2017/18 > Ungern 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Ungern

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Tjeckien Slovakien Ukraina
Österrike

Ungern
 
Rumänien
Slovenien
Kroatien
Serbien

Budapest, Művészetek Palotája / Palace of Arts  / 

Falstaff (concert) (Verdi) 4-7 MarDir.: Iván Fischer
Tristan und Isolde (Wagner) 7-16 JunDir.: Adam Fischer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8-10 JunDir.: Peter Schneider; Prod.: Balázs Kovalik
Tannhäuser (Wagner) 14-17 JunDir.: Adam Fischer
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 FebDir.: Xu Zhong; Prod.: Csaba Káel
Das Rheingold (Wagner) 13-20 JunDir.: Adam Fischer; Prod.: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Die Walküre (Wagner) 14-21 JunDir.: Adam Fischer; Prod.: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Götterdämmerung (Wagner) 16 JunDir.: Adam Fischer; Prod.: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Siegfried (Wagner) 22 JunDir.: Adam Fischer; Prod.: Hartmut Schörghofer(original), Etelka Polgár(revival)
Budapest, Budapest Operetta Theatre  / 
Countess Maritza (Kálmán,E) 29 Sep-1 Jun
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 6 Okt-23 Apr
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Okt-6 Apr
Baroness Lili (Huszka) 16 Okt-6 Jun
The Duchess of Chicago (Kálmán,E) 27 Okt-28 Apr
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Nov-8 Jun
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Dec-19 Jan
Barbe-bleue (Offenbach) 23 Feb-13 Maj
Mike the Magnate (Szirmai) 12 Mar-6 Maj
Mike the Magnate (Szirmai) 7-8 Sep
Baroness Lili (Huszka) 8-10 Sep
The Duchess of Chicago (Kálmán,E) 13-14 Sep
Die lustige Witwe (Lehár) 17-20 Sep
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 27-28 Okt
Budapest, Magyar Állami Operaház / Hungarian State Opera  / 
Il campanello di notte (Donizetti) 9-17 SepDir.: Géza Köteles; Prod.: Balázs Benő Fehér
I pazzi per progetto (Donizetti) 9-17 SepDir.: Géza Köteles; Prod.: Bálint Szilágyi
The Telephone (Menotti) 9-17 SepDir.: Géza Köteles; Prod.: András Almási-Tóth
Bánk bán (Erkel) 9 Sep-16 JunDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Attila Vidnyánszky
Suor Angelica (Puccini) 16-24 SepDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Ferenc Anger
Gianni Schicchi (Puccini) 16-24 SepDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Ferenc Anger
Il tabarro (Puccini) 17-22 SepDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Ferenc Anger
Gianni Schicchi (Puccini) 17-22 SepDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Ferenc Anger
Rigoletto (Verdi) 23 Sep-1 OktDir.: Adám Medveczky; Prod.: Mária Harangi, Miklós Szinetár
Figaro 2.0 (Mozart) 25 Sep-13 OktDir.: József Horváth / István Dénes / Péter Halász / Zsolt Jankó; Prod.: András Hábetler
Nabucco (Verdi) 19-27 OktDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Gergely Kesselyák
Les Huguenots (Meyerbeer) 28 Okt-10 NovDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: János Szikora
Stiffelio (concert) (Verdi) 30 OktDir.: Christian Badea
Requiem (concert) (Verdi) 2-4 NovDir.: Pier Giorgio Morandi
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-17 NovDir.: Gábor Káli; Prod.: Sándor Palcsó
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-26 NovDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Máté Szabó
La traviata (Verdi) 25 Nov-3 DecDir.: Domonkos Héja; Prod.: Ferenc Anger
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 27 NovDir.: Philippe Auguin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-19 DecDir.: János Kovács; Prod.: Rafael R Villalobos
La bohème (Puccini) 15-27 DecDir.: János Kovács / Balázs Kocsár; Prod.: Kálmán Nádasdy(original), Sándor Palcsó(revival)
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 29 DecDir.: Jader Bignamini
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 3-7 JanDir.: Domonkos Héja; Prod.: Miklós Szinetár
Der Vampyr (concert) (Marschner) 12 JanDir.: Adám Cser
Oberon (Weber) 14+ JanProd.: György Selmeczi
Tosca (Puccini) 18 Jan-16 FebDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Viktor Nagy
Otello (concert) (Verdi) 29 JanDir.: Balázs Kocsár
Die Frau ohne Schatten (concert) (Strauss) 30 JanDir.: Péter Halász
Turandot (concert) (Puccini) 31 JanDir.: Domonkos Héja
Simon Boccanegra (Verdi) 2-9 FebDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Ivan Stefanutti
Così fan tutte (Mozart) 17-25 FebDir.: Péter Halász; Prod.: Miklós Szinetár
Die Rheinnixen (Offenbach) 24 Feb-2 MarDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Ferenc Anger
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-9 MarDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Máté Szabó
Die tote Stadt (concert) (Korngold) 5 MarDir.: Balázs Kocsár
Hunyadi László (Erkel) 10-17 MarDir.: Adám Medveczky; Prod.: Gábor Szűcs
Cavalleria rusticana (Mascagni) 28 Mar-2 AprDir.: Marco Comin; Prod.: Georges Delnon
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Mar-2 AprDir.: Marco Comin; Prod.: Georges Delnon
Parsifal (Wagner) 30 Mar-5 AprDir.: Balázs Kocsár; Prod.: András Mikó
La vestale (concert) (Spontini) 3 AprDir.: Eugene Kohn
Tiefland (concert) (d'Albert) 4 AprDir.: Stefan Soltesz
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Apr-5 MajDir.: György Vashegyi; Prod.: Miklós Szinetár
Un ballo in maschera (Verdi) 21-29 AprDir.: Michelangelo Mazza; Prod.: Fabio Ceresa
Das Lange Weihnachtsmahl (Hindemith) 13-18 MajDir.: István Dénes; Prod.: Péter István Nagy
Hin und zurück (Hindemith) 13-18 MajDir.: István Dénes; Prod.: Bence Varga
Sancta Susanna (Hindemith) 13-18 MajDir.: István Dénes; Prod.: Bence Varga
Der Corregidor (concert) (Wolf,H) 14 Maj
Der vierjährige Posten (Schubert) 17-19 MajDir.: Dániel Erdélyi; Prod.: Judit Szokol
Die Opernprobe (Lortzing) 17-19 MajDir.: Dániel Erdélyi; Prod.: Judit Szokol
Senza sangue (Eötvös) 24-29 MajDir.: Gregory Vajda / Peter Eötvös; Prod.: Kasper Holten
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 24-29 MajDir.: Gregory Vajda / Peter Eötvös; Prod.: Kasper Holten
Götterdämmerung (concert) (Wagner) 11 JunDir.: Balázs Kocsár
Salome (Strauss) 22-24 JunDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Ferenc Anger
Rigoletto (Verdi) 3-5 AugProd.: Miklós Szinetár, Mária Harangi
Bánk bán (Erkel) 1 SepProd.: Attila Vidnyánszky
Carmina Burana (concert) (Orff) 23 Sep-7 OktDir.: Tibor Bogányi
Nabucco (Verdi) 23-26 Nov
La fanciulla del West (Puccini) 1 Dec-24 MajProd.: Vasily Barkhatov
Die Zauberflöte (Mozart) 2-9 DecDir.: Péter Halász; Prod.: Miklós Szinetár
La bohème (Puccini) 8-27 DecDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Sándor Palcsó
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanDir.: János Kovács; Prod.: Miklós Szinetár
Nabucco (Verdi) 4-13 JanDir.: Domonkos Héja; Prod.: Gergely Kesselyák
Simon Boccanegra (Verdi) 10 JanDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Ivan Stefanutti
Die Königin von Saba (Goldmark) 13 JanDir.: János Kovács; Prod.: Csaba Káel
Les Huguenots (Meyerbeer) 23-31 JanDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: János Szikora
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-8 FebProd.: Máté Szabó
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-23 FebProd.: Máté Szabó
La Gioconda (Ponchielli) 22 Feb-5 JunProd.: Ferenc Anger
Così fan tutte (Mozart) 1-8 MarProd.: Miklós Szinetár
Carmen (Bizet) 7-17 Mar
Bánk bán (Erkel) 14 Mar-7 AprDir.: Adám Medveczky; Prod.: Attila Vidnyánszky
La traviata (Verdi) 30 Mar-12 AprDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Ferenc Anger
Porgy and Bess (Gershwin) 5-17 AprDir.: István Dénes; Prod.: András Almási-Tóth
The Fairy Queen (Purcell) 12-28 AprDir.: Gregory Vajda; Prod.: András Almási-Tóth
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-28 AprDir.: Marco Comin; Prod.: Georges Delnon
Pagliacci (Leoncavallo) 18-29 AprDir.: Marco Comin; Prod.: Georges Delnon
Manon Lescaut (Puccini) 17 Maj-2 JunDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Máté Szabó
Tosca (Puccini) 19-25 MajDir.: Adám Medveczky; Prod.: Viktor Nagy
Il tabarro (Puccini) 23-25 MajDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Ferenc Anger
Suor Angelica (Puccini) 23-25 MajDir.: Gergely Kesselyák; Prod.: Ferenc Anger
Gianni Schicchi (Puccini) 23-25 MajProd.: Ferenc Anger
Edgar (Puccini) 24-28 MajProd.: Adám Tulassay
Turandot (Puccini) 26-29 MajDir.: Domonkos Héja; Prod.: Balázs Kovalik
La rondine (Puccini) 26-27 MajProd.: Ferenc Anger
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-8 JunDir.: György Vashegyi; Prod.: Kriszta Székely
La bohème (Puccini) 6-8 JunDir.: János Kovács; Prod.: Damiano Michieletto
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 JunDir.: Balázs Kocsár; Prod.: György Selmeczi
Un ballo in maschera (Verdi) 14-30 JunDir.: Michelangelo Mazza; Prod.: Fabio Ceresa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-23 JunDir.: Balázs Kocsár; Prod.: András Békés(original), Balázs Kovalik(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 28-30 JunDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Judit Galgóczy
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 JulDir.: Péter Halász; Prod.: János Szikora
Rigoletto (Verdi) 12-28 JulProd.: Miklós Szinetár, Mária Harangi
Debrecen, Csokonai Színház  / 
Acis and Galatea (Handel) 2-17 Okt
Norma (Bellini) 26 Jan-24 MarDir.: Máté Szabó Sipos; Prod.: Nadine Duffaut
Miskolc, Miskolc National Theatre  / 
Marica grófnő (Kálmán,E) 28 Okt-4 Jan
Viktoria (Abraham) 10-23 Nov
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Jan-23 FebDir.: Adám Cser; Prod.: Gabor Pataki
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Jan
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 21 Sep-27 Okt
Turandot (concert) (Puccini) 14 Okt
Hello Dolly! (Herman) 16 NovDir.: Adám Cser / Philippe de Chalendar; Prod.: Artur Szőcs
Pécs, Pécsi Nemzeti Színház / National Theatre of Pécs  / 
Marica grófnő (Kálmán,E) 5 Nov-22 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Dec-8 Apr
The Sound of Music (Rodgers) 20-21 Okt
Szeged, Szegedi Nemzeti Színház / Szeged National Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-30 NovProd.: Miklós-Gábor Kerényi
Ball im Savoy (Abraham) 15 Dec-16 MarProd.: Péter Horváth
Carmen (Bizet) 26 Jan-21 MarProd.: László Keszég
Ernani (Verdi) 19-22 AprProd.: Pál Göttinger