2017/18 > Frankriken 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Frankriken

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Storbrittanien
Belgien
Tyskland
Luxenburg

Frankriken
 
Schweiz
Spanien Monaco
Italien

Antibes, Anthéa  / 

Les noces de Figaro (Mozart) 2-4 FebDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
La traviata (Verdi) 6-7 AprDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Andreas Homoki
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Orphée (Gluck) 3-5 DecDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 DecDir.: Dominique Trottein; Prod.: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 JanDir.: Samuel Jean; Prod.: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 FebDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 MarDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 AprProd.: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 MajDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 JunDir.: Samuel Jean; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 FebDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 Feb-3 MarDir.: Florent Hubert / Paul Escobar; Prod.: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 Sep-1 OktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Vincent Huguet
Le Messie (Handel) 22-23 OktDir.: Marc Minkowski
Il pirata (concert) (Bellini) 6 NovDir.: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 JanDir.: Marc Minkowski; Prod.: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 FebDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jérôme Deschamps
La petite messe solennelle (Rossini) 5 MarDir.: Salvatore Caputo
Requiem (Mozart) 12 MarDir.: Raphaël Pichon
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 AprDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 MajDir.: Paul Daniel; Prod.: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 Maj-3 JunDir.: Paul Daniel
La Périchole (Offenbach) 13-15 OktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Romain Gilbert
Anna Bolena (Donizetti) 5-18 NovDir.: Paul Daniel; Prod.: Marie-Louise Bischofberger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-13 FebDir.: Marc Leroy-Calatayud; Prod.: Laurent Pelly
Messe en si mineur (Bach,JS) 16-17 MarDir.: Raphaël Pichon
Manon (Massenet) 5-14 AprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Olivier Py, Daniel Izzo
Miranda (Purcell) 3-6 MajDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Katie Mitchell
Die Walküre (Wagner) 17-23 MajDir.: Paul Daniel; Prod.: Julia Burbach, Tal Rösner
Carmina Burana (Orff) 20 Jun
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 DecDir.: Christophe Rousset; Prod.: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 DecDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 JanDir.: Jordi Savall; Prod.: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 FebDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 JanDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 FebDir.: David Molard; Prod.: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 MarDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 MajDir.: Mehdi Lougraïda; Prod.: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 DecDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 JanDir.: David Reiland; Prod.: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 Feb
La Damnation de Faust (Berlioz) 15 MarDir.: Fiona Monbet; Prod.: Jacques Perconte
Trouble in Tahiti (Bernstein) 17 MajDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 17 MajDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 OktDir.: Emilio Pomárico; Prod.: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 DecDir.: Nicolas Chesneau; Prod.: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 MarDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Philipp Himmelmann
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 MajDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
Pygmalion (Rameau) 23-27 MajDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
El Prometeo (Draghi) 14-15 JunDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Gustavo Tambascio, Laurent Delvert
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 Sep-12 OktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 NovDir.: Franck Ollu; Prod.: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 DecDir.: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; Prod.: Jos Houben
Le Roi carotte (Offenbach) 1-13 FebDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 MarDir.: Quentin Hindley; Prod.: Johanne Saunier
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 27-28 MarDir.: Raphaël Pichon
Nabucco (Verdi) 16 Maj-6 JunDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 NovDir.: Christophe Rousset; Prod.: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 JanDir.: Marcelo Nisinman; Prod.: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 MarDir.: Robert Tuohy; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 AprDir.: Robert Tuohy; Prod.: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 MajDir.: Robert Tuohy; Prod.: Roland Auzet
A Midsummer Night's Dream (Mendelssohn) 14 SepDir.: Paul Daniel; Prod.: Juliette Deschamps
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 7-9 OktDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Die tote Stadt (Korngold) 25-27 JanDir.: Pavel Baleff; Prod.: Sandrine Anglade
Macbeth (Verdi) 10-14 AprDir.: Robert Tuohy; Prod.: Jean-Louis Martinoty, Frédérique Lombart
Les Amants magnifiques (Lully) 16-18 MajDir.: Hervé Niquet; Prod.: Vincent Tavernier
Phèdre (Lemoyne) 4 JunDir.: Julien Chauvin; Prod.: Marc Paquien
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 OktDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Okt-7 NovDir.: Pierre Bleuse; Prod.: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 NovDir.: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 Dec-1 JanDir.: Stefano Montanari; Prod.: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 Jan-1 FebDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 FebDir.: Philippe Forget; Prod.: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 FebProd.: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 Mar-5 AprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 Mar-6 AprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-30 AprProd.: Alex Ollé
Germania (Raskatov) 19 Maj-4 JunDir.: Alejo Pérez; Prod.: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 Jun-11 JulDir.: Stefano Montanari; Prod.: David Marton
Mefistofele (Boito) 11-23 OktDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Alex Ollé
Nabucco (concert) (Verdi) 5-7 NovDir.: Daniele Rustioni
L'Heure espagnole (Ravel) 17-21 NovDir.: Jonathan Stockhammer; Prod.: James Bonas
Rodelinda (Handel) 15 Dec-1 JanDir.: Stefano Montanari; Prod.: Claus Guth
De la maison des morts (Janáček) 21 Jan-2 FebDir.: Alejo Pérez; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Roméo et Juliette (Blacher) 8-15 FebDir.: Emmanuel Calef; Prod.: Jean Lacornerie
L'Enchanteresse (Tchaikovsky,P) 15-31 MarDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Andrij Zholdak
Un Didon et Enée (Kalima) 16-30 MarDir.: Pierre Bleuse; Prod.: David Marton
Le Retour d'Ulysse (Monteverdi) 29 Mar-3 AprDir.: Philippe Pierlot; Prod.: William Kentridge, Luc de Wit
Les Enfants du Levant (Aboulker) 6-13 AprDir.: Karine Locatelli; Prod.: Pauline Laidet
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 14-26 MajDir.: Alexandre Bloch; Prod.: Katie Mitchell
Barbe-bleue (Offenbach) 14 Jun-1 JulDir.: Michele Spotti; Prod.: Laurent Pelly
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 NovDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 JanDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 MarDir.: Andreï Chevtchouk
La traviata (Verdi) 25-26 MajDir.: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 Sep-4 OktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 OktDir.: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 OktDir.: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 OktDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 NovDir.: Ernest Martínez Izquierdo; Prod.: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 NovDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 DecDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-7 JanDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 JanDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 FebDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 FebDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 FebDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 MarDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 MarDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 AprDir.: Bruno Conti; Prod.: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 MajDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 MajDir.: Guy Condette; Prod.: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 JunDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jean-Louis Grinda
Simon Boccanegra (Verdi) 2-9 OktDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Leo Nucci
Candide (Bernstein) 14 OktDir.: Robert Tuohy
La belle de Cadix (Lopez,F) 27-28 OktDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
La donna del lago (concert) (Rossini) 10-18 NovDir.: José Miguel Pérez-Sierra
La fille de Madame Angot (Lecocq) 24-25 NovDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Jack Gervais
Un de la canebière (Scotto) 8-9 DecDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jacques Duparc
La traviata (Verdi) 23 Dec-2 JanDir.: Nader Abbassi; Prod.: Renée Auphan
La Veuve joyeuse (Lehár) 19-20 JanDir.: Bruno Membrey; Prod.: Olivier Lepelletier
Faust (Gounod) 10-21 FebDir.: Lawrence Foster; Prod.: Nadine Duffaut
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 23-24 FebDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
Le Petit Faust (Hervé) 16-17 MarDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean-François Vinciguerra
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Mar-3 AprDir.: Mark Shanahan; Prod.: Vincent Boussard
Turandot (Puccini) 27 Apr-5 MajDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Charles Roubaud
Irma la Douce (Monnot) 27-28 AprDir.: Christian Mornet / André Mornet; Prod.: Jacques Duparc
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 25-26 MajDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
Rigoletto (Verdi) 1-11 JunDir.: Lawrence Foster; Prod.: Charles Roubaud
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 NovDir.: Cyril Diederich; Prod.: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 DecDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 JanDir.: Constantin Rouits; Prod.: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 FebDir.: Johannes Pramsohler; Prod.: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 MarDir.: Dominique Rouits; Prod.: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 MarDir.: Mehdi Lougraïda; Prod.: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 MajDir.: Dominique Rouits; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 9-11 Nov
Phi-Phi (Christiné) 2 Dec
Les noces de Figaro (Mozart) 14-18 Dec
Into the Woods (Sondheim) 19-20 Jan
The Beggar's Opera (Pepusch) 2-3 Feb
Amadigi (Handel) 16-17 Feb
Orphée et Eurydice (Gluck) 16-17 Mar
Madame Butterfly (Puccini) 11-14 Apr
Rigoletto (Verdi) 17-19 Maj
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 NovDir.: Claude Lourties; Prod.: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 DecDir.: Frédéric Rouillon; Prod.: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 JanDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 FebDir.: Philippe Mestres; Prod.: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 FebDir.: Jean-Marc Miquel; Prod.: Renaud Sorel
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 AprDir.: Jean-Marc Miquel; Prod.: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 Sep-3 OktDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 NovDir.: Cyril Englebert; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 Dec-1 JanDir.: David T Heusel; Prod.: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 FebDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 AprDir.: Kaspar Zehnder; Prod.: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 JunDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 Sep-1 OktDir.: Michael Schønwandt; Prod.: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 NovDir.: Guilhem Rosa; Prod.: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 Nov-3 DecDir.: David Niemann; Prod.: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 JanDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 JanDir.: Martin Matalon; Prod.: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 FebDir.: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 MarDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 AprDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 MajDir.: Michael Schønwandt; Prod.: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 JunDir.: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; Prod.: Julie Méjean, Sylvère Santin
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 Sep-10 OktDir.: Rani Calderon; Prod.: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 DecDir.: Thomas Rösner; Prod.: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 Jan-6 FebDir.: Mark Shanahan; Prod.: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 Mar-5 AprDir.: Rani Calderon; Prod.: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 MajDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 Jun-1 JulDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: David Hermann
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 SepDir.: Pascal Rophé; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 OktDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 NovDir.: Arnaud Marzorati; Prod.: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 DecDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 JanDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 MarDir.: Erki Pehk; Prod.: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 MajDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 NovDir.: Roland Böer; Prod.: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 JanDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 FebDir.: Renato Balsadonna; Prod.: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 MarDir.: Alain Guingal; Prod.: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 MajDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Jean-Christophe Mast
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 23-27 NovDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Bernard Pisani
Don Giovanni (Mozart) 18-24 JanDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-5 MarDir.: Roland Böer; Prod.: Jean de Pange
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22-24 MarDir.: John Nelson
Faust (Gounod) 22-28 MajDir.: Giuliano Carella; Prod.: Nadine Duffaut
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 OktDir.: Jean Deroyer; Prod.: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 NovDir.: Roman Lemberg; Prod.: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 NovDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 FebDir.: Jérôme Kuhn; Prod.: Julien Chavaz
Trouble in Tahiti (Bernstein) 8-14 JunDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 8-14 JunDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 JunDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 OktDir.: Jean Deroyer; Prod.: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 NovDir.: Roman Lemberg; Prod.: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 NovDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 FebDir.: Jérôme Kuhn; Prod.: Julien Chavaz
Trouble in Tahiti (Bernstein) 8-14 JunDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 8-14 JunDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 JunDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 SepDir.: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 SepDir.: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 OktDir.: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 NovDir.: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 NovDir.: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 DecDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 DecDir.: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 JanDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 JanDir.: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 JanDir.: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 FebDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 FebDir.: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 MarDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 MarDir.: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 MarDir.: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 AprDir.: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Maj-2 JunDir.: Diego Fasolis; Prod.: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 MajDir.: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 JunDir.: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 JunDir.: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 JunDir.: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 JunDir.: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (concert) (Rossini) 22 JunDir.: Michele Mariotti
Rigoletto (concert) (Verdi) 3 OktDir.: Gustavo Gimeno
Fidelio (concert) (Beethoven) 6 OktDir.: Giovanni Antonini
Candide (concert) (Bernstein) 17 OktDir.: Robert Tuohy
Requiem (concert) (Mozart) 19 OktDir.: Philippe Herreweghe
Serse (concert) (Handel) 24 OktDir.: Maxim Emelyanychev
La bohème (concert) (Puccini) 27 OktDir.: Gianandrea Noseda
Nabucco (concert) (Verdi) 9 NovDir.: Daniele Rustioni
La traviata (Verdi) 28 Nov-9 DecDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Deborah Warner
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 6 DecDir.: Speranza Scappucci
Rodelinda (concert) (Handel) 10 DecDir.: Emmanuelle Haïm
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 14 DecDir.: Emmanuel Krivine
Don Giovanni (concert) (Mozart) 10 JanDir.: Giovanni Antonini
Arabella (concert) (Strauss) 11 JanDir.: Constantin Trinks
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 18 FebDir.: Julien Chauvin
Ariane à Naxos (Strauss) 21-30 MarDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Katie Mitchell
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 29 MarDir.: Hans-Christoph Rademann
Armide (concert) (Lully) 1 AprDir.: Hervé Niquet
Semele (concert) (Handel) 3 AprDir.: Harry Bicket
Manon (concert) (Massenet) 6 AprDir.: Frédéric Chaslin
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 14 AprDir.: Jean-Claude Malgoire
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 19 AprDir.: Václav Luks
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 20 MajDir.: Emmanuelle Haïm
L'occasion fait le larron (concert) (Rossini) 26 MajDir.: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 28 MajDir.: Emiliano Gonzalez Toro
Agrippina (concert) (Handel) 29 MajDir.: Maxim Emelyanychev
Maître Péronilla (concert) (Offenbach) 1 JunDir.: Markus Poschner
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 Sep-1 OktDir.: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 NovDir.: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 NovDir.: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 NovDir.: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 DecDir.: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 DecDir.: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 DecDir.: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 DecDir.: Marc Minkowski
Le pavillon aux pivoines (concert) (Tang,X) 9 Feb
Ariodante (concert) (Handel) 10 MarDir.: William Christie
Jules Cesar (Handel) 11-16 MarDir.: Philipp von Steinaecker; Prod.: Marguerite Borie
L'Or du Rhin (concert) (Wagner) 24-25 MarDir.: Valery Gergiev
Paris, Opéra-Comique  / 
Fantasio (Offenbach) 12-27 FebDir.: Laurent Campellone; Prod.: Thomas Jolly
Alcione (Marais) 26 Apr-7 MajDir.: Jordi Savall; Prod.: Louise Moaty
Le Timbre d'argent (Saint-Saëns) 9-19 JunDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Guillaume Vincent
Miranda (Purcell) 25 Sep-5 OktDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 OktDir.: Julien Leroy; Prod.: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 NovDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Schubert's Winterreise (Zender) 23-24 NovDir.: Thierry Fischer; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Le comte Ory (Rossini) 19-31 DecDir.: Louis Langrée; Prod.: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 FebDir.: Christophe Rousset; Prod.: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 FebDir.: Marc-Olivier Dupin; Prod.: Ivan Grinberg
La Princesse légère (Cruz) 9-11 MarDir.: Jean Deroyer; Prod.: Jos Houben, Emily Wilson
Le domino noir (Auber) 26 Mar-5 AprDir.: Patrick Davin; Prod.: Valérie Lesort, Christian Hecq
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 23-29 AprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jérôme Deschamps
La Nonne sanglante (Gounod) 2-10 JunDir.: Laurence Equilbey; Prod.: David Bobée
Bohème, notre jeunesse (Puccini) 9-17 JulDir.: Marc-Olivier Dupin; Prod.: Pauline Bureau
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-24 OktDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Aurélien Bory
Pelléas et Mélisande (concert) (Debussy) 23 Okt
Donnerstag aus Licht (Stockhausen) 15-19 NovDir.: Maxime Pascal; Prod.: Benjamin Lazar
Hamlet (Thomas,A) 17-29 DecDir.: Louis Langrée; Prod.: Cyril Teste
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 Sep-21 OktDir.: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; Prod.: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 Sep-21 OktDir.: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Prod.: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 Sep-6 OktDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 Okt-11 NovDir.: Philippe Jordan; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 Okt-16 NovDir.: Fabio Luisi; Prod.: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 NovDir.: Jean Deroyer; Prod.: Christiane Lutz
De la maison des morts (Janáček) 15 Nov-2 DecDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Patrice Chéreau
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Nov-25 DecDir.: Dan Ettinger; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 1-31 DecDir.: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; Prod.: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 JanDir.: William Christie; Prod.: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 Jan-10 FebDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 Jan-7 FebDir.: Ernest Martínez; Prod.: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Jan-16 FebDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 FebDir.: Dan Ettinger; Prod.: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 Mar-11 AprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 Mar-11 AprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 Mar-14 AprDir.: Philippe Jordan; Prod.: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Mar-6 AprDir.: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Prod.: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 5-23 MajDir.: Philippe Jordan; Prod.: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 13-23 MajDir.: Philippe Jordan; Prod.: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Maj-17 JunDir.: Maxime Pascal; Prod.: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Maj-17 JunDir.: Maxime Pascal; Prod.: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 Jun-12 JulDir.: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; Prod.: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 Jun-12 JulDir.: Evelino Pidò; Prod.: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 Jun-14 JulDir.: Maurizio Benini; Prod.: Alex Ollé
Tristan et Isolde (Wagner) 11 Sep-9 OktDir.: Philippe Jordan; Prod.: Peter Sellars
Les Huguenots (Meyerbeer) 28 Sep-24 OktDir.: Michele Mariotti / Lukasz Borowicz; Prod.: Andreas Kriegenburg
Bérénice (Jarrell) 29 Sep-17 OktDir.: Philippe Jordan; Prod.: Claus Guth
La traviata (Verdi) 29 Sep-29 DecDir.: Giacomo Sagripanti / Karel Mark Chichon; Prod.: Benoît Jacquot
L'Élixir d'amour (Donizetti) 25 Okt-25 NovDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Nov-13 DecDir.: Fabio Luisi; Prod.: Calixto Bieito
La Cenerentola (Rossini) 23 Nov-26 DecDir.: Evelino Pidò; Prod.: Guillaume Gallienne
Cain, overo Il primo omicidio (Scarlatti,A) 24 Jan-23 FebDir.: René Jacobs; Prod.: Romeo Castellucci
Les Troyens (Berlioz) 25 Jan-12 FebDir.: Philippe Jordan; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 29 Jan-13 FebDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Robert Carsen
Otello (Verdi) 7 Mar-7 AprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Andrei Serban
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-23 MarDir.: Fayçal Karoui; Prod.: Célie Pauthe
Don Pasquale (Donizetti) 22 Mar-16 AprDir.: Michele Mariotti; Prod.: Damiano Michieletto
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 6-25 AprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Carmen (Bizet) 11 Apr-23 MajDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Apr-15 JunDir.: Henrik Nánási; Prod.: Robert Carsen
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9-24 MajDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Tosca (Puccini) 16 Maj-23 JunDir.: Dan Ettinger; Prod.: Pierre Audi
La forza del destino (Verdi) 6 Jun-9 JulDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Jean-Claude Auvray
Don Giovanni (Mozart) 11 Jun-13 JulDir.: Philippe Jordan / Guillermo García Calvo; Prod.: Ivo van Hove
La traviata (Verdi) 12 Sep-16 Okt
Les Indes galantes (Rameau) 27 Sep-15 Okt
Prince Igor (Borodin) 28 Nov-26 Dec
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 8 DecDir.: Jérôme Correas; Prod.: Dan Jemmett
Rinaldo (Handel) 18-19 JanDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
Le Journal d'un disparu (Janáček) 13 MarProd.: Ivo van Hove
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 OktDir.: Dominique Rouits; Prod.: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 NovProd.: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 JanDir.: Pauline Warnier; Prod.: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 FebDir.: Martin Matalon; Prod.: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 FebDir.: Paolo Zanzu; Prod.: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 MarDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 AprDir.: Jérôme Correas; Prod.: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 MajDir.: Robert Tuohy; Prod.: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 NovDir.: Gildas Pungier; Prod.: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 FebDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Frank Van Laecke
Le Nain (Zemlinsky) 25-29 MarDir.: Franck Ollu; Prod.: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 Maj-5 JunDir.: Rudolf Piehlmayer; Prod.: Nicola Berloffa
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 Sep-7 OktDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 DecDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 JanDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 FebDir.: Philippe Nahon; Prod.: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 AprDir.: Antony Hermus; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 AprDir.: Andreas Spering; Prod.: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 MajDir.: Hervé Niquet; Prod.: Jean-Yves Ruf
Madama Butterfly (Puccini) 25 Sep-7 Okt
Le comte Ory (Rossini) 20-26 Jan
Carmen (adaptation) (Bizet) 24 Feb-2 Mar
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 Maj
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 NovDir.: David Reiland; Prod.: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 DecDir.: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 DecDir.: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; Prod.: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 JanDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 MarDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 MarDir.: Laurent Touche; Prod.: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 MajDir.: Daniel Kawka; Prod.: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 JunDir.: David Reiland; Prod.: Julien Ostini
Hérodiade (Massenet) 14-18 NovDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Jean-Louis Pichon
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Dec-2 JanDir.: Michele Spotti; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Così fan tutte (Mozart) 1-5 FebDir.: José Luis Domínguez Mondragón; Prod.: Christophe Gayral
Dante (Godard) 8-12 MarDir.: Mihhail Gerts; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Cendrillon (Isouard) 3-5 MajDir.: Julien Chauvin; Prod.: Marc Paquien
Carmen (Bizet) 12-16 JunDir.: Alain Guingal; Prod.: Nicola Berloffa
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 SepDir.: Julien Leroy; Prod.: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 OktDir.: Patrick Davin; Prod.: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 DecDir.: Giuliano Carella; Prod.: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 FebDir.: Ariane Matiakh; Prod.: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 Mar-3 AprDir.: Paul Daniel; Prod.: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 AprDir.: Howard Moody; Prod.: Sébastien Dutrieux
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 MajDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 MajDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 MajDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 JunDir.: Marko Letonja; Prod.: Frederic Wake-Walker
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-28 SepDir.: Michele Gamba; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-27 OktDir.: Franck Ollu; Prod.: Sidi Larbi Cherkaoui, Damien Jalet
Barkouf (Offenbach) 7-23 DecDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mariame Clément
Le Garçon et le poisson magique (Evers) 19-21 DecProd.: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
La divisione del mondo (Legrenzi) 8-16 FebDir.: Christophe Rousset; Prod.: Jetske Mijnssen
Beatrix Cenci (Ginastera) 17-25 MarDir.: Marko Letonja; Prod.: Mariano Pensotti
Der Freischütz (Weber) 17-29 AprDir.: Patrick Lange; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La Princesse arabe (Arriaga) 26 MajDir.: Alexandra Cravero; Prod.: Benoît De Leersnyder
Don Giovanni (Mozart) 15-27 JunDir.: Christian Curnyn; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 OktDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 NovDir.: Valerio Galli; Prod.: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 DecDir.: Alexander Briger; Prod.: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 JanDir.: Larry Blank; Prod.: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 MarDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 AprDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 JunDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Jean-Christophe Mast
Rigoletto (Verdi) 5-9 OktDir.: Daniel Montané; Prod.: Elena Barbalich
Requiem (Mozart) 9-11 NovDir.: Jurjen Hempel
Le Barbier de Séville (Rossini) 28-31 DecDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Adriano Sinivia
Turandot (Puccini) 25-29 JanDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Federico Grazzini
L'Elixir d'amour (Donizetti) 22-26 MarDir.: Valerio Galli; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Le Téléphone (Menotti) 26-28 AprDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Sylvie Laligne
Amélie va au bal (Menotti) 26-28 AprDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Sylvie Laligne
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 MajProd.: Alain Garichot
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tiefland (d'Albert) 29 Sep-8 OktDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 NovDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 Jan-11 FebDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 FebDir.: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 AprDir.: Andrea Molino; Prod.: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 MajDir.: Daniel Oren; Prod.: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 Jun-1 JulDir.: Attilio Cremonesi; Prod.: David McVicar, Marie Lambert
La traviata (Verdi) 26 Sep-7 OktDir.: George Petrou; Prod.: Pierre Rambert
La Ville morte (Korngold) 22 Nov-4 DecDir.: Leo Hussain; Prod.: Philipp Himmelmann
Kopernikus (Vivier) 11-13 DecProd.: Peter Sellars
Lucrezia Borgia (Donizetti) 24 Jan-3 FebDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Emilio Sagi
Ariane à Naxos (Strauss) 1-10 MarDir.: Evan Rogister; Prod.: Michel Fau
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 4-14 AprDir.: Pascal Rophé; Prod.: Stefano Poda
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 11-19 MajDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Werther (Massenet) 20 Jun-2 JulDir.: Jean-François Verdier; Prod.: Nicolas Joël
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Paradis perdu (Dubois) 24-26 NovDir.: Jean-Claude Malgoire
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 MarDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 AprDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
Requiem (Mozart) 10 JunDir.: Jean-Claude Malgoire
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 OktDir.: Bruno Ferrandis; Prod.: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 DecDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 FebDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 MarDir.: Samuel Jean; Prod.: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 AprDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 MajDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 MajDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Dieter Kaegi
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 NovDir.: Marc Minkowski; Prod.: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 NovDir.: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 NovDir.: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 DecDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 DecDir.: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 DecDir.: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 JanDir.: Louis Langrée; Prod.: Denis Podalydès
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 MarDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 MarDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 31 Mar-1 AprDir.: Michael Hofstetter
King Arthur (concert) (Purcell) 11 AprDir.: Paul McCreesh
Requiem (Verdi) 27 MajDir.: Enrique Mazzola
Phaëton (Lully) 30 Maj-3 JunDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 JunDir.: Diego Fasolis; Prod.: Robert Carsen
Requiem (Mozart) 26 JunDir.: Jean-Claude Malgoire
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 JunDir.: Jean-Christophe Spinosi
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 JunDir.: Jean-Christophe Spinosi
Issé (concert) (Destouches) 13 OktDir.: Louis-Noël Bestion de Camboulas
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 6 NovDir.: François-Xavier Roth
Tarare (concert) (Salieri) 22 NovDir.: Christophe Rousset
Actéon (Charpentier,M) 30 Nov-2 DecDir.: David Fallis; Prod.: Marshall Pynkoski
King Arthur (Purcell) 7-9 DecDir.: Hervé Niquet; Prod.: Shirley et Dino
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-13 JanDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 27 JanDir.: Sébastien d'Hérin
La finta pazza (Sacrati) 16-17 MarDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Rinaldo (Handel) 4-7 AprDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Nathalie Spinosi, Jean-Christophe Spinosi
La divisione del mondo (Legrenzi) 13-14 AprDir.: Christophe Rousset; Prod.: Jetske Mijnssen
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 18-19 AprDir.: Philippe Pierlot; Prod.: William Kentridge
Didon et Enée (Purcell) 15-16 JunDir.: Avi Stein; Prod.: Mary Birnbaum
Le Devin du village (Rousseau) 21-22 JunDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
Les Arts Florissants (Charpentier,M) 7 JulDir.: Gaétan Jarry
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 SepDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Eric Vigié