / Petr Šumník; Prod.: Roman Vencl, Michaela Doleželová
La bohème (Puccini) 21 Sep-26 JanDir.: Miloslav Oswald / Petr Šumník; Prod.: Andrea Hlinková
Countess Maritza (Kálmán,E) 30 Sep-29 MarDir.: Petr Šumník; Prod.: Dagmar Hlubková
Vinobraní (Nedbal) 6 Okt-15 JanDir.: Tomáš Hanák Petr Šumník; Prod.: Roman Vencl, Michaela Doleželová
Miss Serafinka's Pearls (Piskáček) 11 Okt-12 JanDir.: Petr Šumník / Tomáš Hanák; Prod.: Dagmar Hlubková
Rigoletto (Verdi) 20 Okt-7 MarDir.: Petr Šumník / Miloslav Oswald; Prod.: Andrea Hlinková
Ernani (Verdi) 15 Dec-18 AprDir.: Lubomíra Hellová; Prod.: Karla Štaubertová
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Jan-1 AprDir.: Tomáš Hanák; Prod.: Zbyněk Brabec
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Cikánský baron (Strauss,J) 4 Okt-5 JanDir.: Petr Šumník; Prod.: Dana Dinková
Rusalka (Dvořák,A) 7 Okt-7 DecDir.: Marek Šedivý; Prod.: Ilja Racek
Falstaff (Verdi) 21 Okt-11 JanDir.: Marek Šedivý; Prod.: Lubor Cukr
Hraběnka Marica (Kálmán,E) 31 Okt-9 DecDir.: Marek Prášil; Prod.: Dagmar Hlubková
Arizona Lady (Kálmán,E) 16 Dec-13 FebDir.: Petr Šumník; Prod.: Dominik Beneš
Ifigénie na Tauridě (Gluck) 18-22 FebDir.: Vojtěch Spurný; Prod.: Lubor Cukr
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22+ AprDir.: Marek Šedivý; Prod.: Jana Andělová Pletichová
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Sep-10 MajDir.: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; Prod.: Ondřej Havelka
The Secret (Smetana) 19 Sep-7 OktDir.: Jakub Klecker / Robert Kružík; Prod.: Tomáš Studený
Zob, Zob, Zoban!!! (Schiffauer) 24 Sep-22 DecDir.: Adam Sedlický; Prod.: Václav Klemens
Otello (Verdi) 19 Okt-20 AprDir.: Jakub Klecker / Robert Kružík; Prod.: Ivan Krejčí
Hamlet (Thomas,A) 28 Okt-11 NovDir.: Tomáš Brauner / Jakub Klecker / David Švec; Prod.: Radovan Lipus
The Bartered Bride (Smetana) 29 Okt-25 MarDir.: Robert Kružík / Jan Šrubař; Prod.: Ilja Racek
Iphigénie en Aulide (Gluck) 14 Dec-15 JunDir.: Zdeněk Klauda / František Macek; Prod.: Michał Znaniecki
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 8 Mar-9 JunDir.: Jakub Klecker / Sander Teepen; Prod.: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 3 Maj-17 JunDir.: Robert Kružík / Adam Sedlický; Prod.: Bohuslava Kráčmarová
The Rape of Lucretia (Britten) 17-19 MajDir.: Ondřej Vrabec / Adam Sedlický; Prod.: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Sep-11 MarDir.: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; Prod.: Tomáš Pilař
Medea (Cherubini) 5 Sep-16 FebDir.: Norbert Baxa; Prod.: Martin Otava
La vie parisienne (Offenbach) 6 Sep-24 MarDir.: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; Prod.: Zbyněk Brabec
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 10 Sep-28 DecDir.: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; Prod.: Zbyněk Brabec
Madama Butterfly (Puccini) 26 Sep-25 JanDir.: Norbert Baxa; Prod.: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Sep-1 NovDir.: Norbert Baxa; Prod.: Tomáš Pilař
Jakub Jan Ryba (Kubička) 14 Okt-31 MarDir.: Jiří Štrunc / Jakub Zicha; Prod.: Tomáš Pilař
Libuse (Smetana) 16 NovDir.: Oliver von Dohnányi / Jiří Štrunc; Prod.: Martin Otava, Tomáš Pilař
West Side Story (Bernstein) 6 Dec-20 MarDir.: Dalibor Bárta / Kryštof Marek; Prod.: Jerome Robbins
Hamlet (Thomas,A) 20 Jan-30 MarDir.: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; Prod.: Martin Otava
Sweeney Todd (Sondheim) 27 Jan-18 MarDir.: Jiří Petrdlík / Dalibor Bárta; Prod.: Lumír Olšovský
Bezauberndes Fräulein (Benatzky) 24+ Feb
Fiddler on the Roof (Bock) 10-13 MarDir.: Kryštof Marek / Pavel Kantořík
Praha, National Theatre Prague  / 
Aida (Verdi) 26 Aug-11 AprDir.: Andreas Sebastian Weiser / Richard Hein; Prod.: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 27 Aug-10 MajDir.: Martin Leginus / Jiří Štrunc; Prod.: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 1 Sep-30 JunDir.: Jan Chalupecký / David Švec; Prod.: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Tosca (Puccini) 1 Sep-17 JunDir.: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; Prod.: Arnaud Bernard
Lohengrin (Wagner) 2 Sep-10 JunDir.: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; Prod.: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-22 SepDir.: Jan Chalupecký / Robert Jindra / Jakub Klecker; Prod.: Josef Průdek
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Sep-2 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Prod.: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 8 Sep-19 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Tomáš Brauner; Prod.: Jana Kališová
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 11 Sep-10 AprDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Michal Caban
Rusalka (Dvořák,A) 13 Sep-14 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; Prod.: Jiří Heřman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Sep-30 DecDir.: Enrico Dovico / Tomáš Brauner; Prod.: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 27 Sep-18 NovDir.: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Prod.: Magdalena Švecová
Juliette (Martinů) 29 Sep-16 MarDir.: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Prod.: Zuzana Gilhuus
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Okt-23 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; Prod.: Dominik Beneš
La Cenerentola (Rossini) 12 Okt-17 MajDir.: Jan Kučera / David Švec; Prod.: Enikő Eszenyi
Der Mond (Orff) 22 Okt-3 DecDir.: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; Prod.: Jiří Nekvasil
Die Kluge (Orff) 22 Okt-3 DecDir.: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; Prod.: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 24 Okt-8 MajDir.: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; Prod.: Arnaud Bernard
Don Giovanni (Mozart) 27-29 OktDir.: Plácido Domingo; Prod.: Jiří Nekvasil
The Cunning Little Vixen (Janáček) 28 Okt-8 MajDir.: Robert Jindra; Prod.: Ondřej Havelka
Carmen (Bizet) 30 Okt-12 JunDir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Prod.: Jozef Bednárik
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 3 Nov-6 JunDir.: Enrico Dovico / Jan Bubák; Prod.: Radim Vizváry
The Devil and Kate (Dvořák,A) 5 Nov-12 MajDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Marián Chudovský
Rusalka (Dvořák,A) 20 Nov-7 MajDir.: Jiří Štrunc / Andreas Sebastian Weiser; Prod.: Zdeněk Troška
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Nov-26 FebDir.: Richard Hein; Prod.: Martin Otava
Její pastorkyňa (Janáček) 1-29 DecDir.: Robert Jindra / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil
Don Hrabal (Stedron) 14 Dec-6 FebDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Linda Keprtová
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Dec-21 JanDir.: David Švec; Prod.: Joël Lauwers
Andrea Chénier (Giordano) 19 Dec-4 MajDir.: Petr Kofroň / Jan Chalupecký; Prod.: Michal Dočekal
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Dec-29 MajDir.: Richard Hein / Jiří Štrunc; Prod.: Matěj Forman
Billy Budd (Britten) 18 Jan-27 AprDir.: Christopher Ward; Prod.: Daniel Špinar
Mefistofele (Boito) 1 Feb-5 JulDir.: Marco Guidarini / Richard Hein; Prod.: Ivan Krejčí
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-13 JunDir.: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; Prod.: Magdalena Švecová
Turandot (Puccini) 20 Feb-24 JunDir.: Enrico Dovico / Richard Hein; Prod.: Václav Věžník
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 22 Mar-29 MajDir.: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Prod.: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 7 Apr-13 MajDir.: Petr Kofroň; Prod.: Michal Dočekal
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 10-14 MajDir.: Marc Minkowski
Werther (Massenet) 7-26 JunDir.: Petr Kofroň / Jan Bubák; Prod.: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Nabucco (Verdi) 28 Jun-3 JulDir.: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; Prod.: José Cura
Libuse (Smetana) 13 SepDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Jan Burian
Fidelio (Beethoven) 22 Sep-24 AprDir.: Andreas S Weiser; Prod.: Vera Nemirova
Jonny spielt auf (Krenek) 24 Jan-20 Mar
The Classical Style (Stucky) 4 Apr-28 MajDir.: David Švec; Prod.: Alice Nellis
Letters, Riddles and Writs (Nyman) 4 Apr-28 MajDir.: David Švec; Prod.: Alice Nellis
Tramvestie (Wajsar) 18 Apr-23 JunProd.: Marek Bureš
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 16 Maj-6 Jun
Dalibor (Smetana) 27 Jun-4 Jul
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Prodaná nevěsta (Smetana) 12 Sep-16 NovDir.: Milan Kaňák; Prod.: Zbyněk Brabec
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 21 SepDir.: Miloš Formáček; Prod.: Andrea Hlinková
La traviata (Verdi) 15 Okt-13 MarDir.: Miloš Formáček; Prod.: Martin Dubovic
Das Land des Lächelns (Lehár) 21 OktDir.: Miloš Formáček; Prod.: Andrea Hlinková
Prodaná nevěsta (Smetana) 16 NovDir.: Milan Kaňák / Miloš Formáček; Prod.: Zbyněk Brabec
Der Vogelhändler (Zeller,C) 22 Dec-18 MarDir.: Milan Kaňák, Jan Snítil; Prod.: Michal Lieberzeit
Kouzelná flétna (Mozart) 16 Feb-27 MarDir.: Miloš Formáček / Jan Snítil; Prod.: Martin Otava