2017/18 > Tyskland 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Tyskland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Danmark Sverige
Nederländerna
Belgien
Luxenburg

Tyskland
 
Polen
Tjeckien
Frankriken Schweiz Österrike

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Sep-19 JanDir.: Justus Thorau; Prod.: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 Okt-7 JanDir.: Karl Shymanovitz; Prod.: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 Nov-23 FebDir.: Justus Thorau / Ido Arad / Christopher Ward / Per-Otto Johansson; Prod.: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 Dec-14 JunDir.: Karl Shymanovitz / Justus Thorau; Prod.: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-7 JulDir.: Justus Thorau; Prod.: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Apr-1 JunDir.: Justus Thorau; Prod.: Ute M Engelhardt
Maria Stuarda (Donizetti) 10 Jun-15 JulDir.: Karl Shymanovitz; Prod.: Ludger Engels
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Jun-12 JulDir.: Raimund Laufen; Prod.: Tamara Heimbrock
La forza del destino (Verdi) 9 Sep-11 NovDir.: Christopher Ward; Prod.: Jarg Pataki
La traviata (Verdi) 26 SepDir.: Justus Thorau; Prod.: Ewa Teilmans
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Okt-19 DecDir.: Justus Thorau; Prod.: Ludger Engels
Roméo et Juliette (Gounod) 9 Dec-25 JanDir.: Christopher Ward; Prod.: Ewa Teilmans
Trouble in Tahiti (Bernstein) 10 Feb-11 AprDir.: Christopher Ward; Prod.: Nina Russi
A Quiet Place (Bernstein) 10 Feb-11 AprDir.: Christopher Ward; Prod.: Nina Russi
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 31 Mar-6 JunDir.: Karl Shymanovitz; Prod.: Joan Anton Rechi
Così fan tutte (Mozart) 2 Jun-7 JulDir.: Justus Thorau; Prod.: Ute M Engelhardt
Elegie für junge Liebende (Henze) 23 JunDir.: Herbert Görtz; Prod.: Ramona Bartsch
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 Sep-30 DecDir.: Dieter Klug; Prod.: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 Okt-25 DecDir.: Dieter Klug; Prod.: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 Nov-27 DecDir.: Dieter Klug; Prod.: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 Dec-9 MarDir.: Dieter Klug; Prod.: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 Jan-23 MarDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Jan-23 MarDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Apr
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Apr
Blossom time (Romberg) 18 Mar-20 AprDir.: Dieter Klug; Prod.: Ingolf Huhn
Martha (Flotow) 29 Apr-13 MajDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 Okt-10 FebDir.: Domonkos Héja; Prod.: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 Dec-7 JunDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 Feb-22 AprDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 Mar-25 MajDir.: Domonkos Héja; Prod.: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 Maj-16 JunDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Dirk Schmeding
Herz aus Gold (Kanyar) 30 Jun-28 JulDir.: Domonkos Héja; Prod.: Holger Hauer
Dalibor (Smetana) 14+ OktDir.: Domonkos Héja; Prod.: Roland Schwab
Die Zauberflöte (Mozart) 2+ DecDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2+ FebDir.: Domonkos Héja; Prod.: André Bücker
JFK (Little) 24+ MarDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Roman Hovenbitzer
Die Walküre (concert) (Wagner) 20 AprDir.: Domonkos Héja
Don Pasquale (Donizetti) 25+ MajDir.: Domonkos Héja; Prod.: Corinna von Rad
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 29+ JunDir.: Ivan Demidov; Prod.: Cusch Jung
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 NovDir.: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 NovDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 DecDir.: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 Mar-2 AprDir.: Simon Rattle; Prod.: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 Mar-1 AprDir.: Simon Rössler; Prod.: Christian Carsten
Ritter Parceval (Albrecht,H) 26-31 MarDir.: Stanley Dodds; Prod.: Kirsten Uttendorf
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 MajDir.: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 JulDir.: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 JulDir.: Valery Gergiev; Prod.: Isabelle Partiot-Pieri
Hoffmanns Erzählungen (concert) (Offenbach) 25 NovDir.: Marc Minkowski
Missa Solemnis (Beethoven) 1 DecDir.: Jan Caeyers
King Arthur (Purcell) 20 JanDir.: Paul McCreesh
Das Lied von der Erde (Mahler) 20 JanDir.: Jochen Rieder
Otello (Verdi) 13-22 AprDir.: Daniele Gatti; Prod.: Robert Wilson
Requiem (Verdi) 14-20 AprDir.: Riccardo Muti
Clara (Bond) 14-21 AprDir.: Michael Hasel
Der Kleine und Otello (Verdi) 16-20 AprDir.: Raphael Haeger
h-Moll-Messe (Bach,JS) 10 JunDir.: Philippe Herreweghe
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 Jan-4 Mar
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 Aug-19 MajDir.: Ido Arad / Carlo Montanaro; Prod.: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Aug-14 JunDir.: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Sep-18 OktDir.: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; Prod.: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 Sep-17 DecDir.: Donald Runnicles / Axel Kober; Prod.: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 SepDir.: Ivan Repušić; Prod.: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 Sep-7 OktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Okt-13 JanDir.: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 OktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 14-28 OktDir.: Nicholas Carter; Prod.: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 OktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 Okt-24 MarDir.: Giampaolo Bisanti / John Fiore; Prod.: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 Okt-24 MajDir.: Roberto Rizzi-Brignoli / Paolo Arrivabeni; Prod.: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 Nov-8 AprDir.: Michael Boder / Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 Nov-7 JanDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 DecDir.: Kevin McCutcheon; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 DecDir.: Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 Dec-2 JanDir.: Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 Jan-16 JunDir.: Ivan Repušić / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 Jan-17 FebDir.: Nicholas Milton; Prod.: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 Jan-3 FebDir.: Evan Rogister; Prod.: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 Feb-12 MajDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 FebDir.: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 Feb-10 MarDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 MarDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 Mar-6 AprDir.: Marc Albrecht; Prod.: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Mar-13 AprDir.: Stefano Ranzani; Prod.: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Mar-13 AprDir.: Stefano Ranzani; Prod.: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Apr-8 JunDir.: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 MajDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Don Carlo (Verdi) 18-27 MajDir.: Donald Runnicles / Ido Arad; Prod.: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 MajDir.: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 Jun-5 JulDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 Jun-6 JulDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
La Gioconda (Ponchielli) 28 Jun-7 JulDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Filippo Sanjust
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Aug-1 JunDir.: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Prod.: Günter Krämer
La traviata (Verdi) 30 Aug-16 DecDir.: Stephan Zilias / Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Götz Friedrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Aug-20 MajDir.: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Prod.: Katharina Thalbach
Roméo und Juliette (Berlioz) 6-10 SepDir.: Thomas Søndergård; Prod.: Sasha Waltz
Nabucco (Verdi) 8 Sep-28 DecDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Keith Warner
Tristan und Isolde (Wagner) 23 Sep-3 OktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Tosca (Puccini) 30 Sep-20 AprDir.: Pier Giorgio Morandi / Ivan Repušić / Oksana Lyniv; Prod.: Boleslaw Barlog
Wozzeck (Berg) 5 Okt-15 NovDir.: Donald Runnicles; Prod.: Ole Anders Tandberg
Fausts Verdammnis (Berlioz) 12-20 OktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christian Spuck
Messa da Requiem (Verdi) 18 Okt-9 NovDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Achim Freyer
Don Giovanni (Mozart) 25 Okt-1 NovDir.: Daniel Cohen; Prod.: Roland Schwab
Lohengrin (Wagner) 28 Okt-12 MajDir.: Justin Brown / Donald Runnicles; Prod.: Kasper Holten
Die Sache Makropulos (Janáček) 10-22 NovDir.: Marko Letonja; Prod.: David Hermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Nov-3 JanDir.: Nikolas Maximilian Nägele / Donald Runnicles / Stephan Zilias; Prod.: Rolando Villazón
Andrea Chénier (Giordano) 28 Nov-5 DecDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: John Dew
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1 Dec-12 JanDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Laurent Pelly
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 11-12 DecDir.: Kevin McCutcheon; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Das schlaue Füchslein (Janáček) 20 Dec-4 JanDir.: Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
Carmen (Bizet) 6 Jan-22 JunDir.: Stephan Zilias / Jacques Lacombe; Prod.: Ole Anders Tandberg
Tannhäuser (Wagner) 13 Jan-11 MajDir.: Sebastian Weigle / Stefan Blunier; Prod.: Kirsten Harms
La sonnambula (Bellini) 26 Jan-25 MajDir.: Diego Fasolis; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Boris Godunow (Musorgsky) 31 Jan-9 MarDir.: Kirill Karabits; Prod.: Richard Jones
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4-15 FebDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Filippo Sanjust
Rigoletto (Verdi) 6 Feb-30 AprDir.: Stephan Zilias / Nicholas Carter; Prod.: Jan Bosse
La rondine (Puccini) 12-23 FebDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Rolando Villazón
Turandot (Puccini) 23 Feb-23 MajDir.: Andrea Battistoni / John Fiore; Prod.: Lorenzo Fioroni
Salome (Strauss) 24 Feb-2 MarDir.: Stefan Blunier; Prod.: Claus Guth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-23 MarDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Götz Friedrich
Der Zwerg (Zemlinsky) 24 Mar-12 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Tobias Kratzer
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5 Apr-10 MajDir.: Evan Rogister; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Parsifal (Wagner) 14-21 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Philipp Stölzl
Oceane (Glanert) 28 Apr-24 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Robert Carsen
Der fliegende Holländer (Wagner) 1-9 MajDir.: Axel Kober; Prod.: Christian Spuck
Don Quichotte (Massenet) 30 Maj-18 JunDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Jakop Ahlbom
Delirio (Moultaka) 4-13 JunProd.: Wolfgang Nägele
Otello (Verdi) 8-20 JunDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Andreas Kriegenburg
Manon Lescaut (Puccini) 9-15 JunDir.: Simon Rattle; Prod.: Gilbert Deflo
Hamlet (concert) (Thomas,A) 24-29 JunDir.: Yves Abel
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Sep-28 JanDir.: Jordan de Souza; Prod.: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 Sep-4 NovDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 Sep-26 DecDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 Okt-25 DecDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Okt-12 JulDir.: Jordan de Souza; Prod.: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 Okt-10 NovDir.: Jonathan Stockhammer; Prod.: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 Dec-15 JulDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Dec-20 JanDir.: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 Jan-9 MarDir.: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; Prod.: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 Jan-11 JulDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 Jan-17 AprDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 Jan-30 MarDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 Feb-20 MarDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 Mar-13 JulDir.: Clemens Flick; Prod.: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 23 Mar-13 JulDir.: Stefan Soltesz / Ivo Hentschel; Prod.: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Mar-19 MajDir.: Jordan de Souza; Prod.: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Apr-21 MajDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-28 AprDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 Maj-10 JulDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Barrie Kosky
My Fair Lady (Loewe) 2 Jun-7 JulDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 Jun-14 JulDir.: Ainars Rubikis; Prod.: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 Jun-8 JulDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Sebastian Baumgarten
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Sep-4 NovDir.: Ainars Rubikis; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Anatevka (Bock) 15 Sep-7 FebDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Die tote Stadt (Korngold) 30 Sep-28 JunDir.: Ainars Rubikis; Prod.: Robert Carsen
Blaubart (Offenbach) 3 Okt-9 DecDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Stefan Herheim
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 13 Okt-16 DecDir.: Ainars Rubikis; Prod.: Andreas Homoki
Der Zauberer von Oz (Valtinoni) 28 Okt-26 DecDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Felix Seiler
Cendrillon (Massenet) 2 Nov-28 DecDir.: Ainars Rubikis; Prod.: Damiano Michieletto
Candide (Bernstein) 24 Nov-30 JunDir.: Jordan de Souza; Prod.: Barrie Kosky
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 6 Dec-20 JanDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Viktoria und ihr Husar (concert) (Abraham) 23-30 DecDir.: Stefan Soltesz
My Fair Lady (Loewe) 5 Jan-1 MajDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Andreas Homoki
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 13 Jan-31 MarDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
La bohème (Puccini) 27 Jan-29 JunDir.: Jordan de Souza; Prod.: Barrie Kosky
West Side Story (Bernstein) 10 Feb-18 MajDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky, Otto Pichler
Poro (Handel) 16 Mar-25 JunDir.: Jörg Halubek; Prod.: Harry Kupfer
Ball im Savoy (Abraham) 21 Mar-16 JunDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Apr-11 JunDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Suzanne Andrade, Esme Appleton
M - Eine Stadt sucht einen Mörder (Eggert) 5 Maj-26 Jun
Der Jahrmarkt von Sorotschinzi (Musorgsky) 9 Maj-12 JunDir.: Jordan de Souza; Prod.: Barrie Kosky
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 31 Maj-27 JunDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Der Rosenkavalier (Strauss) 8-23 JunDir.: Henrik Nánási; Prod.: Andreas Homoki
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 MarDir.: Felix Krieger; Prod.: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 MarDir.: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 Okt-17 DecDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 OktDir.: Max Renne; Prod.: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 Nov-20 DecDir.: Adrian Heger; Prod.: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 DecDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 Dec-14 JulDir.: Diego Fasolis; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 Dec-17 JanDir.: Julien Salemkour; Prod.: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Dec-12 AprDir.: Julien Salemkour / Daniel Cohen; Prod.: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 Jan-2 FebDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 JanDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 Jan-3 JunDir.: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; Prod.: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 Feb-3 MarDir.: Max Renne; Prod.: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Feb-18 MarDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 MarDir.: Zubin Mehta / Thomas Guggeis; Prod.: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 Mar-1 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 Mar-2 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 AprDir.: Daniel Cohen; Prod.: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 AprDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-24 MajDir.: Daniel Cohen; Prod.: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 MajDir.: René Jacobs; Prod.: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Maj-14 JunDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 JunDir.: Simone Young; Prod.: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 Jun-2 JulDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Jun-6 JulDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 JulDir.: Maxime Pascal; Prod.: Jürgen Flimm
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 Sep-14 OktDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 22 Sep-6 OktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Michael Thalheimer
Medea (Cherubini) 7-28 OktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Usher (Van Parys) 12-30 OktDir.: Marit Strindlund; Prod.: Philippe Quesne
Le nozze di Figaro (Mozart) 13-26 OktDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jürgen Flimm
Il trovatore (Verdi) 27 Okt-11 NovDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
L'orfeo (Monteverdi) 17-30 NovDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Sasha Waltz
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Nov-1 DecDir.: Diego Fasolis; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Hippolyte et Aricie (Rameau) 25 Nov-8 DecDir.: Sir Simon Rattle; Prod.: Aletta Collins
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 26 Nov-1 DecDir.: Diego Fasolis; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Fidelio (Beethoven) 7-19 DecDir.: Karl Heinz Steffens; Prod.: Harry Kupfer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Dec-12 JanDir.: Christopher Moulds / Thomas Guggeis; Prod.: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 20 Dec-1 JanDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Mario Martone
Violetter Schnee (Furrer) 13-31 JanDir.: Matthias Pintscher; Prod.: Claus Guth
Kopernikus (Vivier) 18 Jan-2 FebDir.: Errico Fresis; Prod.: Wouter Van Looy
Don Giovanni (Mozart) 20 Jan-12 FebDir.: Lahav Shani; Prod.: Claus Guth
Elektra (Strauss) 27 Jan-24 FebDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Patrice Chéreau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Feb-8 MajDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Ruth Berghaus
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Feb-16 MarDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Yuval Sharon
Babylon (Widmann) 9-24 MarDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andreas Kriegenburg
Schneewittchen (Mitterer) 13 Mar-7 AprProd.: Constanze Albert
La traviata (Verdi) 15-30 MarDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Dieter Dorn
Die Verlobung im Kloster (Prokofiev,S) 13-22 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 14-21 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Moses
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Apr-1 MajDir.: Thomas Guggeis; Prod.: August Everding
Tosca (Puccini) 3-12 MajDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Alvis Hermanis
Macbeth (Verdi) 23-30 MajDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Harry Kupfer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Maj-7 JunDir.: Maxime Pascal; Prod.: Ruth Berghaus
Rigoletto (Verdi) 2-29 JunDir.: Andrés Orozco-Estrada; Prod.: Bartlett Sher
Tristan und Isolde (Wagner) 15-28 JunDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 Okt-25 MarDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Okt-2 FebDir.: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; Prod.: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 Dec-18 MarDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 Jan-8 AprDir.: Gregor Rot; Prod.: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 Mar-6 MajDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 22 MarDir.: Wilko Jordens; Prod.: Michael Britsch
Orlando paladino (Haydn) 27 Apr-5 JulDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 Jun-7 JulDir.: Gregor Rot; Prod.: Nadja Loschky
My Fair Lady (Loewe) 21 Sep-31 MajDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
La traviata (Verdi) 6 Okt-12 AprDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 20 OktDir.: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; Prod.: Andrea Schwalbach(original), Nick Westbrock(revival)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-16 FebDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Jan Eßinger
Dead Man Walking (Heggie) 13 Jan-29 MarDir.: Gregor Rot; Prod.: Wolfgang Nägele
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 2-31 MarDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Andrea Schwalbach
Amadis de Gaule (Bach,JC) 27 Apr-20 JunDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 7 Jun-6 JulDir.: Gregor Rot; Prod.: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 Okt-14 DecDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 Nov-20 AprDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 Dec-4 MarDir.: Daniel Mayr; Prod.: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 Dec-31 MarDir.: Stephan Zilias; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Jan-18 FebDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 Jan-18 FebDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Jan-30 JunDir.: Dirk Kaftan / Stephan Zilias / Marcus Merkel / Hermes Helfricht; Prod.: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 Mar-28 JunDir.: Stephan Zilias; Prod.: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 Mar-21 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Andreas Homoki
Evita (Lloyd Webber) 11 Apr-8 JulDir.: Jürgen Grimm; Prod.: Gil Mehmert(original), Sandra Wissmann(revival)
I due Foscari (Verdi) 6 Maj-12 JulDir.: Will Humburg; Prod.: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 Maj-22 JunDir.: Stephan Zilias; Prod.: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 Jun-13 JulDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Roland Schwab
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7 Sep-26 OktDir.: Hermes Helfricht / Stephan Zilias; Prod.: Seollyeon Konwitschny
Kiss me, Kate (Porter) 15 Sep-5 JanDir.: Daniel Mayr; Prod.: Martin Duncan
Xerxes (Handel) 7 Okt-13 MarDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Leo Muscato
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Okt-20 DecDir.: Hermes Helfricht / Daniel Mayr; Prod.: Jürgen Rose(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Lohengrin (Wagner) 4 Nov-14 AprDir.: Dirk Kaftan / Hermes Helfricht; Prod.: Marco Arturo Marelli
Requiem (Verdi) 9 NovDir.: Dirk Kaftan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Nov-25 DecDir.: Daniel Mayr; Prod.: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch
Marx in London (Dove) 9 Dec-14 FebDir.: David Parry / Daniel Mayr; Prod.: Jürgen R Weber
La Gioconda (Ponchielli) 1 Jan-8 JunDir.: Hermes Helfricht
Die Schneekönigin (Lange) 27 Jan-18 MajDir.: Daniel Mayr; Prod.: Johannes Schmid
Jérusalem (Verdi) 10 Feb-3 MajDir.: Will Humburg; Prod.: Francisco Negrín(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Elektra (Strauss) 10 Mar-13 JunDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Enrico Lübbe
Die Sache Makropulos (Janáček) 7 Apr-19 JunDir.: Hermes Helftricht; Prod.: Christopher Alden
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 25 Maj-5 JulDir.: Will Humburg; Prod.: David Pountney
Don Giovanni (Mozart) 14 Jun-4 JulDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Jakob Peters-Messer(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
West Side Story (Bernstein) 1+ Sep
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 OktProd.: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 Nov
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Nov
Iwein (Eggert) 5 Apr
La forza del destino (Verdi) 3 Maj
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 OktDir.: Saessak Shin; Prod.: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 JanDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 MarDir.: Alexanders Merzyn; Prod.: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 Sep-2 FebDir.: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Prod.: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 Sep-22 DecDir.: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; Prod.: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 Okt-7 DecDir.: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Prod.: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 Okt-27 JunDir.: Max Renne; Prod.: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-26 DecDir.: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; Prod.: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 Nov-24 JunDir.: Christopher Lichtenstein; Prod.: Isabel Ostermann
How to Kill Your Mother. Projekt Elektra (Salvatori) 26 Nov-23 JanDir.: Samuel Emanuel; Prod.: Till Kleine-Möller
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Jan-22 JunDir.: Iván López Reynoso; Prod.: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 Jan-22 JunDir.: Alexis Agrafiotis / Iván López Reynoso; Prod.: Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Feb-11 MajDir.: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Prod.: Jürgen Flimm
Elektra (Strauss) 16 Mar-1 JunDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Adriana Altaras
La Voix humaine (Poulenc) 11 Apr-3 JunDir.: Günther Albers; Prod.: Isabel Ostermann
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 Apr-3 JunDir.: Günther Albers; Prod.: Isabel Ostermann
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 MajDir.: Iván López Reynoso; Prod.: Neco Çelik
Carmen (Bizet) 18 Aug-5 SepDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Philipp M Krenn
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Sep-20 OktDir.: Iván López Reynoso; Prod.: Neco Çelik
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Okt-2 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Nov-25 DecDir.: Iván López Reynoso; Prod.: Brigitte Fassbaender
La bohème (Puccini) 1 Dec-24 Mar
The Turn of the Screw (Britten) 11 Jan-10 Mar
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Feb-9 Jun
Die Passagierin (Weinberg) 6 Apr-5 Jun
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Sep-21 AprDir.: Yoel Gamzou / Valery Kirianov; Prod.: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 Okt-24 MarDir.: Christopher Ward; Prod.: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Okt-1 FebDir.: Olof Boman / Hartmut Keil; Prod.: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 Nov-18 MarDir.: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel / Killian Farrell; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecDir.: Israel Gursky; Prod.: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Dec-1 AprDir.: Israel Gursky; Prod.: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Jan-26 JunDir.: Olof Boman / Israel Gursky; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 Feb-26 MajDir.: Clemens Heil; Prod.: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Mar-24 JunDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Felix Rothenhäusler
Carmen (Bizet) 13 Apr-17 MajDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 28 Apr-13 JunDir.: Clemens Heil; Prod.: Tatjana Gürbaca
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Maj-28 JunDir.: Hartmut Keil; Prod.: Michael Talke
Fidelio (Beethoven) 16 Sep-10 JanDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Okt-19 JanDir.: Marco Comin; Prod.: Michael Talke
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1 Dec-21 MarDir.: Hartmut Keil; Prod.: Alexander Riemenschneider
Lulu (Berg) 27 Jan-24 MarDir.: Hartmut Keil; Prod.: Marco Štorman
L'étoile (Chabrier) 30 Mar-30 JunDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Tom Ryser
Die tote Stadt (Korngold) 12 Maj-13 JunDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Armin Petras
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 Nov-9 DecDir.: Marc Niemann / Ektoras Tartanis; Prod.: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25 Dec-10 MarDir.: Marc Niemann; Prod.: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 30 Jan-10 JunDir.: Hartmut Brüsch / Tonio Shiga; Prod.: Holger Seitz
Frau Luna (Lincke) 3+ FebDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17 Mar-27 MajDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Apr-20 JunDir.: Ektoras Tartanis / Tonio Shiga; Prod.: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2-21 JunDir.: Ektoras Tartanis; Prod.: Sam Brown
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 Sep-19 MajDir.: Jakob Brenner; Prod.: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 Sep-20 MajDir.: Jakob Brenner; Prod.: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Sep-19 JanDir.: Felix Bender; Prod.: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 OktDir.: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 Okt-1 MarDir.: Felix Bender; Prod.: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Okt-18 MajDir.: Jakob Brenner; Prod.: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 Okt-28 DecDir.: Felix Bender; Prod.: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 Okt-21 MajDir.: Jakob Brenner; Prod.: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 Dec-10 MajDir.: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka / Attilio Tomasello; Prod.: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 DecDir.: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; Prod.: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 DecDir.: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 Jan-10 MarDir.: Felix Bender; Prod.: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 Jan-9 MajDir.: Felix Bender; Prod.: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-28 AprDir.: Guillermo García Calvo / Felix Bender; Prod.: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 AprDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 Mar-26 MajDir.: Jakob Brenner; Prod.: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-27 MajDir.: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Prod.: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 Mar-29 AprDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 Maj-15 JunDir.: Stefan Politzka; Prod.: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 JunDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Johannes Pölzgutter
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 Sep-22 MarDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Johannes Pölzgutter
Don Pasquale (Donizetti) 23 Sep-29 DecDir.: Stefan Politzka / Kevin Griffiths; Prod.: Nils Braun
Siegfried (Wagner) 29 Sep-8 JunDir.: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Amleto (Faccio) 3 Nov-5 MajDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Olivier Tambosi
Götterdämmerung (Wagner) 1 Dec-10 JunDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-19 DecDir.: Jakob Brenner; Prod.: Steffen Piontek
Das Rheingold (Wagner) 5 Jan-30 MajDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Verena Stoiber
Die Walküre (Wagner) 12 Jan-1 JunDir.: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Prod.: Monique Wagemakers
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Feb-28 MajDir.: Jakob Brenner; Prod.: Michael Schilhan
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Feb-31 MarDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Paul Esterházy
Ein Maskenball (Verdi) 5-18 AprProd.: Arila Siegert
Der Teufel auf Erden (von Suppé) 27 Apr-2 JunDir.: Jakob Brenner; Prod.: Hinrich Horstkotte
Fidelio (Beethoven) 25 Maj-23 JunDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Robert Lehmeier
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Sep-18 JanDir.: Johannes Braun; Prod.: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 Sep-28 JanDir.: Roland Kluttig; Prod.: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 Dec-1 AprDir.: Johannes Braun; Prod.: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 Feb-29 MarDir.: Johannes Braun; Prod.: Tibor Torell
High Society (Porter) 24 Feb-8 JulDir.: Roland Fister; Prod.: Matthias Straub
Pinocchio (Valtinoni) 10 Mar-6 MajDir.: Paul Willot-Förster; Prod.: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 22 Apr-27 JunDir.: Roland Kluttig; Prod.: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 Jun-11 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Sep-11 JulDir.: Johannes Braun; Prod.: Philipp Westerbarkei
Into the Woods (Sondheim) 8+ DecDir.: Roland Fister; Prod.: Joan Anton Rechi
Peter Grimes (Britten) 26 Jan-9 AprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alexander Charim
Wunderland (Schreier) 1-17 MarDir.: Paul Willot-Förster; Prod.: Ilaria Lanzino
Neues vom Tage (Hindemith) 30 Mar-23 MajDir.: Roland Fister; Prod.: Tibor Torell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 5 Maj-23 JunDir.: Roland Fister; Prod.: Jörg Behr
Carmen (Bizet) 2 Jun-10 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 Sep-1 JanDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 Sep-10 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 Okt-5 NovDir.: Evan Christ; Prod.: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 Nov-13 MajDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 DecDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 Jan-2 JunDir.: Frank Bernard; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlo (Verdi) 4 Feb-14 AprDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 Feb-7 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Mar-16 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 Apr-26 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 Jun-7 JulDir.: Alexander Merzyn
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Sep-10 FebDir.: Will Humburg / Michael Nündel; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Sep-27 DecDir.: Will Humburg; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 Okt-8 AprDir.: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel / Karsten Januschke; Prod.: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 Nov-13 JanDir.: Michael Nündel
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Dec-8 JunDir.: Michael Nündel; Prod.: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Jan-20 MajDir.: Will Humburg; Prod.: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Mar-10 MajDir.: Will Humburg; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Orango (Shostakovich) 13-14 MajDir.: Will Humburg; Prod.: Ines Krome
Così fan tutte (Mozart) 19 Maj-16 JunDir.: Michael Nündel; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 Maj-20 JunDir.: Michael Nündel; Prod.: Philip Tiedemann
L'orfeo (Monteverdi) 8 Sep-27 DecDir.: Joachim Enders; Prod.: Andreas Bode
Saint François d'Assise (Messiaen) 9 Sep-11 NovDir.: Johannes Harneit; Prod.: Karsten Wiegand
Die Dreigroschenoper (Weill) 28 Sep-2 MarDir.: Michael Nündel; Prod.: Philip Tiedemann
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Okt-12 MajDir.: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel; Prod.: Karsten Wiegand
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 NovDir.: Michael Nündel; Prod.: Nicole Claudia Weber
Ein Maskenball (Verdi) 8 Dec-13 AprProd.: Valentin Schwarz
Kiss me, Kate (Porter) 2 Feb-23 MajDir.: Michael Nündel; Prod.: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 23 Mar-8 JunProd.: Luise Kautz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Apr-21 JunDir.: Johannes Harneit; Prod.: Christian Weise
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 Sep-24 MarDir.: Markus L Frank; Prod.: Roman Hovenbitzer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Sep-22 DecDir.: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Prod.: Holger Potocki
A Santa Lucia (Tasca) 29 Sep-22 DecDir.: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Prod.: Holger Potocki
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 Okt-14 AprDir.: Elisa Gogou; Prod.: Benjamin Prins
Lady Hamilton (Künneke) 26 Nov-31 Dec
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-6 JanDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Weigand
Kiss me, Kate (Porter) 19 Jan-10 JunDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 Mar-1 JunDir.: Markus L Frank; Prod.: Ezio Toffolutti
Manon Lescaut (Puccini) 5 Apr-8 JunDir.: Markus L Frank; Prod.: Katharina Thoma
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 27 Apr-16 JunDir.: Markus L Frank; Prod.: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 Maj-2 JunDir.: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 JunDir.: Markus L Frank; Prod.: Matthias Oldag
King Arthur (Purcell) 21 Sep-12 MajDir.: Elisa Gogou; Prod.: Mario Holetzeck
Der Freischütz (Weber) 26 Okt-22 JunDir.: Markus L Frank; Prod.: Saskia Kuhlmann
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Feb-4 MajDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Weigand
Katja und der Teufel (Dvořák,A) 25 Maj-16 JunDir.: Elisa Gogou; Prod.: Jakob Peters-Messer
Nabucco (concert) (Verdi) 27-30 JunDir.: Elisa Gogou
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Sep-3 MarDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 Okt-25 NovDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 Okt-23 FebDir.: György Mészáros; Prod.: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Okt-4 FebDir.: György Mészáros; Prod.: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 Dec-14 JunDir.: Mathias Mönius; Prod.: Lars Helmer
Powder Her Face (Adès) 9 Feb-7 AprDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 Apr-22 JunDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 JunDir.: György Mészáros; Prod.: Holger Potocki
Faust (Gounod) 7 Sep-29 DecDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Jan Eßinger
Così fan tutte (Mozart) 9+ Sep
Tosca (Puccini) 15+ Sep
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26+ Okt
Martha (Flotow) 7+ Dec
The Addams Family (Lippa) 15+ Feb
Luisa Miller (Verdi) 5+ Apr
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 Sep-26 NovDir.: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Prod.: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 Okt-28 DecDir.: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 Okt-6 MarDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Dec-28 JanDir.: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Prod.: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 Jan-30 MajDir.: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Jan-8 JunDir.: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Prod.: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Mar-10 JunDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 Apr-3 JunDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Johannes Schmid
Aida (Verdi) 5 Okt-13 JanDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jacopo Spirei
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Okt-2 MarDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Martin G Berger
Romeo und Zeliha (Merkies) 10 Nov-4 DecDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Justo Moret
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-22 AprDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Gil Mehmert
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Jan-2 JunDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 9 Feb-3 MajDir.: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Prod.: Tomo Sugao
Fin de partie (Kurtag) 18 Apr-17 MajDir.: Johannes Kalitzke / Arnaud Arbet; Prod.: Ingo Kerkhof
Echnaton (Glass) 24 Maj-29 JunDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Demis Volpi
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Sep-28 DecDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 Sep-15 AprDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Sep-16 MajDir.: Andreas Schüller / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Sep-31 DecDir.: Andreas Schüller; Prod.: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-14 JanDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Nov-9 FebDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 DecDir.: Andreas Schüller; Prod.: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 Jan-6 JulDir.: Andreas Schüller / Yura Yang; Prod.: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 Mar-8 JulDir.: Andreas Schüller; Prod.: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 21 Mar-27 Maj
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MajDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Apr-17 JunDir.: Andreas Schüller; Prod.: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 Apr-13 JulDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Maj-10 JunDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Jun-15 JulDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Sep-30 NovDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Winfried Schneider
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Sep-5 FebDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Sebastian Ritschel
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Sep-7 AprDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Axel Köhler
Candide (Bernstein) 5 Okt-15 JanDir.: Andreas Schüller; Prod.: Winfried Schneider
Die schöne Galathée (von Suppé) 27 Okt-30 JunDir.: Andreas Schüller; Prod.: Axel Köhler
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Okt-30 JunDir.: Andreas Schüller; Prod.: Axel Köhler
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-27 Mar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-23 DecDir.: Andreas Schüller; Prod.: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 26 Jan-10 JulDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 9 Feb-3 JulDir.: Andreas Schüller; Prod.: Andy Hallwaxx
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Mar-22 MajDir.: Andreas Schüller; Prod.: Axel Köhler
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MajDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Radek Stopka
Der Mann mit dem Lachen (Nimsgern) 27 Apr-11 JunDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Andreas Gergen
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Maj-6 JulDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Sebastian Ritschel
Ein Hauch von Venus (Weill) 22 Jun-14 JulDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Matthias Davids
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 AugDir.: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Jonathan Darlington / Ivan Repušić; Prod.: Achim Freyer
La traviata (Verdi) 26 Aug-12 OktDir.: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; Prod.: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 Aug-16 JunDir.: John Fiore / Giampaolo Bisanti / Pietro Rizzo; Prod.: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Aug-27 MajDir.: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; Prod.: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 SepDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Sep-2 AprDir.: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; Prod.: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 Sep-14 OktDir.: Franz Brochhagen; Prod.: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 Okt-7 JulDir.: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; Prod.: Axel Köhler
Les Troyens (Berlioz) 3 Okt-3 NovDir.: John Fiore; Prod.: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 OktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 Okt-13 NovDir.: Christopher Moulds; Prod.: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 Okt-19 NovDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 Okt-4 FebDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 Nov-8 JunDir.: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Nov-6 AprDir.: Giampaolo Bisanti / Pietro Rizzo; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 DecDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DecDir.: Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 Dec-2 FebDir.: Jeffrey Tate; Prod.: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 DecDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 JanDir.: Marius Stieghorst; Prod.: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 JanDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 JanDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 Jan-1 FebDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 Feb-5 MarDir.: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; Prod.: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Feb-2 JulDir.: Asher Fisch; Prod.: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 Mar-30 AprDir.: Daniele Callegari / John Fiore / Pietro Rizzo; Prod.: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Mar-1 AprDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-19 JunDir.: Ido Arad; Prod.: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 Apr-3 MajDir.: Christian Thielemann; Prod.: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 Apr-19 MajDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 MajDir.: Adam Fischer; Prod.: Christine Mielitz
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 13-23 MajDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Tom Quaas
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 JunDir.: Max Renne; Prod.: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 JunDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 Jun-11 JulDir.: NN; Prod.: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 Jun-11 JulDir.: Erik Nielsen; Prod.: Elisabeth Stöppler
La forza del destino (Verdi) 31 Aug-14 SepDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Keith Warner
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Sep-4 MarDir.: Kristiina Poska; Prod.: Johannes Erath
Rigoletto (Verdi) 2-7 SepDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Sep-17 NovDir.: Christopher Moulds; Prod.: Michiel Dijkema
Fidelio (Beethoven) 15 Sep-12 OktDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Christine Mielitz
Moses und Aron (Schoenberg,A) 29 Sep-15 OktDir.: Alan Gilbert; Prod.: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 1 Okt-8 JunDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Axel Köhler
Satyricon (Maderna) 13-20 OktDir.: Pietro Borgonovo; Prod.: Georg Schmiedleitner
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Okt-6 JunDir.: Nikolaj Znaider / Felix Krieger / Christoph Gedschold / Moritz Gnann; Prod.: Achim Freyer
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 Okt-7 NovDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 27 Okt-7 NovDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Tom Quaas
Pelléas et Mélisande (Debussy) 9 Nov-1 DecDir.: Mikko Franck; Prod.: Alex Ollé
La traviata (Verdi) 23 Nov-19 JanDir.: Giampaolo Bisanti / Stefano Ranzani; Prod.: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-14 DecDir.: Christian Thielemann; Prod.: David Hermann
Arabella (Strauss) 7-13 DecDir.: Asher Fisch; Prod.: Florentine Klepper
Häuptling Abendwind (Offenbach) 14 Dec-26 JanDir.: Thomas Leo Cadenbach; Prod.: Manfred Weiss
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DecDir.: Asher Fisch; Prod.: Katharina Thalbach
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 20 Dec-20 JanDir.: Ekkehard Klemm; Prod.: Manfred Weiss
Cabaret (Kander) 21 Dec-8 JanDir.: Max Renne; Prod.: Manfred Weiss
La bohème (Puccini) 27 Dec-12 JulDir.: Daniele Callegari / Speranza Scappucci; Prod.: Christine Mielitz
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Jan-1 MarDir.: Christian Thielemann / John Fiore; Prod.: Florentine Klepper
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Jan-8 FebDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Jérôme Savary
Tannhäuser (Wagner) 17 Feb-10 MarDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Peter Konwitschny
Die verkaufte Braut (Smetana) 8 Mar-2 MajDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Mariame Clément
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Mar-20 AprDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Grischa Asagaroff
Tosca (Puccini) 14 Mar-7 JunDir.: Ivan Repušić; Prod.: Johannes Schaaf
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-24 MarDir.: Franz Brochhagen; Prod.: Manfred Weiss
Platée (Rameau) 6-29 AprDir.: Paul Agnew; Prod.: Rolando Villazón
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 13-21 AprDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog
4.48 Psychosis (Venables) 26 Apr-10 MajDir.: Max Renne; Prod.: Isabel Ostermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Apr-5 MajDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Don Giovanni (Mozart) 22 Maj-20 JunDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
Nabucco (Verdi) 25 Maj-21 JunDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: David Bösch
Die tote Stadt (Korngold) 31 Maj-4 JunDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: David Bösch
Les Huguenots (Meyerbeer) 29 Jun-13 JulDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Peter Konwitschny
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 Sep-15 AprDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 Sep-1 OktDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 Okt-11 JulDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Okt-17 JunDir.: Axel Kober / Christoph Stöcker; Prod.: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 Okt-8 NovDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 Okt-8 NovDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 Okt-8 NovDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Okt-12 JunDir.: Johannes Wildner / Antonino Fogliani; Prod.: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 Okt-26 NovDir.: Axel Kober; Prod.: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Okt-10 DecDir.: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; Prod.: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Okt-19 JunDir.: David Crescenzi / Stefan Klingele; Prod.: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Okt-18 JanDir.: David Crescenzi / Antonino Fogliani; Prod.: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 Nov-21 DecDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov-13 JulDir.: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Prod.: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-14 JanDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; Prod.: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Dec-16 JunDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 Dec-11 FebDir.: Patrick Francis Chestnut / Lukas Beikircher; Prod.: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 Dec-9 JanDir.: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 Jan-1 JulDir.: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; Prod.: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 JanDir.: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; Prod.: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 JanDir.: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 Jan-31 MarDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 Feb-3 JulDir.: Jesse Wong; Prod.: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 Feb-22 JunDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 Feb-2 JunDir.: Jonathan Brandani / David Crescenzi / Jesse Wong; Prod.: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-31 MajDir.: Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 Mar-21 MajDir.: Marc Piollet; Prod.: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Mar-9 MajDir.: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gold! (Evers) 1-25 Apr
Siegfried (Wagner) 7 Apr-10 MajDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 AprDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 AprDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Christof Loy
Pygmalion (Donizetti) 22 Apr-20 MajDir.: Ville Enckelmann; Prod.: Volker Böhm
Ariadne (Martinů) 22 Apr-20 MajDir.: Jesse Wong; Prod.: Kinga Szilágyi
Peter Grimes (Britten) 6-8 MajDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Maj-23 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 Maj-24 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Jun-4 JulDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Adolf Dresen
La traviata (Verdi) 14 Sep-6 OktDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-23 MajDir.: Axel Kober; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Arabella (Strauss) 21 Sep-3 OktDir.: Axel Kober; Prod.: Tatjana Gürbaca
Die Schneekönigin (Lange) 21 Sep-29 NovDir.: Ville Enckelmann; Prod.: Johannes Schmid
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Sep-18 DecDir.: Axel Kober / David Crescenzi; Prod.: Michael Hampe
Tosca (Puccini) 29 Sep-5 AprDir.: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-21 OktDir.: Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 Okt-14 NovDir.: Stefan Klingele; Prod.: András Fricsay
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 13 Okt-14 NovDir.: Lukas Beikircher / Marc Piollet; Prod.: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Okt-13 NovDir.: Ville Enckelmann
Götterdämmerung (Wagner) 27 Okt-23 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Okt-17 FebDir.: David Crescenzi; Prod.: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Okt-17 DecDir.: David Crescenzi; Prod.: Christof Loy
La Cenerentola (Rossini) 3 Nov-7 MarDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Otello (Verdi) 15 Nov-12 DecDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Michael Thalheimer
Don Giovanni (Mozart) 17 Nov-21 DecDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Karoline Gruber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-29 DecDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Meyer-Hanno(original), Esther Mertel(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Dec-20 JunDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Axel Köhler
Maria Stuarda (Donizetti) 9 Dec-9 FebDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Guy Joosten
Xerxes (Handel) 17-31 JanDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Don Pasquale (Donizetti) 18 Jan-3 FebDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Rolando Villazón
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 24 Jan-7 AprDir.: Jesse Wong; Prod.: Philipp Westerbarkei
Siegfried (Wagner) 26 Jan-30 MajDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Feb-2 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Schade, dass sie eine Hure war (Schreier) 16 Feb-17 MarDir.: Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
Falstaff (Verdi) 24 Feb-3 AprDir.: David Crescenzi; Prod.: Michael Hampe
Der feurige Engel (Prokofiev,S) 9-31 MarDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Immo Karaman
Roméo et Juliette (Gounod) 30 Mar-26 MajDir.: David Crescenzi; Prod.: Philipp Westerbarkei
Gold! (Evers) 1-25 AprProd.: Ilaria Lanzino
Madama Butterfly (Puccini) 21 Apr-8 JulDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Joan Anton Rechi
Don Carlo (Verdi) 10 Maj-5 JulDir.: Nicholas Carter; Prod.: Guy Joosten
Das Rheingold (Wagner) 23 MajDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 25 Maj-14 JulDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Lydia Steier
Geisterritter (Reynolds) 19 Jun-10 JulDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Eric Petersen
Die Walküre (Wagner) 26 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 Nov-11 FebDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 Maj-8 JunDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Anthony Pilavachi
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 AugDir.: Samuel Bächli; Prod.: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 SepDir.: Peter Leipold; Prod.: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 Sep-18 OktDir.: Samuel Bächli; Prod.: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Sep-31 MarDir.: Joana Mallwitz / Samuel Bächli; Prod.: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 Okt-27 DecDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Okt-19 DecDir.: Peter Leipold; Prod.: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 Nov-21 DecDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 Dec-23 MarDir.: Joana Mallwitz / Chanmin Chung; Prod.: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 Jan-21 FebDir.: Chanmin Chung; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 Mar-12 MajDir.: Chanmin Chung; Prod.: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 Mar-20 MajDir.: Xu Zhong / Chanmin Chung / Andrea Sanguineti; Prod.: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 Apr-17 MajDir.: Ralph Neubert; Prod.: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 JunDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 AugDir.: Samuel Bächli / Chanmin Chung / Myron Michailidis; Prod.: Guy Montavon
Fra Diavolo (Auber) 6 Okt-26 DecDir.: Chanmin Chung; Prod.: Hendrik Müller
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Okt-4 JanDir.: Samuel Bächli; Prod.: Sandra Leupold
Im weißen Rößl (Benatzky) 15 Dec-22 AprDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Jan-16 MarDir.: Myron Michailidis; Prod.: Axel Köhler
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-14 Apr
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 5 Apr-24 MajDir.: Ralph Neubert; Prod.: Fernando Blumenthal
Aida (Verdi) 27 Apr-15 WildMsgNo!
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Okt-18 JanDir.: Tomáš Netopil / Johannes Witt / Golo Berg; Prod.: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 Okt-19 NovDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Nov-7 JanDir.: Friedrich Haider / Johannes Witt; Prod.: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-9 DecDir.: Friedrich Haider; Prod.: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 Dec-9 JunDir.: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider / Matteo Beltrami; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 Dec-5 JanDir.: Friedrich Haider; Prod.: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-11 FebDir.: Johannes Witt / Volker Perplies; Prod.: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 Jan-2 MarDir.: Friedrich Haider; Prod.: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 Feb-1 AprDir.: Ed Spanjaard; Prod.: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 Feb-22 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Mar-6 AprDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 Mar-1 JulDir.: Tomáš Netopil / Georg Fritzsch; Prod.: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 Apr-6 MajDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 Apr-26 MajDir.: Friedrich Haider; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 Maj-24 JunDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 Jun-13 JulDir.: Johannes Witt; Prod.: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 Jun-8 JulDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Sep-31 DecDir.: Johannes Witt; Prod.: Bruno Klimek
Carmen (Bizet) 13 Okt-17 MarDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Lotte de Beer
Aida (Verdi) 20 Okt-17 NovDir.: Friedrich Haider; Prod.: Dietrich Hilsdorf
La bohème (Puccini) 2 Nov-15 DecDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Silviu Purcărete
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Nov-21 AprDir.: Friedrich Haider / Johannes Witt; Prod.: Ezio Toffolutti
Der Freischütz (Weber) 8 Dec-7 JunDir.: Tomáš Netopil / Robert Jindra; Prod.: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-6 JanDir.: Friedrich Haider; Prod.: Marie-Helen Joël
Salome (Strauss) 19 Jan-10 MarDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Mariame Clément
Otello (Verdi) 2 Feb-28 JunDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Roland Schwab
Don Giovanni (Mozart) 9 Feb-28 AprDir.: Christopher Moulds; Prod.: Stefan Herheim
Der Ring an einem Abend (Wagner) 24 Feb-5 JulDir.: Robert Jindra
Medea (Reimann) 23 Mar-10 MajDir.: Robert Jindra; Prod.: Kay Link
Luisa Miller (Verdi) 30 Mar-5 MajDir.: Marco Comin; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 13 Apr-14 JulDir.: Robert Jindra; Prod.: Christine Mielitz
Die Märchenwelt zur Kur bestellt (Feckler) 30 Apr-19 JunDir.: Heribert Feckler; Prod.: Marie-Helen Joël
Così fan tutte (Mozart) 1 Jun-13 JulDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Stephen Lawless
Rusalka (Dvořák,A) 15 Jun-7 JulDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Lotte de Beer
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 Nov-15 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Jan-24 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 Jan-24 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 Mar-21 JunDir.: Marc Niemann; Prod.: Arne Böge
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 Maj-29 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Le grand macabre (Ligeti) 5 Maj-29 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
La petite messe solennelle (Rossini) 15 MajDir.: Peter Sommerer
Singin' in the Rain (Brown,I) 29 SepDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Markus Hertel
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 OktDir.: Peter Sommerer; Prod.: Wolfram Apprich
Aschenputtel (Rossini) 4 NovDir.: Peter Geilich; Prod.: Cecilia Ward
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 19 JanProd.: Markus Hertel
Manon Lescaut (Puccini) 16 MarDir.: Peter Sommerer; Prod.: Peter Grisebach
Vanessa (Barber) 4 MajDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Aug-26 DecDir.: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Prod.: Christof Loy(original), Ute M Engelhardt(revival)
Il trovatore (Verdi) 10 Sep-13 JanDir.: Jader Bignamini; Prod.: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 Sep-5 OktDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 Sep-3 OktDir.: Simone Di Felice; Prod.: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 OktDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 Okt-4 NovDir.: Karsten Januschke; Prod.: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 Okt-4 NovDir.: Karsten Januschke; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Okt-19 NovDir.: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Prod.: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 Okt
Der Mieter (Herrmann,A) 12 Nov-7 DecDir.: Kazushi Ono / Karsten Januschke; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-1 JanDir.: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; Prod.: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 Nov-16 DecDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 Dec-7 JanDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 Jan-18 FebDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 JanDir.: Justin Brown; Prod.: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 Jan-4 FebDir.: Roland Böer; Prod.: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 FebDir.: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 Feb-8 MarDir.: Alexander Prior / Simone Di Felice; Prod.: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 Feb-2 AprDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 Feb-5 MarDir.: Franck Ollu; Prod.: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 Feb-5 MarDir.: Franck Ollu; Prod.: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 MarDir.: Leo Hussain; Prod.: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 Mar-14 AprDir.: Vlad Iftinca; Prod.: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 AprDir.: Tito Ceccherini; Prod.: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 Apr-6 MajDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 Apr-12 MajDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Maj-25 JunDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 Maj-9 JunDir.: Erik Nielsen; Prod.: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 Maj-24 JunDir.: Steven Sloane; Prod.: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 JunDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Christof Loy
Otello (Verdi) 19 Aug-16 SepDir.: Henrik Nánási; Prod.: Johannes Erath
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Aug-25 DecDir.: Simone Di Felice / Sebastian Weigle / Florian Erdl; Prod.: Alfred Kirchner
Tri Sestri (Eötvös) 9 Sep-3 OktDir.: Dennis Russell Davies, Nikolai Petersen; Prod.: Dorothea Kirschbaum
Lost Highway (Neuwirth) 12-23 SepDir.: Karsten Januschke; Prod.: Yuval Sharon
Tosca (Puccini) 22 Sep-20 OktDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-27 OktDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Jim Lucassen
Capriccio (Strauss) 6 Okt-4 NovDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Brigitte Fassbaender
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Okt-1 DecDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Lydia Steier
Oedipus rex (Stravinsky) 28 Okt-1 DecDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Lydia Steier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-30 NovDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Brigitte Fassbaender
Il corsaro (concert) (Verdi) 7-9 NovDir.: Francesco Lanzillotta
I puritani (Bellini) 2 Dec-18 JanDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Vincent Boussard
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-30 DecDir.: David Afkham; Prod.: Keith Warner
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Dec-20 JanDir.: Hartmut Keil; Prod.: Claus Guth
Xerxes (Handel) 5 Jan-2 FebDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Tilmann Köhler
Rinaldo (Handel) 12-23 JanDir.: Simone Di Felice; Prod.: Ted Huffman
La forza del destino (Verdi) 27 Jan-26 MajDir.: Jader Bignamini / Gaetano Soliman; Prod.: Tobias Kratzer
Daphne (Strauss) 1-20 FebDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Claus Guth
Mina (Dierksen) 2-6 FebDir.: Uwe Dierksen; Prod.: Ute M Engelhardt
Dalibor (Smetana) 24 Feb-30 MarDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Florentine Klepper
Carmen (Bizet) 1 Mar-4 AprDir.: Leo Hussain; Prod.: Barrie Kosky
Wozzeck (Berg) 9 Mar-12 AprDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Christof Loy
Der ferne Klang (Schreker) 31 Mar-11 MajDir.: Sebastian Weigle / Florian Erdl; Prod.: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-22 AprDir.: Lawrence Foster; Prod.: Guillaume Bernardi
Die Walküre (Wagner) 21 Apr-8 MajDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Rodelinda (Handel) 12 Maj-8 JunDir.: Andrea Marcon; Prod.: Claus Guth
Król Roger (Szymanowski) 2-29 JunDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Johannes Erath
Norma (Bellini) 7-28 JunProd.: Christof Loy
The Medium (Menotti) 15-29 JunDir.: Nikolai Petersen; Prod.: Hans Walter Richter
Satyricon (Maderna) 15-29 JunDir.: Simone Di Felice; Prod.: Nelly Danker
La Damnation de Faust (Berlioz) 16-30 JunDir.: Roland Böer; Prod.: Harry Kupfer
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 Sep-29 DecDir.: Alexander Livenson; Prod.: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 OktDir.: Juheon Han; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Nov-8 MajDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 Nov-27 DecDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 Jan-6 FebDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Judica Semler
Così fan tutte (Mozart) 28 Apr-2 JunDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Judica Semler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 17 Jun-22 Jul
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Okt-25 MarDir.: Fabrice Bollon / Daniel Carter / Johannes Knapp; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9 Dec-6 AprDir.: James Holmes / Daniel Carter / Johannes Knapp; Prod.: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 27 Jan-2 JunDir.: Fabrice Bollon / Daniel Carter; Prod.: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10 Mar-3 JunDir.: Daniel Carter; Prod.: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21 Apr-20 JulDir.: Daniel Carter / Johannes Knapp; Prod.: Frank Hilbrich
The Black Forest Chainsaw Opera (Günther,I) 5 Maj-14 JulProd.: Stef Lernous
Coraline (Turnage) 9 Jun-21 JulDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Aletta Collins
Coraline (Turnage) 23 SepDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Aletta Collins
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Sep-17 MarDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Peter Carp
La bohème (Puccini) 14 OktProd.: Frank Hilbrich
Wunderland (Schreier) 4 Nov-13 JanProd.: Jörg Behr
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Nov-20 Dec
Hulda (Franck) 16 Feb-23 Mar
Don Giovanni (Mozart) 12 Apr-9 Maj
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Maj-5 Jun
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 OktDir.: Roland Kluttig; Prod.: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 JanDir.: Elisa Gogou; Prod.: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 MarDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 MajDir.: Miloš Formáček; Prod.: Rudolf Pfister
Die Macht des Schicksals (Verdi) 30 OktDir.: Domonkos Héja; Prod.: André Bücker
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 FebDir.: Milan Kañák; Prod.: Martin Otava
Peter Grimes (Britten) 13 AprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alexander Charim
Carmen (Bizet) 4 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 SepDir.: Giuliano Betta; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-5 JanDir.: Yura Yang / Thomas Rimes; Prod.: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 Okt-30 DecDir.: Rasmus Baumann / Alexander Binder; Prod.: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 DecDir.: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 DecDir.: Heribert Feckler; Prod.: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Jan-29 AprDir.: Rasmus Baumann / Gabor Hontvári; Prod.: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Feb-25 MarDir.: Thomas Rimes; Prod.: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 Mar-31 MajDir.: Stefan Malzew / Bernhard Stengel; Prod.: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Maj-7 JulDir.: Thomas Rimes / Yura Yang; Prod.: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 Jun-8 JulDir.: Giuliano Betta; Prod.: Sonja Trebes
Nabucco (Verdi) 16 Sep-18 NovDir.: Giuliano Betta; Prod.: Sonja Trebes
Mass (Bernstein) 6 Okt-20 JanDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Richard Siegal
Königskinder (Humperdinck) 24 Nov-3 MarDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Tobias Ribitzki
Die Perlenfischer (Bizet) 22 Dec-27 AprDir.: Giuliano Betta; Prod.: Manuel Schmitt
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 26 Jan-4 MajDir.: Thomas Rimes; Prod.: Jan Peter
Das Rheingold (Wagner) 11 Maj-30 JunDir.: Giuliano Betta; Prod.: Michael Schulz
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 15 Jun-7 JulDir.: Giuliano Betta; Prod.: Michiel Dijkema
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 22 JunDir.: Giuliano Betta; Prod.: Michiel Dijkema
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 Sep-22 JunDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 Okt-13 JanDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 OktDir.: Laurent Wagner; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 Okt-28 JanDir.: Laurent Wagner; Prod.: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Nov-8 DecDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 Nov-21 JanDir.: Laurent Wagner; Prod.: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 Nov-21 JanDir.: Laurent Wagner; Prod.: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 Feb-2 AprDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 Feb-17 MarDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Juliane Stephan
Mazepa (Tchaikovsky,P) 11 Mar-15 AprDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Oedipe (Enescu) 13 Apr-18 MajDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 Maj-17 JunDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Kay Kuntze
Cabaret (Kander) 28+ SepDir.: Olav Kröger; Prod.: Lydia Bunk
Der Vogelhändler (Zeller,C) 30+ SepDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Bernhard Stengele
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 30+ NovDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Die Passagierin (Weinberg) 8+ MarDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 4+ Maj
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 Sep-25 FebDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Wolfgang Hofmann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 21 Sep-18 FebDir.: Wolfgang Wels; Prod.: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 Okt-24 JunDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Dec-26 MajDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 Mar-7 AprDir.: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 Mar-29 JunDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Cathérine Miville
Mala vita (Giordano) 15 SepDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Wolfgang Hofmann
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 DecDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Thomas Goritzki
Königskinder (concert) (Humperdinck) 10 FebDir.: Michael Hofstetter
La resurrezione (Handel) 16 MarDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Balázs Kovalik
Alp Arslan (van Schoor) 4 Maj
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 Okt-26 MajDir.: Ulrich Kern; Prod.: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 Nov-8 AprDir.: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Prod.: Dorotty Szalma
The Producers (Brooks) 30 DecDir.: Albert Seidl; Prod.: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 12 Jan-4 MarDir.: Albert Seidl; Prod.: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MajDir.: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Prod.: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Apr-1 JunDir.: Ulrich Kern; Prod.: Birgit Scherzer
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Sep-28 AprDir.: Ulrich Kern; Prod.: Steffen Piontek
Der Zauberer von Oz (Arlen) 7 Okt-24 MarDir.: Albert Seidl; Prod.: Sabine Sterken
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 17 Nov-23 MarDir.: Ewa Strusińska; Prod.: Sabine Sterken
Wiener Blut (Strauss,J) 23 Nov-31 MarDir.: Albert Seidl; Prod.: Steffen Piontek
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 MarDir.: Albert Seidl; Prod.: Birgit Scherzer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 30 Mar-26 MajDir.: Ulrich Kern; Prod.: Ansgar Weigner
Fidelio (Beethoven) 11 Maj-16 JunDir.: Ewa Strusińska; Prod.: Jasmin Solfaghari
Die Dreigroschenoper (Weill) 22 Jun-14 JulDir.: Ulrich Kern; Prod.: Dorotty Szalma
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 Sep-16 DecDir.: Joseph Trafton; Prod.: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 Okt-11 MarDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 Nov-9 JanDir.: Andrey Doynikov; Prod.: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 Dec-20 MajDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 Feb-3 JunDir.: Joseph Trafton; Prod.: Dominik Wilgenbus
Aida (Verdi) 3 Mar-5 JulDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Thilo Borowczak
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Mar-24 JunDir.: Joseph Trafton; Prod.: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 Maj-1 JulDir.: Joseph Trafton; Prod.: Johannes Erath
Kiss me, Kate (Porter) 16 Jun-8 JulDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Roland Hüve
Kiss me, Kate (Porter) 9 Sep-9 FebDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 29 Sep-2 MajDir.: Joseph Trafton; Prod.: Magdalena Fuchsberger
Pariser Leben (Offenbach) 27 Okt-12 MajDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Holger Potocki
Rusalka (Dvořák,A) 1 Dec-10 MajDir.: Joseph Trafton; Prod.: Nina Kupczyk
Il turco in Italia (Rossini) 2 Feb-30 JunDir.: Steffen Müller-Gabriel
Tristan und Isolde (Wagner) 7 Apr-10 JunDir.: Joseph Trafton; Prod.: Jochen Biganzoli
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (concert) (Monteverdi) 18-20 AprDir.: Andrey Doynikov; Prod.: Francis Hüsers
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 AugDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 Aug-1 OktDir.: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Prod.: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 Sep-5 JanDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Sep-14 OktDir.: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 Okt-24 NovDir.: Christoph Spering; Prod.: Tatjana Gürbaca
Luther (Strasnoy) 22-23 OktDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Andreas Morell
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 NovDir.: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 Nov-12 JanDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Daniel Bonilla-Torres
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 DecDir.: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; Prod.: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 Jan-20 AprDir.: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Prod.: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 Feb-17 JunDir.: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Prod.: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Mar-24 JunDir.: Josep Caballé Domenech / Peter Schedding; Prod.: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Mar-25 MajDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 Mar-23 JunDir.: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Prod.: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 Apr-22 JunDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 MajDir.: Kay Stromberg; Prod.: Axel Köhler
Berenice (Handel) 25 Maj-7 JunDir.: Jörg Halubek; Prod.: Jochen Biganzoli
Jephta (Handel) 1-10 JunDir.: Christoph Spering; Prod.: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 JunDir.: Christoph Spering; Prod.: Tatjana Gürbaca
Messa da Requiem (Verdi) 14 Sep-5 JulDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
L'Africaine (Meyerbeer) 29 Sep-7 JulDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Thomas Goerge, Lionel Somé
Die Dreigroschenoper (Weill) 12+ OktDir.: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Prod.: Henriette Hörnigk
Berenice (Handel) 20+ OktDir.: Jörg Halubek; Prod.: Jochen Biganzoli
María de Buenos Aires (Piazzolla) 2 NovDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Daniel Bonilla-Torres
Annie (Strouse) 3+ NovDir.: Peter Schedding; Prod.: Peter Dehler
Die Dreigroschenoper (Weill) 10+ NovDir.: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Prod.: Henriette Hörnigk
Berenice (Handel) 18+ NovDir.: Jörg Halubek; Prod.: Jochen Biganzoli
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 24+ NovDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Tobias Kratzer
Bastien und Bastienne (Mozart) 24 Nov-22 MajDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Tobias Kratzer
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Dec-12 MajDir.: Kay Stromberg; Prod.: Annegret Hahn
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Feb-10 MajDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Im Stein (Muntendorf) 26 Apr-7 JunDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Michael von zur Mühlen
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28+ AprDir.: Kax Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 5+ MajDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Christian Schuller
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 31 Maj-6 JunDir.: Michael Hofsetter; Prod.: Peter Konwitschny
Berenice (Handel) 5 JunDir.: Jörg Halubek; Prod.: Jochen Biganzoli
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 Okt-24 JunDir.: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Prod.: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 Dec-26 MajDir.: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Prod.: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 FebDir.: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23 Feb-29 AprDir.: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Prod.: Andreas Franz
Rigoletto (Verdi) 21 Sep-30 NovDir.: Ettore Prandi; Prod.: Roman Hovenbitzer
Die lustige Witwe (Lehár) 7-31 DecDir.: Ettore Prandi; Prod.: Stefan Haufe
Die Lustige Witwe (Lehar) 7 Dec-27 JanDir.: Ettore Prandi; Prod.: Stefan Haufe
Adina (Rossini) 15 Feb-28 AprDir.: Ettore Prandi; Prod.: Alfonso Romero Mora
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10-19 MajDir.: Ulrich Windfuhr; Prod.: Marius Adam
Offenbachs Traum (Husmann) 24 Maj-20 JunDir.: Ettore Prandi; Prod.: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 Sep-3 OktDir.: Kent Nagano; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Sep-12 OktDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Sep-12 OktDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 OktDir.: Christof Perick / Christoph Gedschold; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 Okt-22 MarDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Okt-2 NovDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 Okt-11 NovDir.: Václav Luks; Prod.: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 Nov-16 MarDir.: Kent Nagano / Carlo Rizzari; Prod.: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 NovDir.: Bendix Dethleffsen; Prod.: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 Nov-1 DecDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-10 MajDir.: Adrian Müller; Prod.: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 DecDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 DecDir.: Adrian Müller; Prod.: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 Dec-1 JanDir.: Alessandro De Marchi
La Belle Hélène (Offenbach) 25 Dec-19 JanDir.: Nathan Brock; Prod.: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 7 Jan-16 NovDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Philipp Himmelmann
Lulu (Berg) 27 Jan-8 FebDir.: Kent Nagano; Prod.: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 Jan-9 MajDir.: Kent Nagano; Prod.: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 Jan-7 FebDir.: Kent Nagano; Prod.: Oriza Hirata
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 FebDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Adolf Dresen
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 FebDir.: Wolf Tobias Maximilian Müller; Prod.: Anja Krietsch
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 FebDir.: Carlo Rizzari; Prod.: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Feb-2 MarDir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-10 MarDir.: Carlo Rizzari; Prod.: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 Feb-9 MarDir.: Peter Eötvös; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 MarDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 Mar-17 AprDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Robert Carsen
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Mar-9 AprDir.: Peter Eötvös; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Aida (Verdi) 25 Mar-14 AprDir.: Renato Palumbo; Prod.: Guy Joosten
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 AprDir.: Barbara Kler; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 AprDir.: Christopher Ward; Prod.: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 MajDir.: Christof Perick; Prod.: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 MajDir.: Johannes Harneit; Prod.: Philipp Stölzl, Philipp M Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 JunDir.: Peter Ruzicka; Prod.: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 JunDir.: Paolo Carignani; Prod.: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 JunDir.: Nathan Brock; Prod.: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 Jun-7 JulDir.: Volker Krafft; Prod.: Holger Liebig
Così fan tutte (Mozart) 8-29 SepDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Herbert Fritsch
Luisa Miller (Verdi) 22 Sep-11 OktDir.: Alexander Joel; Prod.: Andreas Homoki
Alcina (Handel) 30 Sep-9 OktDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Christof Loy
Die tote Stadt (Korngold) 2-13 OktDir.: Roland Kluttig; Prod.: Karoline Gruber
Il turco in Italia (Rossini) 12-23 OktDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Christof Loy
Benjamin (Ruzicka) 14-19 OktDir.: Peter Ruzicka / Seitaro Ishikawa; Prod.: Yona Kim
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 28 Okt-17 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Achim Freyer, Eike Mann
Das Rheingold (Wagner) 30 Okt-4 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 11-16 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 13 Nov-29 MarDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Philipp Himmelmann
Siegfried (Wagner) 18-23 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 25 Nov-2 DecDir.: Kent Nagano; Prod.: Claus Guth
Tosca (Puccini) 28 Nov-15 DecDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Dec-30 MarDir.: Carlo Rizzari / Diego Fasolis; Prod.: Gilbert Deflo
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 19-25 DecDir.: Gianluca Capuano
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Dec-4 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Jette Steckel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 Dec-9 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Messa da Requiem (Verdi) 8-18 JanDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Calixto Bieito
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Jan-1 FebDir.: Václav Luks; Prod.: Willy Decker, Jan Eßinger
Orphée et Eurydice (Gluck) 3 Feb-23 JunDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: John Neumeier
Carmen (Bizet) 7 Feb-16 AprDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Jens Daniel Herzog
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Feb-5 MarDir.: Volker Krafft; Prod.: Stefan Herheim
Nabucco (Verdi) 10 Mar-4 AprDir.: Paolo Carignani; Prod.: Kirill Serebrennikov
Rigoletto (Verdi) 12-15 MarDir.: Carlo Rizzari; Prod.: Andreas Homoki
La traviata (Verdi) 14-19 MarDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Johannes Erath
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Mar-6 AprDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Alexander Schulin
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 7-20 AprDir.: Kent Nagano; Prod.: Katie Mitchell
Fidelio (Beethoven) 9-24 AprDir.: Kent Nagano; Prod.: Georges Delnon
Parsifal (Wagner) 19 Apr-12 MajDir.: Kent Nagano; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Bauer
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 Apr-3 MajDir.: Nicolas André; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
La fanciulla del West (Puccini) 7-19 MajDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Vincent Boussard
La Belle Hélène (Offenbach) 14-24 MajDir.: Nathan Brock; Prod.: Renaud Doucet
Thérèse (Maintz) 18-22 MajDir.: Nicolas André; Prod.: Georges Delnon
Don Carlos (Verdi) 26 Maj-9 JunDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Peter Konwitschny
Daphne (Strauss) 31 Maj-12 JunDir.: Michael Boder; Prod.: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 JunDir.: Nathan Brock; Prod.: Adolf Dresen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21-29 JunDir.: Rupert Burleigh; Prod.: Vera Nemirova, Sonja Nemirova
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 Sep-19 OktDir.: Mark Rohde; Prod.: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 Sep-12 JanDir.: Gregor Bühl; Prod.: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 Sep-6 DecDir.: Cameron Burns; Prod.: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 Sep-14 FebDir.: Daniel Klein / Cameron Burns; Prod.: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 Sep-1 AprDir.: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; Prod.: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Sep-23 NovDir.: Ivan Repušić / Mark Rohde; Prod.: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 Okt-24 NovDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 Okt-6 JanDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Neil Barry Moss
Salome (Strauss) 18 Nov-3 FebDir.: Ivan Repušić; Prod.: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 DecDir.: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; Prod.: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Jan-19 MajDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Frank Hilbrich
Don Carlo (Verdi) 28 Jan-18 FebDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 Mar-1 MajDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 Mar-27 AprDir.: Cameron Burns; Prod.: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 Apr-29 JunDir.: Ivan Repušić; Prod.: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 Maj-26 JunDir.: Daniel Klein; Prod.: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 JunDir.: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 JunDir.: Gregor Bühl; Prod.: Matthias Davids
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Sep-22 DecDir.: Ivan Repušić; Prod.: Stephen Langridge
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-12 MajDir.: Cameron Burns / Valtteri Rauhalammi / Siegmund Weinmeister; Prod.: Frank Hilbrich
My Fair Lady (Loewe) 28 Sep-6 NovDir.: Siegmund Weinmeister / Florian Groß; Prod.: Bernd Mottl
Madama Butterfly (Puccini) 20 Okt-12 DecDir.: David Crescenzi; Prod.: Peter Brenner
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 26 Okt-6 JunDir.: Cameron Burns; Prod.: Karsten Barthold
König Karotte (Offenbach) 4 Nov-21 JunDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Matthias Davids
West Side Story (Bernstein) 9 Nov-10 JunDir.: Mark Rohde / Joseph Olefirowicz; Prod.: Matthias Davids
Was ihr wollt (Trojahn) 8 Dec-20 JanDir.: Mark Rohde / Cameron Burns; Prod.: Balázs Kovalik
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-30 DecDir.: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns / Siegmund Weinmeister; Prod.: Steffen Tiggeler
La traviata (Verdi) 15 Dec-24 JanDir.: Gregor Bühl; Prod.: Benedikt von Peter
Aida (Verdi) 21 Dec-16 JanDir.: Valtteri Rauhalammi / Ivan Repušić; Prod.: Kay Voges
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Jan-30 MarDir.: Cameron Burns; Prod.: Michiel Dijkema
Fausts Verdammnis (Berlioz) 16 Feb-11 AprDir.: Ivan Repušić / Mark Rohde; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Iphis (Kats-Chernin) 29 Mar-20 MajDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Claudia Isabel Martin
Die Gezeichneten (Schreker) 6 Apr-18 JunDir.: Mark Rohde; Prod.: Johannes von Matuschka
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 Apr-12 JunDir.: Valtteri Rauhalammi
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Maj-4 JulDir.: Mark Rohde; Prod.: Bernd Mottl
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 7 Jun-2 JulDir.: Howard Arman; Prod.: Ingo Kerkhof
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Sep-30 DecDir.: Olivier Pols; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 Okt-7 JulDir.: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; Prod.: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 Nov-9 FebDir.: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; Prod.: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 DecDir.: Dietger Holm; Prod.: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 Jan-30 JunDir.: Davide Perniceni / Johannes Zimmermann / Olivier Pols; Prod.: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 Mar-8 JunDir.: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; Prod.: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 11 Maj-9 JunDir.: Dietger Holm / Olivier Pols; Prod.: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 16 Jun-28 JulDir.: Olivier Pols; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-2 FebDir.: Elias Grandy; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Don Pasquale (Donizetti) 17 Okt-23 NovDir.: Johannes Zimmermann; Prod.: Andrea Schwalbach
Idomeneo (Mozart) 16 Nov-15 MarDir.: Dietger Holm; Prod.: Peter Konwitschny
La verita in cimento (Vivaldi) 30 Nov-25 JanDir.: Davide Perniceni; Prod.: Yona Kim
Die Zauberflöte (Mozart) 12-30 DecDir.: Ines Kaun; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Benjamin (Ruzicka) 9 Feb-8 AprDir.: Elias Grandy; Prod.: Ingo Kerkhof
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Apr-6 JulDir.: Dietger Holm; Prod.: Holger Schultze
Katja Kabanova (Janáček) 24 Maj-24 JunDir.: Elias Grandy; Prod.: Andrea Schwalbach
Anatevka (Bock) 4 JulDir.: Johannes Zimmermann; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 Okt-12 NovDir.: Domonkos Héja; Prod.: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 FebDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 Apr-7 JulProd.: Urs Häberli
Sweeney Todd (Sondheim) 7-10 JunDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Michael Moxham
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Sep-12 JunDir.: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; Prod.: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 Okt-8 AprDir.: Werner Seitzer / Achim Falkenhausen / Sergei Kiselev; Prod.: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Okt-28 DecDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Okt-17 DecDir.: Gabriel Venzago / Achim Falkenhausen; Prod.: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 Dec-30 JunDir.: Florian Ziemen / Gabriel Venzago / Sergei Kiselev; Prod.: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 Mar-1 JunDir.: Florian Ziemen / Sergei Kiselev / Achim Falkenhausen; Prod.: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 Mar-25 MajDir.: Sergei Kiselev; Prod.: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 Maj-18 JunDir.: Florian Ziemen; Prod.: Hans Walter Richter
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 15+ SepDir.: Florian Ziemen; Prod.: Wolfgang Nägele
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 6 OktDir.: Sergei Kiselev; Prod.: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 14 OktDir.: Florian Ziemen; Prod.: Hans Walter Richter
Orpheus (Telemann) 28+ OktDir.: Florian Ziemen; Prod.: Sigrid T'Hooft
Pantöffelchen (Tchaikovsky,P) 9+ DecDir.: Florian Ziemen; Prod.: Anna Katharina Bernreitner
Die Prinzessin von Trapezunt (Offenbach) 3+ MarDir.: Adam Benzwi / Sergei Kiselev; Prod.: Max Hopp
Tod in Venedig (Britten) 20+ AprDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Felix Seiler
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Sep-19 NovDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 Dec-29 JanDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Dec
Ein Traumspiel (Reimann) 17 Mar-11 MajDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 Jun-15 JulDir.: Daniel Spaw; Prod.: Hinrich Horstkotte
Rigoletto (Verdi) 22+ SepDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Lothar Krause
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 15+ DecDir.: Daniel Spaw; Prod.: Tobias Materna
Schattenspiele (Gefors) 16 MarDir.: Daniel Spaw; Prod.: Uwe Drechsel
Der Leuchtturm (Davies,PM) 16 MarDir.: Daniel Spaw; Prod.: Uwe Drechsel
Gold! (Evers) 12+ Apr
Kiss me, Kate (Porter) 27+ AprDir.: Daniel Spaw; Prod.: Kurt Schrepfer
Madame Butterfly (Puccini) 15+ JunDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: François De Carpentries, Karin Van Hercke
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 Sep-25 DecDir.: Uwe Sandner; Prod.: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 Sep-18 NovDir.: Gad Kadosh / Frank Kersting; Prod.: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Okt-4 FebDir.: Anton Legkii; Prod.: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-28 DecDir.: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; Prod.: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-29 MarDir.: Anton Legkii; Prod.: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 Mar-22 JunDir.: Uwe Sandner; Prod.: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5 Maj-30 JunDir.: Uwe Sandner; Prod.: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 Maj-23 JunDir.: Frank Kersting; Prod.: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 Maj-9 JunDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Alfonso Romero Mora
Faust (Gounod) 29+ SepDir.: Olivier Pols; Prod.: Michael Sturm
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 OktDir.: Uwe Sandner; Prod.: Andreas Bronkalla
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 25 Okt
Das Land des Lächelns (Lehár) 12+ Dec
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 Jan
Jenůfa (Janáček) 9+ Feb
Cabaret (Kander) 6+ Apr
Rienzi (Wagner) 4+ Maj
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 Sep-1 DecDir.: Daniele Squeo; Prod.: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 Sep-16 JanDir.: Johannes Willig / Daniele Squeo; Prod.: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Sep-12 JanDir.: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; Prod.: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 Okt-12 MajDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 Okt-13 JanDir.: Johannes Willig; Prod.: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 Dec-10 MajDir.: Justin Brown; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 Dec-21 JulDir.: Dominic Limburg; Prod.: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Jan-12 JunDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 Jan-7 JulDir.: Johannes Willig; Prod.: David Hermann
Gold! (Evers) 27 Jan-24 FebProd.: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-5 MajDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 Feb-23 JunDir.: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 FebDir.: Andreas Spering; Prod.: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 FebDir.: Christopher Moulds; Prod.: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 Mar-8 MajDir.: Justin Brown; Prod.: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 Mar-31 MajDir.: Justin Brown; Prod.: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 Jun-14 JulDir.: Daniele Squeo; Prod.: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 JulDir.: Johannes Willig; Prod.: Tobias Kratzer
Götterdämmerung (Wagner) 30 Sep-3 FebDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
Anna Bolena (Donizetti) 7 Okt-12 JanDir.: Daniele Squeo; Prod.: Irina Brown
Der Freischütz (Weber) 13-19 OktDir.: Johannes Willig; Prod.: Verena Stoiber
Tosca (Puccini) 18 Okt-1 NovDir.: Johannes Willig; Prod.: John Dew
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Okt-28 DecDir.: Johannes Willig; Prod.: David Hermann
My Fair Lady (Loewe) 28+ OktDir.: Steven Moore / Ulrich Wagner; Prod.: Sam Brown
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10+ NovDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Das schlaue Füchslein (Janáček) 16+ DecDir.: Justin Brown; Prod.: Yuval Sharon
Lustigen Nibelungen (Straus) 9+ JanDir.: Dominic Limburg; Prod.: Johannes Pölzgutter
Elektra (Strauss) 26 Jan-16 MarDir.: Justin Brown; Prod.: Keith Warner
Serse (Handel) 15-26 FebDir.: George Petrou; Prod.: Max Emanuel Cencic
Alcina (Handel) 23+ FebDir.: Andreas Spering; Prod.: James Darrah
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Mar-4 MajDir.: Daniele Squeo; Prod.: Harry Fehr
Die Zauberflöte (Mozart) 4 AprDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Ulrich Peters
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 8+ JunDir.: Constantin Trinks; Prod.: Floris Visser
Pelleas und Melisande (Debussy) 29+ JunDir.: Johannes Willig; Prod.: Benjamin Lazar
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 Sep-14 JanDir.: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; Prod.: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 Sep-5 JanDir.: Jörg Halubek; Prod.: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 Sep-25 DecDir.: Francesco Angelico; Prod.: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Okt-3 JunDir.: Anja Bihlmaier / Xin Tan; Prod.: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 Okt-6 NovDir.: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 Dec-17 MarDir.: Jörg Halubek; Prod.: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-6 JanDir.: Deniola Kuraja; Prod.: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 Jan-20 JunDir.: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; Prod.: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 Feb-21 JunDir.: Francesco Angelico; Prod.: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 Mar-7 JunDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Apr-8 JunDir.: Joakim Unander; Prod.: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 Maj-23 JunDir.: Constantin Trinks; Prod.: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 JunDir.: Maria Radzikhovskiy; Prod.: Janis Knorr
Das Rheingold (Wagner) 1 Sep-10 FebDir.: Francesco Angelico; Prod.: Markus Dietz
West Side Story (Bernstein) 8 Sep-22 JunDir.: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; Prod.: Philipp Rosendahl
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 9 Sep-26 OktDir.: Francesco Angelico
Turandot (Puccini) 23 Sep-1 DecDir.: Joakim Unander; Prod.: Markus Dietz
Falstaff (Verdi) 13 Okt-29 JunDir.: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; Prod.: Adriana Altaras
Madama Butterfly (Puccini) 8 Dec-21 JunDir.: Joakim Unander; Prod.: Lorenzo Fioroni
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-25 JanDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Elmar Gehlen
Anfang und Ende - B.A.C.H. 61 (Bach,JS) 26 Jan-12 MajDir.: Jörg Halubek; Prod.: Aniara Amos
Die Walküre (Wagner) 9 Mar-28 AprDir.: Francesco Angelico; Prod.: Markus Dietz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Apr-14 JunDir.: NN; Prod.: Adriana Altaras
Der Wildschütz (Lortzing) 25 Maj-30 JunDir.: Hannemann / Deniola Kuraja; Prod.: Tom Ryser
Brundibár (Krása) 15-27 JunDir.: Maria Radzikhovskiy; Prod.: Franziska Schumacher
Siegfried (Wagner) 14 Sep-26 OktDir.: Francesco Angelico; Prod.: Markus Dietz
Götterdämmerung (Wagner) 7 Mar-4 AprDir.: Francesco Angelico; Prod.: Markus Dietz
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 Okt-11 AprDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 Okt-28 DecDir.: Lam Tran Dinh; Prod.: Ricarda Regina Ludigkeit
Arabella (Strauss) 9 Dec-16 MajDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 Jan-17 JunDir.: Sunyeo Kim; Prod.: Jörg Diekneite
Ein Maskenball (Verdi) 27 Jan-10 JunDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 Mar-1 JulDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 Mar-26 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die Walküre (Wagner) 14 Apr-27 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Aleko (Rakhmaninov) 28 Apr-8 JulDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Valentina Carrasco
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 Apr-8 JulDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 MajDir.: Moritz Caffier; Prod.: Fabio Ceresa
Siegfried (Wagner) 26-29 MajDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die Aufteilung der Welt (Legrenzi) 2+ SepDir.: Alessandro Quarta; Prod.: Ulrich Waller
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22+ SepDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Fabio Ceresa
Pagliacci (Leoncavallo) 22+ SepDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Fabio Ceresa
Falscher Verrat (Tutino) 3+ NovDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8+ DecDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Pier Francesco Maestrini
My Fair Lady (Loewe) 18+ DecProd.: Ricarda Ludigkeit
Sweeney Todd (Sondheim) 26+ JanDir.: Moritz Caffier; Prod.: Ricarda Regina Ludigkeit, Jörg Diekneite
Das Rheingold (Wagner) 1+ FebDir.: Georg Fritzsch / Daniel Carlberg; Prod.: Daniel Karasek
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9+ Mar
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 30+ Mar
Die Walküre (Wagner) 6+ AprDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Eloise (Jenkins) 13+ AprDir.: Moritz Caffier; Prod.: Nele Tippelmann
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14+ AprDir.: Sunyeo Kim; Prod.: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Die Stumme von Portici (Auber) 27+ AprDir.: Daniel Carlberg
Evita (Lloyd Webber) 3+ MajProd.: Ricarda Ludigkeit
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 9+ JunProd.: Serena Sinigaglia
Siegfried (Wagner) 14+ JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Götterdämmerung (Wagner) 16+ JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 Sep-28 DecDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 Okt-18 MarDir.: Daniel Spogis; Prod.: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 DecDir.: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 DecDir.: Daniel Spogis; Prod.: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Jan-15 AprDir.: Mino Marani; Prod.: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 Mar-21 MajDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 Maj-23 JunDir.: Mino Marani; Prod.: Elmar Goerden
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 Sep-1 NovDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 Okt-3 DecDir.: Matthias Foremny; Prod.: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 NovDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Nov-31 DecDir.: Marcus Bosch; Prod.: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 Dec-7 JanDir.: Gabriel Feltz / Arne Willimczik; Prod.: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 DecDir.: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 JanDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 Feb-3 MarDir.: Nicholas Collon; Prod.: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 Feb-10 MarDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 Mar-2 AprDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 Mar-7 AprDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 AprDir.: David Parry; Prod.: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 Apr-20 MajDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Maj-3 JunDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 Maj-9 JunDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 Maj-4 JulDir.: Will Humburg; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 JunDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Jun-15 JulDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Renaud Doucet
Turandot (Puccini) 16 Sep-25 OktDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Lydia Steier
Mare Nostrum (Kagel) 23 Sep-3 OktDir.: Arnaud Arbet; Prod.: Valentin Schwarz
Ijob (Hiller,W) 2 OktDir.: Arne Willimczik; Prod.: Béatrice Lachaussée
Salome (Strauss) 14 Okt-18 NovDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Ted Huffman
Die Walküre für Kinder (Wagner) 21 Okt-1 DecDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Brigitta Gillessen
Peter Grimes (Britten) 25 Nov-8 DecDir.: Nicholas Collon; Prod.: Frederic Wake-Walker
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Dec-27 JanDir.: Uwe Theimer; Prod.: Eike Ecker
La forza del destino (Verdi) 23 Dec-11 JanDir.: Will Humburg; Prod.: Olivier Py
Hoffmanns Erzählungen für Kinder (Offenbach) 6-26 JanDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Kai Anne Schuhmacher
Rusalka (Dvořák,A) 10 Mar-7 AprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Nadja Loschky
Fidelio (Beethoven) 17-29 MarDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Michael Hampe
La scuola de' gelosi (Salieri) 31 Mar-21 AprDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jean Renshaw
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 14 Apr-4 MajDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Tatjana Gürbaca
Street Scene (Weill) 28 Apr-18 MajDir.: Tim Murray; Prod.: John Fulljames
My Fair Lady (Loewe) 19 Maj-8 JunDir.: Hilary Griffiths; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 25 Maj-28 JunDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Brigitta Gillessen
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 9 Jun-12 JulDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Renaud Doucet
Tosca (Puccini) 30 Jun-14 JulDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Thilo Reinhardt
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 Sep-31 DecDir.: Stefan Klingele; Prod.: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Sep-26 DecDir.: Tobias Engeli; Prod.: Volker Vogel
Lobgesang (Mendelssohn) 23 Sep-3 OktDir.: Christoph Gedschold
My Fair Lady (Loewe) 24 Sep-18 MajDir.: Stefan Klingele; Prod.: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Sep-27 AprDir.: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Prod.: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 Sep-24 FebDir.: Anthony Bramall / Felix Bender; Prod.: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 Okt-26 JanDir.: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; Prod.: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 Okt-23 FebDir.: Christian Hornef; Prod.: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 Okt-28 JunDir.: Marcus Bosch / Christoph Gedschold; Prod.: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Okt-21 JanDir.: Matthias Foremny; Prod.: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 Okt-11 FebDir.: Stefan Klingele; Prod.: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 Okt-10 MarDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 Okt-17 JunDir.: Tobias Engeli; Prod.: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 Okt-10 JunDir.: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-1 AprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 Dec-9 MarDir.: Anthony Bramall / Laurent Wagner; Prod.: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 Dec-1 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 DecDir.: Matthias Foremny; Prod.: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 Dec-18 MarDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Dec-1 AprDir.: Stefan Klingele; Prod.: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 Dec-23 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 Jan-10 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Jan-11 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 Jan-12 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Jan-13 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 Jan-20 JunDir.: David Reiland; Prod.: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 Feb-29 AprDir.: Stefan Klingele; Prod.: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9 Feb-20 AprDir.: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 Feb-18 MarDir.: Stefan Klingele; Prod.: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 Feb-22 JunDir.: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; Prod.: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 Mar-13 MajDir.: Susanne Fiedler; Prod.: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MajDir.: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Prod.: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 MarDir.: Anthony Bramall; Prod.: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 Apr-9 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 Apr-9 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Anthony Pilavachi
West Side Story (Bernstein) 18-21 MajDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Mario Schröder
Casanova (Lortzing) 2-30 JunDir.: Stefan Klingele; Prod.: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 Jun-1 JulDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Lotte de Beer
Mein Freund Bunbury (Natschinski) 9 Sep-31 DecDir.: Christoph-Johannes Eichhorn / Karl-Heinz Müller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Sep-25 JanDir.: Matthias Foremny; Prod.: Gil Mehmert
Sekretärinnen (Wittenbrink) 12 Sep-14 OktProd.: Anna Evans
Casanova (Lortzing) 15 Sep-7 OktDir.: Stefan Klingele; Prod.: Cusch Jung
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 22 Sep-4 OktDir.: Stefan Klingele
Tosca (Puccini) 28 Sep-17 MarDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Michiel Dijkema
La fanciulla del West (Puccini) 29 Sep-2 DecDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Cusch Jung
Rigoletto (Verdi) 5 Okt-25 MajDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Anthony Pilavachi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Okt-26 JanDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 19 Okt-20 AprDir.: Felix Bender; Prod.: Christian von Götz
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 20 Okt-20 Jan
Nabucco (Verdi) 21 Okt-24 MajDir.: Matthias Foremny; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Turandot (Puccini) 2 Nov-16 MarDir.: Felix Bender; Prod.: Balázs Kovalik
Elektra (Strauss) 3 Nov-28 AprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Peter Konwitschny
Tannhäuser (Wagner) 18 Nov-9 DecDir.: Felix Bender; Prod.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-9 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 30 Nov-23 MarDir.: Matthias Foremny; Prod.: Lindy Hume
La bohème (Puccini) 7-26 DecProd.: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-20 DecDir.: Matthias Foremny; Prod.: Birgit Eckenweber
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Jan-26 AprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Alfred Kirchner
Salome (Strauss) 13 Jan-27 AprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Aron Stiehl
Don Carlo (Verdi) 19 Jan-10 MajDir.: Felix Bender; Prod.: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 20 Jan-7 JunDir.: Enrico Calesso; Prod.: Andreas Homoki
On the Town (Bernstein) 26 Jan-19 Maj
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17 Feb-22 MarDir.: Anthony Bramall; Prod.: Katharina Thalbach
Schneewittchen (Lange) 9 Mar-2 JunProd.: Patrick Rohbeck
Prinzessin Nofretete (Dostal) 9-31 MarDir.: Tobias Engeli
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Mar-10 JunDir.: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Prod.: Michiel Dijkema
Das Rheingold (Wagner) 6 Apr-1 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Apr-2 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Das Feuerwerk (Burkhard) 13 Apr-21 Jun
Siegfried (Wagner) 13 Apr-4 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Apr-5 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Rusalka (Dvořák,A) 18 Maj-27 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Michiel Dijkema
Madame Pompadour (Fall) 1-25 Jun
Die verkaufte Braut (Smetana) 15-30 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Christian von Götz
Im weißen Rößl (Benatzky) 16-28 JunDir.: Tobias Engeli
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 SepDir.: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 Sep-24 MarDir.: Andreas Wolf; Prod.: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 Sep-24 MarDir.: Andreas Wolf; Prod.: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-25 DecDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 Sep-23 NovDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 Okt-15 AprDir.: Andreas Wolf; Prod.: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 Dec-5 AprDir.: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; Prod.: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecDir.: Adrian Pavlov; Prod.: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Jan-16 JunDir.: Ryusuke Numajiri / Adrian Pavlov / Francesco Pasqualetti; Prod.: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 Mar-24 JunDir.: Dietger Holm; Prod.: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Apr-15 JunDir.: Andreas Wolf; Prod.: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 JunDir.: Andreas Wolf; Prod.: Bernd Reiner Krieger
Drachenreiter (Pezold) 22-30 JunDir.: Jan-Michael Krüger; Prod.: Jennifer Toelstede
Ball im Savoy (Abraham) 1+ SepDir.: Adrian Pavlov; Prod.: Michael Wallner
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ SepDir.: Stefan Vladar; Prod.: Tom Ryser
Oliver! (Bart) 23+ SepDir.: Adrian Pavlov; Prod.: Wolf Widder
Der Freischütz (Weber) 12+ OktDir.: Andreas Wolf; Prod.: Jochen Biganzoli
Otello (Verdi) 18+ OktDir.: Andreas Wolf; Prod.: Bernd Reiner Krieger
Werther (Massenet) 16+ NovProd.: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ DecDir.: Jan-Michael Krüger; Prod.: Herbert Adler
Boris Godunow (Musorgsky) 25+ JanDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer für Kinder (Wagner) 27+ Jan
A Quiet Place (Bernstein) 8+ MarProd.: Effi Méndez
Das Wunder der Heliane (concert) (Korngold) 24+ MarDir.: Andreas Wolf
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 4+ AprDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Michael Wallner
West Side Story (Bernstein) 11+ AprDir.: Adrian Pavlov; Prod.: Wolf Widder
La traviata (Verdi) 14+ JunProd.: Lorenzo Fioroni
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Sep-6 JanDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-24 FebDir.: Urich Stöcker; Prod.: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 Nov-27 MajDir.: Ulrich Stöcker; Prod.: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 Mar-23 MajDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-24 JunDir.: Ulrich Stöcker; Prod.: Hajo Fouquet
La bohème (Puccini) 22 Sep-11 JanDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet, Oliver Hennes
Wiener Blut (Strauss,J) 5 Okt-13 JanDir.: Ulrich Stöcker; Prod.: Hajo Fouquet
Jephtha (Handel) 26 Okt-1 NovDir.: Henning Voss; Prod.: Friedrich von Mansberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Mar-17 MajDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Gold! (Evers) 5 Apr-26 MajDir.: Clemens Bütje; Prod.: Kerstin Steeb
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 Sep-29 DecDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 Okt-17 JanDir.: Anna Grinberg; Prod.: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 Okt-8 AprDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 Nov-9 MajDir.: Damian Omansen; Prod.: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 Nov-25 MarDir.: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; Prod.: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Dec-6 JanDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 Jan-21 AprDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Feb-1 JunDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 Feb-19 MajDir.: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; Prod.: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 MarDir.: David Stern; Prod.: Michael McCarthy
Powder Her Face (Adès) 31 Mar-25 MajDir.: Hans Rotman; Prod.: Magdalena Fuchsberger
Cabaret (Kander) 14 Apr-13 MajDir.: Damian Omansen; Prod.: Sebastian Ritschel
Salome (Strauss) 5 Maj-3 JunDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 JunDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 Jun-8 JulDir.: Damian Omansen; Prod.: Sebastian Ritschel
Die Walküre (Wagner) 8 Sep-23 NovDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Jakob Peters-Messer
Salome (Strauss) 14 Sep-7 DecDir.: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; Prod.: Ulrich Schulz
Der kleine Horrorladen (Menken) 15 Sep-21 AprDir.: Damian Omansen; Prod.: Ulrich Wiggers
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 20 Okt-3 MarDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Oliver Klöter
Don Pasquale (Donizetti) 10 Nov-10 MarDir.: Svetoslav Borisov / Pawel Poplawski; Prod.: Christian Poewe
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Dec-6 JanDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Holger Potocki
La bohème (Puccini) 22 Dec-23 FebDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Karen Stone
Vanessa (Barber) 19 Jan-31 MarDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Karen Stone
Otello (Verdi) 16 Feb-1 JunDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Olivia Fuchs
Xerxes (Handel) 9 Mar-9 JunDir.: Nicholas Kok; Prod.: Tobias Heyder
La cage aux folles (Herman) 15 Mar-24 MajProd.: Cornelia Crombholz
Die wahre Geschichte von King Kong (Ching,J) 16 Mar-25 MajProd.: Roscha A Säidow
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 13 Apr-31 MajDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Erik Petersen
Anatevka (Bock) 4-30 MajDir.: Damian Omansen; Prod.: Erik Petersen
Hoffmanns Erzählungen (adaptation) (Offenbach) 3-12 JunProd.: Thomas Schmidt-Ehrenberg
Chicago (Kander) 14 Jun-7 JulDir.: Damian Omansen; Prod.: Ulrich Wiggers
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 Sep-19 JanDir.: Andreas Spering; Prod.: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 Sep-21 DecDir.: Paul-Johannes Kirschner / Hermann Bäumer; Prod.: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14 Okt-16 JunDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 Okt-27 NovDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Niklaus Helbling
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Dec-20 JanDir.: Paul-Johannes Kirschner / Sebastian Hernandez-Laverny; Prod.: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Norma (Bellini) 5 Jan-31 MarDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Elisabeth Stöppler
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Jan-11 MajDir.: Samuel Hogarth; Prod.: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ MarDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 17 Mar-27 MajDir.: Hermann Bäumer / Hossein Pishkar; Prod.: Elisabeth Stöppler
Der Ring an einem Abend (Wagner) 9 SepDir.: Hermann Bäumer
Le nozze di Figaro (Mozart) 29+ SepDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Elisabeth Stöppler
Märchen im Grand-Hotel (Abraham) 25+ NovDir.: Samuel Hogarth; Prod.: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Katja Kabanova (Janáček) 18+ JanDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Lydia Steier
Saul (Handel) 25+ JanDir.: Andreas Spering; Prod.: Lydia Steier
Avis de Tempête (Aperghis) 9+ MarDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Anselm Dalferth
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 19+ MarDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Ronny Jakubaschk
Simon Boccanegra (Verdi) 23+ AprProd.: Frank Hilbrich
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 18+ MajDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Joan Antoni Rechi
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 Sep-5 JanDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 Sep-25 NovDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 Sep-11 NovDir.: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 Okt-8 JulDir.: Matthew Toogood; Prod.: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 Okt-12 JanDir.: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Prod.: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 Nov-8 AprDir.: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Prod.: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Nov-18 FebDir.: Alexander Soddy; Prod.: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Nov-15 AprDir.: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; Prod.: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Nov-15 AprDir.: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; Prod.: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 Dec-21 MajDir.: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 Dec-10 FebDir.: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Prod.: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-28 JanDir.: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 Jan-30 AprDir.: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Prod.: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 Jan-18 MajDir.: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 Feb-12 MajDir.: Bernhard Forck; Prod.: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 Feb-1 JulDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 Mar-6 JulDir.: Matthew Toogood; Prod.: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 Mar-12 MajDir.: Lorenzo di Toro; Prod.: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 Mar-31 MajDir.: Alexander Soddy; Prod.: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 Apr-6 JunDir.: Jörg Halubek; Prod.: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 Apr-14 JunDir.: Alexander Soddy; Prod.: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 Maj-22 JulDir.: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Achim Freyer
Vespertine (Björk) 26 Maj-25 JulDir.: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Kirsten Dehlholm, Jon R Skulberg
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Jun-23 JulDir.: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Prod.: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 JulDir.: Alexander Soddy; Prod.: Ekaterina Vasileva
Don Giovanni (Mozart) 16 Sep-20 NovDir.: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Prod.: Ekaterina Vasilyova
La Cenerentola (Rossini) 21 Sep-30 DecDir.: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Prod.: Cordula Däuper(original), Claudia Plaßwich(revival)
Werther (Massenet) 23 Sep-8 DecDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Rigoletto (Verdi) 28 Sep-1 DecDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Alexander Schulin
Madama Butterfly (Puccini) 7 Okt-1 MarDir.: Benjamin Reiners / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Wolfgang Blum(original), Maren Schäfer(revival)
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 28 Okt-2 FebDir.: Alexander Soddy; Prod.: Nigel Lowery
Der Ring an einem Abend (Wagner) 18 Nov-17 MarDir.: Benjamin Reiners
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Dec-13 JanDir.: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Wolfgang Blum
Marienvesper (Monteverdi) 15 Dec-13 JunDir.: Jörg Halubek; Prod.: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 21 Dec-22 FebDir.: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 6 Jan-21 MarDir.: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Prod.: Cordula Däuper
Fidelio (Beethoven) 15 Jan-27 AprDir.: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Roger Vontobel
Carmina Burana (concert) (Orff) 1 Feb-28 JunDir.: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth
Der gute Ehemann (Benda) 10+ FebDir.: Robin Phillips; Prod.: Marco Misgaiski
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 10+ FebDir.: Robin Phillips; Prod.: Marco Misgaiski
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17 Feb-5 JunDir.: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Prod.: Markus Bothe
Norma (Bellini) 10 Mar-4 JulDir.: Wolfgang Wengenroth / Matthew Toogood; Prod.: Markus Bothe
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 24 Mar-18 AprDir.: Benjamin Reiners
La Chute de la maison Usher (Debussy) 12 Apr-18 JunDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Anna Viebrock, Joachim Rathke
Parsifal (Wagner) 19 Apr-20 JunDir.: Alexander Soddy; Prod.: Hans Schüler
Don Carlo (Verdi) 5-24 MajDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Jens Daniel Herzog
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Maj-24 JulDir.: Alexander Soddy; Prod.: Barrie Kosky
Tosca (Puccini) 30 Maj-23 JulDir.: Alexander Soddy; Prod.: Renate Ackermann
Salome (Strauss) 15 Jun-12 JulDir.: Alexander Soddy; Prod.: Gabriele Rech
Il trovatore (Verdi) 13-25 JulDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Roger Vontobel
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 Sep-20 MajDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 Sep-10 MajDir.: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-1 DecDir.: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; Prod.: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 SepDir.: Philippe Bach; Prod.: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Okt-20 JanDir.: Philippe Bach / Mario Hartmuth; Prod.: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-3 MarDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Dec-21 MajDir.: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Prod.: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 Jan-24 MarDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 Feb-29 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Apr-5 JulDir.: Philippe Bach; Prod.: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 Apr-23 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 JunDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Lars Wernecke
Tannhäuser (Wagner) 6 Sep-19 JunDir.: Philippe Bach / Chin-Chao Lin; Prod.: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 8 Sep-20 JanDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Lars Wernecke
Carmen (Bizet) 28 Sep-22 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Ariadne on Naxos (Strauss) 19 Okt-4 NovDir.: Philippe Bach; Prod.: Aldona Farrugia
Tosca (Puccini) 2 Nov-6 MajDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 24 Nov-22 MarDir.: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Schwarzwaldmädel (Jessel) 7 Dec-2 JunDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Tobias Rott
Così fan tutte (Mozart) 9 Jan-16 FebDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Anthony Pilavachi
Das Schloss Dürande (Schoeck) 8 Mar-6 JulDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Maj-15 JunDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Roman Hovenbitzer
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 Sep-16 FebDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 Sep-3 DecDir.: Yorgos Ziavras; Prod.: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 Sep-13 DecDir.: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; Prod.: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Okt-27 DecDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 Okt-12 JanDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 Nov-7 FebDir.: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; Prod.: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 Dec-21 AprDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 Jan-25 MarDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 Jan-3 MarDir.: Michael Preiser; Prod.: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 Mar-8 JulDir.: Andreas Fellner; Prod.: Ansgar Weigner
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Apr-10 JunDir.: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; Prod.: François De Carpentries
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Apr-10 JunDir.: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; Prod.: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 Jun-15 JulDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Roman Hovenbitzer
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-9 JanDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Kobie van Rensburg
Nabucco (Verdi) 29 SepDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Roman Hovenbitzer
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 13 Okt-12 JanDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Carsten Süß
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 28 Okt-26 DecDir.: Andreas Fellner; Prod.: Katja Bening
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Nov-25 DecDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Hinrich Horstkotte
Hamlet (Thomas,A) 24 Nov-26 FebDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Jan-6 AprDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Mar-24 MajDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Agnessa Nefjodov
Der goldene Drache (Eötvös) 12 Maj-10 JulDir.: Yorgos Ziavras; Prod.: Petra Luisa Meyer
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15 Jun-7 JulDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Hinrich Horstkotte
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 Sep-6 OktDir.: Constantin Trinks; Prod.: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 OktDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 OktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Okt-10 NovDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 Okt-5 NovDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 NovDir.: Daniele Callegari; Prod.: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 NovDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Nov-3 DecDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 Nov-8 DecDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 DecDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 DecDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 Dec-1 JanDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 Dec-1 JanDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Dec-1 JanDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 Dec-4 JanDir.: Alexander Soddy; Prod.: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-6 JanDir.: Friedrich Haider; Prod.: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 JanDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 JanDir.: Ivor Bolton; Prod.: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 JanDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 JanDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 JanDir.: Daniele Callegari; Prod.: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 Jan-3 FebDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 FebDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 FebDir.: Stefano Ranzani; Prod.: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 FebDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Feb-4 MarDir.: Asher Fisch; Prod.: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 Feb-3 MarDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 MarDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 MarDir.: Francesco Angelico; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 MarDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 MarDir.: Constantin Trinks; Prod.: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 Mar-9 AprDir.: Christopher Moulds; Prod.: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 AprDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 AprDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Martin Kušej
Der zerbrochene Krug (Ullmann) 13-29 AprDir.: Karsten Januschke; Prod.: Andreas Weirich
Der Diktator (Krenek) 13-29 AprDir.: Karsten Januschke; Prod.: Martha Teresa Münder
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 Apr-7 MajDir.: Friedrich Haider; Prod.: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 Apr-6 MajDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 MajDir.: Markus Stenz; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 MajDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 Maj-8 JunDir.: Simone Young; Prod.: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 JunDir.: Antonello Allemandi; Prod.: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 JunDir.: Constantin Trinks; Prod.: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 JunDir.: Daniele Callegari; Prod.: Arpad Schilling
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Jun-2 JulDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 JulDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: David Bösch
Orlando paladino (Haydn) 23-29 JulDir.: Ivor Bolton; Prod.: Axel Ranisch
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-28 SepDir.: Ivor Bolton; Prod.: Christof Loy
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 23-30 SepDir.: Kirill Petrenko; Prod.: David Bösch
La traviata (Verdi) 2-12 OktDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Günter Krämer
Il trovatore (Verdi) 7-17 OktDir.: Asher Fisch; Prod.: Olivier Py
Aus einem Totenhaus (Janáček) 19-26 OktDir.: Simone Young; Prod.: Frank Castorf
Rigoletto (Verdi) 20 Okt-2 NovDir.: Daniele Callegari; Prod.: Arpad Schilling
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-15 NovDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 10-20 NovDir.: Paolo Carignani; Prod.: Antú Romero Nunes
Jenůfa (Janáček) 21-27 NovDir.: Simone Young; Prod.: Barbara Frey
Otello (Verdi) 23 Nov-21 DecDir.: Kirill Petrenko / Asher Fish; Prod.: Amélie Niermeyer
Così fan tutte (Mozart) 29 Nov-1 DecDir.: Ivor Bolton; Prod.: Dieter Dorn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-16 DecDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Dec-1 JanDir.: Alexander Soddy; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Dec-6 JanDir.: Tomáš Hanus; Prod.: David Bösch
Norma (Bellini) 5-12 JanDir.: Daniele Callegari; Prod.: Jürgen Rose
Arabella (Strauss) 14-25 JanDir.: Constantin Trinks; Prod.: Andreas Dresen
Fidelio (Beethoven) 24 Jan-2 FebDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 25 Jan-3 MarDir.: Dan Ettinger; Prod.: Lina Wertmüller
L'elisir d'amore (Donizetti) 3-8 FebDir.: Daniele Callegari; Prod.: David Bösch
Nabucco (Verdi) 9-19 FebDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Yannis Kokkos
Karl V (Krenek) 10-23 FebDir.: Erik Nielsen; Prod.: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 25 Feb-3 MarDir.: Dan Ettinger; Prod.: Lina Wertmüller
Don Giovanni (Mozart) 5-14 MarDir.: James Gaffigan; Prod.: Stephan Kimmig
La fanciulla del West (Puccini) 16 Mar-2 AprDir.: James Gaffigan; Prod.: Andreas Dresen
Roberto Devereux (Donizetti) 17-27 MarDir.: Friedrich Haider; Prod.: Christof Loy
Parsifal (Wagner) 24-31 MarDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Pierre Audi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-9 AprDir.: Constantin Trinks; Prod.: Martin Duncan
Madama Butterfly (Puccini) 5-10 AprDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Wolf Busse
Mavra (Stravinsky) 15-28 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15-28 Apr
Turandot (Puccini) 20 Apr-2 MajDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Carlus Padrissa
Der fliegende Holländer (Wagner) 22-28 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
Tosca (Puccini) 4-10 MajDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Luc Bondy
Tannhäuser (Wagner) 5-12 MajDir.: Simone Young; Prod.: Romeo Castellucci
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 MajDir.: Paolo Carignani; Prod.: Johannes Erath
Il tabarro (Puccini) 25 Maj-2 JunDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 25 Maj-2 JunDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Maj-2 JunDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Lotte de Beer
Alceste (Gluck) 26 Maj-13 JunDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Sidi Larbi Cherkaoui
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 JunDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Barbara Wysocka
La bohème (Puccini) 17-23 JunDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Otto Schenk
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 Okt-18 NovDir.: Anthony Bramall; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 Okt-22 NovDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 NovDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Dec-10 JanDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 Dec-27 MajDir.: Karsten Januschke; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Jan-2 JunDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 Jan-10 FebDir.: Oleg Ptashnikov / Andreas Partilla; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
My Fair Lady (Loewe) 13 Feb-10 JunDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Feb-10 MajDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Rosamund Gilmore
Weiße Rose (Zimmermann,U) 15 Mar-16 AprDir.: Andreas Partilla; Prod.: Lukas Wachernig
Maria Stuarda (Donizetti) 22 Mar-31 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 Apr-18 MajDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 MajDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 Maj-10 JulDir.: Anthony Bramall; Prod.: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 Jun-8 JulDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 Jun-6 JulDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Karoline Gruber
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 19-27 JulDir.: Jeff Frohner; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die lustige Witwe (Lehár) 29 Sep-20 JanDir.: Anthony Bramall; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Dantons Tod (Einem) 11 Okt-15 NovDir.: Anthony Bramall; Prod.: Günter Krämer
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Okt-17 MajDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Georg Schmiedleitner
Wiener Blut (Strauss,J) 9 Nov-15 DecProd.: Nicole Claudia Weber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Nov-2 JanProd.: Peter Kertz
Momo (Hiller,W) 16 Dec-18 JanDir.: Michael Brandstätter / Andreas Partilla; Prod.: Nicole Claudia Weber
Martha (Flotow) 11-30 JanDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Loriot
Maria Stuarda (Donizetti) 6 Feb-5 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michael Sturminger, Ricarda Regina Ludigkeit
King Arthur (Purcell) 15 Feb-9 MarDir.: Howard Arman; Prod.: Torsten Fischer
Così fan tutte (Mozart) 24 Feb-5 AprProd.: Olivier Tambosi
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Mar-12 MajProd.: Josef Ernst Köpplinger
La bohème (Puccini) 28 Mar-18 JulDir.: Anthony Bramall; Prod.: Bernd Mottl
Der tapfere Soldat (Straus) 2-21 AprProd.: Peter Konwitschny
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 12-22 Apr
L'Heure espagnole (Ravel) 28 Apr-20 JunDir.: Kiril Stankow; Prod.: Lukas Wachernig
Der Junge Lord (Henze) 23 Maj-14 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Brigitte Fassbaender
Liliom (Doderer) 6-14 JulDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 Okt-2 FebDir.: Golo Berg; Prod.: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 Okt-28 DecDir.: Stefan Veselka; Prod.: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-13 MajDir.: Stefan Veselka; Prod.: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 Feb-18 AprDir.: Golo Berg; Prod.: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 Apr-6 JulDir.: Stefan Veselka; Prod.: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 Maj-13 JulDir.: Golo Berg; Prod.: Christian von Götz
Madama Butterfly (Puccini) 15 Sep-7 FebDir.: Golo Berg; Prod.: Hans Walter Richter
Saul (Handel) 27 Okt-23 MarDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Susanne Knapp
Street Scene (Weill) 22 Dec-25 MajDir.: Stefan Veselka; Prod.: Hendrik Müller
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 12+ FebDir.: Fabian Liesenfeld
Sugar (Styne) 23 Feb-11 JulDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Ulrich Peters
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 6 Apr-2 JulDir.: Golo Berg; Prod.: Sebastian Ritschel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 Maj-13 JulDir.: Stefan Veselka; Prod.: Philipp Kochheim
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 Sep-1 OktDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Sep-2 FebDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 OktDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 Okt-20 AprDir.: Sebastian Tewinkel; Prod.: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Nov-26 DecDir.: Sebastian Tewinkel; Prod.: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 Jan-29 MarDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 Mar-1 JunDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 Apr-21 MajDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-28 JulDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Reinhardt Friese
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Sep-3 NovDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Peter Lotschak
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Okt-12 AprDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Wolf Widder
Il mondo della luna (Haydn) 31 Okt-23 NovDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Jürgen Pöckel
Musicals anthology (Rodgers) 1 Dec-22 AprDir.: Panagiotis Papadopoulos
Un ballo in maschera (Verdi) 19 Jan-26 AprDir.: Sebastian Tewinkel; Prod.: Lothar Krause
Kismet (Wright) 16 Mar-24 MajDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Wolfgang Dosch
The Rake's Progress (Stravinsky) 4 Maj-2 JunDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Jürgen Pöckel
Die Bajadere (Kálmán,E) 28 Jun-21 JulDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 Sep-12 JanDir.: Michael Helmrath / Henning Ehlert; Prod.: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 Okt-25 FebDir.: Oliver Weder; Prod.: Anette Leistenschneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 Nov
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 6 Jan-16 MarDir.: Oliver Weder; Prod.: Alfonso Romero Mora
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Jan-24 MarDir.: Michael Helmrath; Prod.: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Apr-27 MajDir.: Henning Ehlert; Prod.: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 Jun-14 Jul
La traviata (Verdi) 17 Jun-14 JulDir.: Michael Helmrath; Prod.: Anette Leistenschneider
Die Magd als Herrin (Pergolesi) 30 Jun-14 JulDir.: Sergi Roca Martinez; Prod.: Thomas Bayer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Sep-14 NovDir.: Henning Ehlert; Prod.: Anette Leistenschneider
Dracula (Wildhorn) 5 Okt-30 DecDir.: Henning Ehlert / Felix-Immanuel Achtner; Prod.: Ivan Alboresi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-6 JanDir.: Henning Ehlert; Prod.: Anette Leistenschneider
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-11 JanDir.: Henning Ehlert; Prod.: Gernot Kranner
Vom Geist der Weihnacht (Steffan) 20-22 DecDir.: Felix-Immanuel Achtner; Prod.: Anette Leistenschneider
Julius Caesar (Handel) 15-30 Mar
Cabaret (Kander) 12 Apr-26 Maj
Otello (Verdi) 4-31 Maj
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 21 Jun-21 Jul
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Jun-19 Jul
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6-21 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 Sep-9 OktDir.: Marcus Bosch; Prod.: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 OktDir.: Andreas Paetzold; Prod.: Thomas Enzinger
Les Troyens (Berlioz) 8 Okt-26 NovDir.: Marcus Bosch; Prod.: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 Okt-26 DecDir.: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; Prod.: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 Nov-24 FebDir.: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; Prod.: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-23 JanDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 Jan-23 FebDir.: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; Prod.: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 Jan-6 MajDir.: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; Prod.: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 Feb-28 AprDir.: Marcus Bosch; Prod.: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Mar-23 AprDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 Apr-20 JulDir.: Marcus Bosch / Jan Croonenbroeck; Prod.: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Maj-15 JulDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die Rückkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 Jun-18 JulDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 Jun-19 JulDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Jens Daniel Herzog
Krieg und Frieden (Prokofiev,S) 30 Sep-17 NovDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Anna Nicole (Turnage) 3 Nov-7 DecDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jens Daniel Herzog
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Nov-21 DecDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Xerxes (Handel) 24 Nov-3 FebDir.: Wolfgang Katschner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Dec-1 FebDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Andreas Baesler
Ball im Savoy (Abraham) 19 Jan-5 JulDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Stefan Huber
Rusalka, Meerjungfrau (Dvořák,A) 3 Feb-14 MajDir.: Francesco Greco; Prod.: Ilaria Lanzino
Così fan tutte (Mozart) 23 Feb-10 JunDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jens Daniel Herzog
Norma (Bellini) 2-31 MarDir.: Björn Huestege; Prod.: Stéphane Braunschweig
Madama Butterfly (Puccini) 23 Mar-18 JulDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Tina Lanik
Lohengrin (Wagner) 12 MajDir.: Joana Mallwitz; Prod.: David Hermann
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 Aug-6 JanDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 Sep-19 NovDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Okt-8 AprDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 Dec-5 AprDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Jakob Peters-Messer
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 9 Dec-1 JulDir.: Jürgen Grimm / Tobias Deutschmann; Prod.: Erik Petersen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Dec-7 JanDir.: Felix Pätzold; Prod.: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 Dec-28 JanDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 Feb-17 MajDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 Mar-19 MajDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5-20 MajDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Axel Köhler
La Cenerentola (Rossini) 7 Sep-19 DecDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Axel Köhler
Siegfried (Wagner) 22 Sep-4 NovDir.: Hendrik Vestmann / Vito Cristofaro; Prod.: Paul Esterházy
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 27 Sep-22 FebDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Felix Schrödinger
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 7 OktDir.: Jürgen Grimm; Prod.: Erik Petersen
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 21 Okt-8 FebDir.: Vito Cristofaro
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Dec-6 AprDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Stephen Lawless
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 DecDir.: Felix Pätzold; Prod.: Michael Moxham
Brundibár (Krása) 27 JanDir.: Thomas Honickel; Prod.: Jens Kerbel
Les Paladins (Rameau) 16 Feb-26 JunDir.: Alexis Kossenko; Prod.: François De Carpentries
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-4 JulDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Olivia Fuchs
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Maj-6 JulDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Laurence Dale
Oberon (Weber) 20 Maj
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 Aug-5 DecDir.: An-Hoon Song; Prod.: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Sep-14 DecDir.: Daniel Inbal; Prod.: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-27 MajDir.: Andreas Hotz; Prod.: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 Nov-10 AprDir.: Daniel Inbal; Prod.: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 Jan-25 MajDir.: Andreas Hotz; Prod.: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 8 Mar-10 JunDir.: Daniel Inbal; Prod.: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 Mar-3 JunDir.: An-Hoon Song; Prod.: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 Apr-20 JunDir.: Daniel Inbal; Prod.: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 JunDir.: Andreas Hotz; Prod.: Andrea Schwalbach
Chaplin (Curtis) 23 Aug-16 SepDir.: An-Hoon Song; Prod.: Christian von Götz
Antigona (Traetta) 13+ SepDir.: Andreas Hotz; Prod.: Floris Visser
Fidelio (Beethoven) 19 SepDir.: Andreas Hotz; Prod.: Yona Kim
Der Bettelstudent (Millöcker) 1 DecDir.: Daniel Inbal; Prod.: Guillermo Amaya
Doktor Faust (Busoni) 13 DecProd.: Andrea Schwalbach
Tosca (Puccini) 26 JanDir.: Andreas Hotz; Prod.: Mascha Pörzgen
The Producers (Brooks) 23 MarDir.: An-Hoon Song; Prod.: Dominique Schnizer
Orlando (Handel) 4 MajDir.: Daniel Inbal; Prod.: Felix Schrödinger
Guercoeur (Magnard) 15+ JunDir.: Andreas Hotz; Prod.: Dirk Schmeding
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 Sep-26 JanDir.: Margherita Colombo; Prod.: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Okt-29 DecDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 Okt-21 JanDir.: Margherita Colombo; Prod.: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Dec-23 MarDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 Feb-16 JunDir.: Margherita Colombo; Prod.: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 Apr-25 MajDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Jun-14 JulDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Johannes Reitmeier
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Sep-21 OktDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Sep-8 JunDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Margit Gilch
Anna Bolena (Donizetti) 10 Nov-13 JanDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Ultz
Ariodante (Handel) 16 Feb-21 AprDir.: Margherita Colombo; Prod.: Stephen Medcalf
Gold! (Evers) 12 Maj-27 JunProd.: Christiane Silberhumer
Das Rheingold (Wagner) 16-18 MajDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Nabucco (Verdi) 15-30 JunDir.: Basil H E Coleman
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Sep-14 JanDir.: Markus Huber; Prod.: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 Nov-8 AprDir.: Florian Erdl; Prod.: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 Dec-11 JulDir.: Markus Huber; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 Feb-3 JulDir.: Tobias Leppert; Prod.: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 Maj-5 JulDir.: Florian Erdl; Prod.: Thomas Münstermann
Das Rheingold (Wagner) 14 Sep-30 AprDir.: Markus Huber; Prod.: Thomas Münstermann
Der Liebestrank (Donizetti) 17 Nov-24 MarDir.: Florian Erdl
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 22 Dec-12 Maj
Die Perlenfischer (Bizet) 16 Feb-2 Jun
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev,S) 18 Maj-3 JulDir.: Markus Huber; Prod.: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 1-27 OktDir.: Lutz de Veer; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Sep-20 JanDir.: Lutz de Veer; Prod.: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Sep-20 JanDir.: Lutz de Veer; Prod.: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 Okt-31 MarDir.: Vladimir Yaskorski; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 Nov-25 MajDir.: Martin Eckenweber; Prod.: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (von Suppé) 25 Nov-10 AprDir.: Matthias Spindler; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 Jan-19 MajDir.: Maxim Böckelmann; Prod.: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 Jan-9 JunDir.: Leo Siberski; Prod.: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Maj-2 JunDir.: Leo Siberski; Prod.: Thilo Reinhardt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-30 JunDir.: Leo Siberski; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Opernball (Heuberger) 29 Sep-11 JanDir.: Martin Eckenweber; Prod.: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die lustige Witwe (Lehár) 19+ OktDir.: Vladimir Yaskorski; Prod.: Wolfgang Dosch
L'orfeo (Monteverdi) 17 Nov-20 JanDir.: Leo Siberski / Mark Johnston; Prod.: Jürgen Pöckel
Das Lächeln einer Sommernacht (Sondheim) 7+ DecDir.: Leo Siberski; Prod.: Jürgen Pöckel
Königskinder (Humperdinck) 26+ JanDir.: Leo Siberski; Prod.: Jürgen Pöckel
Aida (Verdi) 4+ MajDir.: Leo Siberski; Prod.: Andreas Rosar
The Last Five Years (Brown,J) 9+ MajDir.: Leo Siberski; Prod.: Nadine Aßmann
Ein Käfig voller Narren (Herman) 25 Maj-1 JunDir.: Vladimir Yaskorksi / Leo Siberski; Prod.: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 2-6 JulDir.: Vladimir Yaskorski; Prod.: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Sep-30 MajDir.: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Prod.: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Sep-2 MarDir.: Florian Merz / Hans-Peter Preu; Prod.: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 Okt-21 AprDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 Okt-26 DecDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Sebastian Ritschel
Tschick (Vollmer) 19 Jan-2 FebDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Sebastian Ritschel
Carmen (Bizet) 4 MarDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Manuel Schöbel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 Mar-6 AprDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Manuel Schöbel
Der Besuch der alten Dame (Einem) 26 Maj-10 JunDir.: Ekkehard Klemm; Prod.: Sebastian Welker
Der Freischütz (Weber) 2-18 AugDir.: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu / Christian Voß; Prod.: Horst Kupich
Carmina Burana (Orff) 2 SepDir.: Jan Michael Horstmann / Ekkehard Klemm
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Sep-31 MarDir.: Tom Woods / Anton Zapf; Prod.: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Sep-20 JanDir.: Tom Woods / Levente Török; Prod.: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 Okt-16 DecDir.: Alistair Lilley / Levente Török; Prod.: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 Okt-3 JulDir.: Levente Török; Prod.: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 Dec-3 JunDir.: Alistair Lilley / Tom Woods; Prod.: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 Jan-12 JulDir.: Tom Woods / Levente Török; Prod.: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 Mar-30 MajDir.: Alistair Lilley; Prod.: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 Apr-18 JulDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 Jun-19 JulDir.: Jonas Alber; Prod.: Matthias Reichwald
Nabucco (Verdi) 15 Sep-8 JanDir.: Tom Woods; Prod.: Rareș Zaharia
Don Giovanni (Mozart) 20 Sep-2 JanDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Matthias Reichwald
Una cosa rara (Martín y Soler) 27 Okt-1 JulDir.: Christoph Spering; Prod.: Andreas Baesler
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 8 Dec-21 MajDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Aron Stiehl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Dec-19 JanProd.: Matthias Reichwald
Elizabetta (Prokofiev,G) 26 Jan-13 JunDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Marcus Lobbes
Chess (Andersson,Benny) 16 Mar-16 JunDir.: Alistair Lilley; Prod.: Christina Schmidt
Der Freischütz (Weber) 11 Maj-24 JulDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Matthias Reichwald
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Jun-25 JulProd.: Brigitte Fassbaender
Tosca (Puccini) 13 JulProd.: Maximilian Eisenacher
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 Sep-2 FebDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 Okt-21 DecDir.: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; Prod.: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Dec-5 JanDir.: Volker Plangg; Prod.: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 Jan-24 MarDir.: Volker Plangg; Prod.: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 Mar-15 AprDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 Jun-20 JulDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Peter Lotschak
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 Sep-2 DecDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 Okt-26 DecProd.: Renate Liedtke
La bohème (Puccini) 21 Okt-30 MarDir.: Nicholas Milton / Stefan Neubert; Prod.: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-30 DecDir.: Stefan Neubert; Prod.: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 Dec-18 MajDir.: Stefan Neubert; Prod.: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 Jan-25 MarDir.: Roger Epple; Prod.: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 MarDir.: Christopher Ward; Prod.: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 AprDir.: Lutz Gillmann; Prod.: Barbara Schöne
Salome (Strauss) 14 Apr-21 JunDir.: Nicholas Milton; Prod.: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 Maj-19 JunDir.: Stefan Neubert; Prod.: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 JunDir.: Christopher Ward; Prod.: Maximilian von Mayenburg
La traviata (Verdi) 26 Aug-26 JanDir.: Stefan Neubert; Prod.: Ben Baur
West Side Story (Bernstein) 8 Sep-29 Dec
Die tote Stadt (Korngold) 6 Okt-21 DecDir.: Justus Thorau; Prod.: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Dec-18 Apr
Médée (Cherubini) 19 Jan-27 Apr
Nabucco (Verdi) 16 FebDir.: Christopher Ward; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Soldier Songs (Little) 17 Feb-16 Mar
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Mar-20 Jun
My Fair Lady (Loewe) 17 AprDir.: Stefan Neubert; Prod.: Thomas Winter
Faust (Gounod) 31 Maj-30 Jun
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
West Side Story (Bernstein) 3-6 AugDir.: Daniel Huppert / Gregor Rot / Martin Schelhaas; Prod.: Simon Eichenberger
Otello (Verdi) 13 Okt-1 AprDir.: Daniel Huppert / Gabriel Venzago; Prod.: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 Okt-31 MarDir.: Gregor Rot / Martin Schelhaas; Prod.: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 Nov-2 MarDir.: Gregor Rot; Prod.: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 Nov-12 JanDir.: Daniel Huppert; Prod.: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 JanDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 DecDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 MajDir.: Gabriel Venzago; Prod.: Toni Burkhardt
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 21-28 MajDir.: Michael Ellis Ingram / Gabriel Venzago; Prod.: Kay Kuntze, AnnaLisa Canton
Tosca (Puccini) 22 Jun-28 JulDir.: Daniel Huppert / Martin Schelhaas / Gabriel Venzago; Prod.: Toni Burkhardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Sep-13 DecDir.: Daniel Huppert; Prod.: Toni Burkhardt
Im weißen Rößl (Benatzky) 23 Okt-15 JunDir.: Gabriel Venzago; Prod.: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Dec-4 JanDir.: Markus L Frank / Martin Schelhaas; Prod.: Toni Burkhardt
Andrea Chénier (Giordano) 18 Jan-1 JunDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Roman Hovenbitzer
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Apr-9 JunDir.: Daniel Huppert; Prod.: Toni Burkhardt
Anatevka (Bock) 21-23 JunDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 OktDir.: Harish Shankar; Prod.: Kay Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 Okt-11 NovDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 NovDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 24 Mar-10 JunDir.: Florian Csizmadia / Harish Shankar; Prod.: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Maj-9 JunDir.: Harish Shankar; Prod.: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 Sep-31 OktDir.: Frank Beermann; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 Sep-5 JulDir.: Marco Comin; Prod.: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 Sep-1 NovDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 Sep-9 JanDir.: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; Prod.: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Okt-14 JanDir.: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; Prod.: Kirill Serebrennikov
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Okt-1 DecDir.: Uwe Sandner; Prod.: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 NovDir.: Roberto Rizzi-Brignoli / Timo Handschuh; Prod.: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 Nov-2 FebDir.: Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 Dec-3 FebDir.: Alejo Pérez; Prod.: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 Dec-20 MarDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Dec-27 JanDir.: Hans Christoph Bünger; Prod.: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 Jan-19 MarDir.: Michele Gamba; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Jan-14 AprDir.: Roland Kluttig / Timo Handschuh; Prod.: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 Feb-25 JulDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 Feb-2 AprDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 Mar-2 JunDir.: Giuliano Carella / Marco Comin; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Mar-15 AprDir.: Ilan Volkov; Prod.: Herbert Wernicke
Faust (Gounod) 8 Apr-1 JunDir.: Marc Soustrot / Willem Wentzel; Prod.: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 Apr-25 JunDir.: Franck Ollu; Prod.: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 Apr-25 JunDir.: Franck Ollu; Prod.: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 Maj-14 JunDir.: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; Prod.: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 Maj-10 JunDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 JulDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 JulDir.: Manlio Benzi; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Freischütz (Weber) 28 Sep-26 OktDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Achim Freyer
Lohengrin (Wagner) 29 Sep-5 NovDir.: Cornelius Meister; Prod.: Arpad Schilling
Ariodante (Handel) 30 Sep-1 DecDir.: Christopher Moulds; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4 Okt-1 MarDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Beat Fäh
Rigoletto (Verdi) 19 Okt-28 NovDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Don Pasquale (Donizetti) 28 Okt-30 NovDir.: Francesco Angelico; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 2-11 NovDir.: Titus Engel; Prod.: Hans Op de Beeck
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev,S) 2 Dec-22 AprDir.: Alejo Pérez; Prod.: Axel Ranisch
La bohème (Puccini) 6+ DecDir.: Cornelius Meister; Prod.: Andrea Moses
La bohème (Puccini) 16 Dec-30 AprDir.: Cornelius Meister; Prod.: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 20 Dec-5 JanDir.: Cornelius Meister; Prod.: Willy Decker
La Cenerentola (Rossini) 21 Dec-1 FebDir.: Vlad Iftinca; Prod.: Andrea Moses
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6-25 JanDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Medea (Cherubini) 27 Jan-7 MarDir.: Marie Jacquot; Prod.: Peter Konwitschny
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Jan-13 MarDir.: Marc Piollet; Prod.: Christoph Marthaler
Madama Butterfly (Puccini) 3+ FebDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Monique Wagemakers
Madama Butterfly (Puccini) 4 Feb-5 AprDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Monique Wagemakers
Der Prinz von Homburg (Henze) 17 Mar-4 MajDir.: Cornelius Meister / Thomas Guggeis; Prod.: Stephan Kimmig
Nixon in China (Adams) 7 Apr-11 MajDir.: André de Ridder; Prod.: Marco Štorman
Iphigénie en Tauride (Gluck) 28 Apr-30 MajDir.: Stefano Montanari; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Così fan tutte (Mozart) 26 Maj-18 JunDir.: Cornelius Meister; Prod.: Yannis Houvardas
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-21 JunDir.: Cornelius Meister; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Mefistofele (Boito) 16 Jun-12 JulDir.: Daniele Callegari; Prod.: Alex Ollé
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Jun-3 JulDir.: David Afkham; Prod.: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 6-18 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Kirill Serebrennikov
Norma (Bellini) 11-17 JulDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 SepDir.: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 Okt-21 JanDir.: Victor Puhl; Prod.: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-2 AprDir.: Wouter Padberg; Prod.: Thilo Reinhardt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 Feb-31 MarDir.: Wouter Padberg; Prod.: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24 Mar-16 JunDir.: Malte Kühn; Prod.: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7-22 AprDir.: Martin Folz; Prod.: Ela Baumann
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Maj-1 JulDir.: Victor Puhl; Prod.: Heinz Lukas-Kindermann
Don Giovanni (Mozart) 29+ SepDir.: Jochem Hochstenbach; Prod.: Jean-Claude Berutti
La vie parisienne (Offenbach) 1+ DecDir.: Wouter Padberg; Prod.: Andreas Rosar
La vie parisienne (Offenbach) 1+ JanDir.: Wouter Padberg; Prod.: Andreas Rosar
Madama Butterfly (Puccini) 2 FebDir.: Jochem Hochstenbach; Prod.: Cornelia Rainer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 AprDir.: Wouter Padberg; Prod.: Jens Pesel
Dido and Aeneas (Purcell) 18+ MajDir.: Jochem Hochstenbach; Prod.: Jean-Claude Berutti
La Voix humaine (Poulenc) 18+ MajDir.: Jochem Hochstenbach; Prod.: Jean-Claude Berutti
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 Sep-30 NovDir.: Joongbae Jee / Hendrik Haas / Michael Weiger; Prod.: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 Nov-8 MarDir.: Timo Handschuh / Michael Weiger; Prod.: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 Dec-11 AprDir.: Joongbae Jee / Hendrik Haas; Prod.: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 Feb-6 JunDir.: Timo Handschuh / Michael Weiger; Prod.: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 Mar-7 JulDir.: Michael Weiger / Hendrik Haas; Prod.: Antje Schupp
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 17 Maj-12 JulDir.: Hendrik Haas / Michael Weiger; Prod.: Matthias Kaiser
Das schlaue Füchslein (Janáček) 27 Sep-2 DecDir.: Timo Handschuh; Prod.: Kay Metzger
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 Sep-18 MajDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Martin G Berger
Fidelio (Beethoven) 17 Sep-2 DecDir.: Stefan Lano; Prod.: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Sep-19 MajDir.: Stefan Lano; Prod.: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 Okt-30 MarDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 Nov-20 MarDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 Dec-14 JunDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 Jan-16 JunDir.: Kirill Karabits / Stefan Lano; Prod.: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 Apr-23 JunDir.: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Un ballo in maschera (Verdi) 2-29 JunDir.: Stefan Lano; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 17-18 JunDir.: Kirill Karabits
Don Giovanni (Mozart) 8 Sep-26 DecDir.: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Prod.: Demis Volpi
My Fair Lady (Loewe) 13 Sep-30 DecDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Anthony Pilavachi
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Sep-28 DecDir.: Stefan Lano; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
November 1918 (Lano) 3 Nov-2 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-6 Jan
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Dec-13 JunDir.: Kirill Karabits / Stefan Lano; Prod.: Michael Talke
Così fan tutte (Mozart) 12 Jan-15 Jun
Tosca (Puccini) 9 Mar-2 Jun
The Circle (Vollmer) 4 Maj-28 Jun
Der Eisblumenwald (Arnecke) 21+ Maj
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Aug-25 AprDir.: Patrick Lange / Christina Domnick; Prod.: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Sep-26 MajDir.: Daniela Musca; Prod.: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 Sep-25 OktDir.: Albert Horne; Prod.: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 Sep-21 MajDir.: Alexander Joel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 Okt-29 DecDir.: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 Okt-15 DecDir.: Jochen Rieder; Prod.: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 Nov-30 JunDir.: Patrick Lange; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 DecDir.: Albert Horne; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Dec-24 JunDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 DecDir.: Christoph Stiller; Prod.: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 Jan-9 FebDir.: Daniela Musca; Prod.: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 Jan-9 MarDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 Feb-15 AprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 Feb-1 MajDir.: Daniela Musca; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 Mar-22 MajDir.: Patrick Lange; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Mar-19 MajDir.: Patrick Lange; Prod.: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 Apr-9 JunDir.: Philipp Pointner; Prod.: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Apr-10 JunDir.: Patrick Lange; Prod.: Beka Savić
Vom Ende der Unschuld (Peiffer) 30-31 MajDir.: Martin Niklas Spahr; Prod.: Michiel Dijkema
Don Giovanni (Mozart) 17-29 JunDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Nicolas Brieger
Don Giovanni (Mozart) 2 Sep-2 MajDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Nicolas Brieger
Ein Maskenball (Verdi) 16 Sep-16 MajDir.: Christoph Stiller; Prod.: Beka Savić
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 29 Sep-30 JunDir.: Patrick Lange; Prod.: Bernd Mottl
Alcina (Handel) 30 Sep-20 AprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-20 JanDir.: Christoph Stiller; Prod.: Beka Savić
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Nov-7 FebDir.: Patrick Lange; Prod.: Vasily Barkhatov
Jenůfa (Janáček) 29 Nov-28 DecDir.: Patrick Lange; Prod.: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-4 JanDir.: Patrick Lange; Prod.: Beka Savić
Rigoletto (Verdi) 19 Jan-31 MajDir.: Will Humburg; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Candide (Bernstein) 27 Jan-7 JunDir.: Albert Horne; Prod.: Bernd Mottl
Salome (Strauss) 16 Feb-5 MajDir.: Patrick Lange; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1-31 MarDir.: Leo McFall; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Die sieben Todsünden (Weill) 1-31 MarDir.: Leo McFall; Prod.: Magdalena Weingut
Tannhäuser (Wagner) 9 Mar-26 MajDir.: Patrick Lange; Prod.: Patrick Lange
Madama Butterfly (Puccini) 13 Mar-16 JunDir.: Christina Domnick; Prod.: Magdalena Weingut
Idomeneo (Mozart) 30 Apr-14 MajDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Titus (Mozart) 1-27 MajDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 Sep-15 DecDir.: Johannes Pell; Prod.: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 Sep-2 DecDir.: Johannes Pell; Prod.: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 Okt-25 MarDir.: Michael Cook / Markus Baisch; Prod.: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Dec-8 AprDir.: Julia Jones / Johannes Pell / Markus Baisch; Prod.: Denis Krief
Three Tales (Reich) 3 Feb-4 MarDir.: Michael Cook; Prod.: Berthold Schneider
Juliette (Martinů) 3 Mar-17 JunDir.: Johannes Pell; Prod.: Inga Levant
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 MarDir.: Johannes Pell; Prod.: Denis Krief, Katrin Kotzbauer-Bode
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 Apr-14 JulDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Benjamin David
Carmen (Bizet) 30 Jun-15 JulDir.: Julia Jones; Prod.: Candice Edmunds
Werther (Massenet) 8 Sep
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Okt-10 MarDir.: Johannes Pell; Prod.: Guy Montavon
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Okt-26 DecDir.: Julia Jones; Prod.: Denis Krief
Luisa Miller (Verdi) 8 Dec-3 MarDir.: Julia Jones; Prod.: Barbora Horáková Joly
Hänsel und Gretel (reduction) (Humperdinck) 20 Dec-6 FebDir.: Johannes Pell; Prod.: Denis Krief(original), Karin Kotzbauer-Bode(revival)
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Apr-14 JulDir.: Julia Jones; Prod.: Joe Hill-Gibbins
Carmen (Bizet) 27 Apr-30 MajDir.: Julia Jones; Prod.: Candice Edmunds
Die tote Stadt (Korngold) 16 Jun-12 JulDir.: Johannes Pell; Prod.: Immo Karaman
Das Labyrinth (Dove) 5-9 JulDir.: Markus Baisch; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 Okt-27 JanDir.: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; Prod.: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 Okt-25 MarDir.: Enrico Calesso; Prod.: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-22 AprDir.: Marie Jacquot; Prod.: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 Jan-7 JulDir.: Enrico Calesso; Prod.: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Mar-28 JunDir.: Marie Jacquot; Prod.: Markus Trabusch
Colas der Magier (Mozart) 11 Mar-15 AprDir.: Frank Sodemann; Prod.: Mario Pavle del Monaco
Nixon in China (Adams) 19 Maj-18 JulDir.: Enrico Calesso; Prod.: Tomo Sugao
La bohème (Puccini) 13 Okt-5 FebDir.: Enrico Calesso; Prod.: Martina Veh
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Okt-23 NovDir.: Marie Jacquot; Prod.: Markus Trabusch
Die schöne Helena (Offenbach) 2 Dec-24 AprDir.: Marie Jacquot; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Jan-15 MajDir.: Enrico Calesso; Prod.: Dominique Horwitz
King Arthur (Purcell) 30 Mar-10 JulDir.: Marie Jacquot; Prod.: Dirk Diekmann
Götterdämmerung (Wagner) 26 Maj-20 JulDir.: Enrico Calesso; Prod.: Tomo Sugao
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-16 JunDir.: Enrico Calesso; Prod.: Sigrid Herzog