2017/18 > Frankriken 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Frankriken

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Storbrittanien
Belgien
Tyskland
Luxenburg

Frankriken
 
Schweiz
Spanien Monaco
Italien

Antibes, Anthéa  / 

Les noces de Figaro (Mozart) 2-4 FebDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
La traviata (Verdi) 6-7 AprDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Andreas Homoki
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Orphée (Gluck) 3-5 DecDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 DecDir.: Dominique Trottein; Prod.: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 JanDir.: Samuel Jean; Prod.: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 FebDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 MarDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 AprProd.: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 MajDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 JunDir.: Samuel Jean; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 FebDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 Feb-3 MarDir.: Florent Hubert / Paul Escobar; Prod.: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 Sep-1 OktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Vincent Huguet
Il pirata (concert) (Bellini) 6 NovDir.: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 JanDir.: Marc Minkowski; Prod.: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 FebDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jérôme Deschamps
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 AprDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 MajDir.: Paul Daniel; Prod.: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 Maj-3 JunDir.: Paul Daniel
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 DecDir.: Christophe Rousset; Prod.: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 DecDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 JanDir.: Jordi Savall; Prod.: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 FebDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 JanDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 FebDir.: David Molard; Prod.: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 MarDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 MajDir.: Mehdi Lougraïda; Prod.: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 DecDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 JanDir.: David Reiland; Prod.: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 Feb
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 OktDir.: Emilio Pomárico; Prod.: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 DecDir.: Nicolas Chesneau; Prod.: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 MarDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Philipp Himmelmann
Pygmalion (Rameau) 23-27 MajDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 MajDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 Sep-12 OktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 NovDir.: Franck Ollu; Prod.: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 DecDir.: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; Prod.: Jos Houben
Le Roi carotte (Offenbach) 1-13 FebDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 MarDir.: Quentin Hindley; Prod.: Johanne Saunier
Nabucco (Verdi) 16 Maj-6 JunDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 NovDir.: Christophe Rousset; Prod.: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 JanDir.: Marcelo Nisinman; Prod.: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 MarDir.: Robert Tuohy; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 AprDir.: Robert Tuohy; Prod.: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 MajDir.: Robert Tuohy; Prod.: Roland Auzet
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 OktDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Okt-7 NovDir.: Pierre Bleuse; Prod.: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 NovDir.: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 Dec-1 JanDir.: Stefano Montanari; Prod.: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 JanDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 FebDir.: Philippe Forget; Prod.: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 FebProd.: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 Mar-5 AprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 Mar-6 AprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-29 AprProd.: Alex Ollé
Germania (Raskatov) 19 Maj-4 JunDir.: Alejo Pérez; Prod.: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 Jun-11 JulDir.: Stefano Montanari; Prod.: David Marton
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 NovDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 JanDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 MarDir.: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 Sep-4 OktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 OktDir.: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 OktDir.: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 OktDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 NovDir.: Ernest Martínez Izquierdo; Prod.: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 NovDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 DecDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-7 JanDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 JanDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 FebDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 FebDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 FebDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 MarDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 MarDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 AprDir.: Bruno Conti; Prod.: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 MajDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 MajDir.: Guy Condette; Prod.: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 JunDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jean
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 NovDir.: Cyril Diederich; Prod.: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 DecDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 JanDir.: Constantin Rouits; Prod.: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 FebDir.: Johannes Pramsohler; Prod.: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 MarDir.: Dominique Rouits; Prod.: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 MarDir.: Mehdi Lougraïda; Prod.: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 MajDir.: Dominique Rouits; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 NovDir.: Claude Lourties; Prod.: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 DecDir.: Frédéric Rouillon; Prod.: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 JanDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 FebDir.: Philippe Mestres; Prod.: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 FebDir.: Jean-Marc Miquel; Prod.: Renaud Sorel
Il trovatore (Verdi) 14 MarDir.: Martin Mázik; Prod.: Roberta Mattelli
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 AprDir.: Jean-Marc Miquel; Prod.: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 Sep-3 OktDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 NovDir.: Cyril Englebert; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 Dec-1 JanDir.: David T Heusel; Prod.: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 FebDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 AprDir.: Kaspar Zehnder; Prod.: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 JunDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 Sep-1 OktDir.: Michael Schønwandt; Prod.: David Hermann
L'Italienne à Alger (Rossini) 26 Sep-1 OktDir.: Michael Schønwandt; Prod.: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 NovDir.: Guilhem Rosa; Prod.: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 Nov-3 DecDir.: David Niemann; Prod.: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 JanDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 JanDir.: Martin Matalon; Prod.: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 FebDir.: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 MarDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 AprDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 MajDir.: Michael Schønwandt; Prod.: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 JunDir.: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; Prod.: Julie Méjean
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 Sep-10 OktDir.: Rani Calderon; Prod.: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 DecDir.: Thomas Rösner; Prod.: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 Jan-6 FebDir.: Mark Shanahan; Prod.: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 Mar-5 AprDir.: Rani Calderon; Prod.: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 MajDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 Jun-1 JulDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: David Hermann
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 SepDir.: Pascal Rophé; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 OktDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 NovDir.: Arnaud Marzorati; Prod.: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 DecDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 JanDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 MarDir.: Erki Pehk; Prod.: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 MajDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 NovDir.: Roland Böer; Prod.: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 JanDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 FebDir.: Renato Balsadonna; Prod.: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 MarDir.: Alain Guingal; Prod.: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 MajDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Jean-Christophe Mast
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 OktDir.: Jean Deroyer; Prod.: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 NovDir.: Roman Lemberg; Prod.: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 NovDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 FebDir.: Jérôme Kuhn; Prod.: Julien Chavaz
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 JunDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 SepDir.: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 SepDir.: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 OktDir.: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 NovDir.: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 NovDir.: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 DecDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 DecDir.: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 JanDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 JanDir.: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 JanDir.: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 FebDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 FebDir.: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 MarDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 MarDir.: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 MarDir.: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 AprDir.: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Maj-2 JunDir.: Diego Fasolis; Prod.: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 MajDir.: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 JunDir.: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 JunDir.: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 JunDir.: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 JunDir.: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 JunDir.: Michele Mariotti
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 Sep-1 OktDir.: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 NovDir.: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 NovDir.: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 NovDir.: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 DecDir.: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 DecDir.: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 DecDir.: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 DecDir.: Marc Minkowski
Paris, Opéra-Comique  / 
Miranda (Purcell) 25 Sep-5 OktDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 OktDir.: Julien Leroy; Prod.: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 NovDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Le comte Ory (Rossini) 19-31 DecDir.: Louis Langrée; Prod.: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 FebDir.: Christophe Rousset; Prod.: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 FebDir.: Marc-Olivier Dupin; Prod.: Ivan Grinberg
La Nonne sanglante (Berlioz) 2-10 JunDir.: Laurence Equilbey; Prod.: David Bobée
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 Sep-21 OktDir.: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; Prod.: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 Sep-21 OktDir.: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Prod.: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 Sep-6 OktDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 Okt-11 NovDir.: Philippe Jordan; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 Okt-16 NovDir.: Fabio Luisi; Prod.: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 NovDir.: Jean Deroyer; Prod.: Christiane Lutz
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Nov-25 DecDir.: Dan Ettinger; Prod.: Willy Decker
De la maison des morts (Janáček) 18 Nov-2 DecDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Patrice Chéreau
La bohème (Puccini) 1-31 DecDir.: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; Prod.: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 JanDir.: William Christie; Prod.: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 Jan-10 FebDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 Jan-7 FebDir.: Ernest Martínez; Prod.: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Jan-16 FebDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 FebDir.: Dan Ettinger; Prod.: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 Mar-11 AprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 Mar-11 AprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 Mar-14 AprDir.: Philippe Jordan; Prod.: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Mar-6 AprDir.: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Prod.: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 27 Apr-23 MajDir.: Philippe Jordan; Prod.: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Maj-17 JunDir.: Maxime Pascal; Prod.: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Maj-17 JunDir.: Maxime Pascal; Prod.: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 Jun-12 JulDir.: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; Prod.: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 Jun-12 JulDir.: Evelino Pidò; Prod.: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 Jun-14 Jul
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Rinaldo (Handel) 18-19 JanDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 OktDir.: Dominique Rouits; Prod.: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 NovProd.: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 JanDir.: Pauline Warnier; Prod.: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 FebDir.: Martin Matalon; Prod.: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 FebDir.: Paolo Zanzu; Prod.: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 MarDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 AprDir.: Jérôme Correas; Prod.: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 MajDir.: Robert Tuohy; Prod.: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 NovDir.: Gildas Pungier; Prod.: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 FebDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Frank Van Laecke
Le Nain (Zemlinsky) 25-29 MarDir.: Franck Ollu; Prod.: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 Maj-5 JunDir.: Rudolf Piehlmayer; Prod.: Nicola Berloffa
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 Sep-7 OktDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 DecDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 JanDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 FebDir.: Philippe Nahon; Prod.: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 AprDir.: Antony Hermus; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 AprDir.: Andreas Spering; Prod.: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 MajDir.: Hervé Niquet; Prod.: Jean-Yves Ruf
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 NovDir.: David Reiland; Prod.: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 DecDir.: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 DecDir.: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; Prod.: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 JanDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 MarDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 MarDir.: Laurent Touche; Prod.: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 MajDir.: Daniel Kawka; Prod.: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 JunDir.: David Reiland; Prod.: Julien Ostini
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 SepDir.: Julien Leroy; Prod.: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 OktDir.: Patrick Davin; Prod.: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 DecDir.: Giuliano Carella; Prod.: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 FebDir.: Ariane Matiakh; Prod.: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 Mar-3 AprDir.: Paul Daniel; Prod.: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 AprDir.: Howard Moody; Prod.: Sébastien Dutrieux
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 MajDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 MajDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 MajDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 JunDir.: Marko Letonja; Prod.: Frederic Wake-Walker
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 OktDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 NovDir.: Valerio Galli; Prod.: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 DecDir.: Alexander Briger; Prod.: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 JanDir.: Larry Blank; Prod.: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 MarDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 AprDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 JunDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Jean-Christophe Mast
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tiefland (d'Albert) 29 Sep-8 OktDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 NovDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 Jan-11 FebDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 FebDir.: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 AprDir.: Andrea Molino; Prod.: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 MajDir.: Daniel Oren; Prod.: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 Jun-1 JulDir.: Attilio Cremonesi; Prod.: David McVicar, Marie Lambert
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 MarDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 AprDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 OktDir.: Bruno Ferrandis; Prod.: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 DecDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 FebDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 MarDir.: Samuel Jean; Prod.: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 AprDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 MajDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 MajDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Dieter Kaegi
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 NovDir.: Marc Minkowski; Prod.: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 NovDir.: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 NovDir.: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 DecDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 DecDir.: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 DecDir.: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 JanDir.: Louis Langrée; Prod.: Denis Podalydès
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 MarDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 MarDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
King Arthur (concert) (Purcell) 11 AprDir.: Paul McCreesh
Phaëton (Lully) 30 Maj-3 JunDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 JunDir.: Diego Fasolis; Prod.: Robert Carsen
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 JunDir.: Jean-Christophe Spinosi
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 SepDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Eric Vigié