2017/18 > Italien 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Italien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Frankriken
Monaco
Schweiz
Österrike
Slovenien

Italien
 
Kroatien
Malta Grekland

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Carmen (Bizet) 22-24 SepDir.: Guillaume Tourniaire; Prod.: Francesco Saponaro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13-15 OktDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Matteo Mazzoni
Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 6 OktDir.: Jacopo Rivani; Prod.: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 27-29 OktDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Cécile Roussat(original), Julien Lubek(original), Giorgia Guerra(revival)
Il borgomastro di Saardam (Donizetti) 24 Nov-2 DecDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Davide Ferrario
Che originali! (Mayr) 25 Nov-3 DecDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Roberto Catalano
Pigmalione (Donizetti) 25 Nov-3 DecDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Roberto Catalano
Messa da Requiem in memoria Vincenzo Bellini (concert) (Donizetti) 29 NovDir.: Corrado Rovaris
La Cenerentola (Rossini) 7-9 DecDir.: Yi-Chen Lin; Prod.: Arturo Cirillo
Rigoletto (Verdi) 15-17 DecDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Elena Barbalich
Rita (Donizetti) 16 JunDir.: Roberto Frattini; Prod.: Luis Ernesto Doñas
Il viaggio a Reims (Rossini) 5-7 OktDir.: Michele Spotti; Prod.: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-21 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Andrea Cigni
Enrico di Borgogna (Donizetti) 23 Nov-1 DecDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Silvia Paoli
Il castello di Kenilworth (Donizetti) 24 Nov-2 DecDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Maria Pilar Pérez Aspa
La creazione (Haydn) 29 NovDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Francesco Micheli
Falstaff (Verdi) 7-9 DecDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Roberto Catalano
Bolzano, Fondazione Haydn di Bolzano e Trento  / 
Die Antilope (Staud) 2-3 DecDir.: Walter Kobéra; Prod.: Dominique Mentha
Ettore Majorana (Vetrano) 20-21 JanDir.: Jacopo Rivani; Prod.: Stefano Simone Pintor
Gaia (Kerschbaumer) 22-24 FebDir.: Leonhard Garms; Prod.: Hannes Kerschbaumer, Gina Mattiello, Natascha Maraval
La traviata (Verdi) 21-22 AprDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Andrea Bernard
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 17-30 MajDir.: Philipp von Steinaecker; Prod.: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande di Brescia  / 
La Cenerentola (Rossini) 29 Sep-1 OktDir.: Yi-Chen Lin; Prod.: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 13-15 OktDir.: Jacopo Rivani; Prod.: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 10-12 NovDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 24-26 NovDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 30 Nov-2 DecDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Elena Barbalich
Tosca (Puccini) 28-30 SepDir.: Valerio Galli; Prod.: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 16-18 NovDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 30 Nov-2 DecDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Jacopo Spirei
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 28-30 SepDir.: Jacopo Rivani; Prod.: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 3-5 NovDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 23-25 NovDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Elena Barbalich
La Cenerentola (Rossini) 14-16 DecDir.: Yi-Chen Lin; Prod.: Arturo Cirillo
Carmen (Bizet) 19-21 JanDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Frédéric Roels
Otello (Verdi) 28 Jun-3 JulDir.: Jacopo Rivani; Prod.: Silvia Paoli
Il viaggio a Reims (Rossini) 27-29 SepDir.: Michele Spotti; Prod.: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12-14 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 9-11 NovDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 23-25 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23-25 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Emma Dante
Rinaldo (Handel) 11-13 JanDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Jacopo Spirei
Cremona, Teatro Ponchielli di Cremona  / 
L'orfeo (Monteverdi) 5-6 MajDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Andrea Cigni
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 8-9 JunDir.: Roberto Perata; Prod.: Roberto Catalano
La Cenerentola (Rossini) 6-8 OktDir.: Yi-Chen Lin; Prod.: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 19-20 OktDir.: Jacopo Rivani; Prod.: Stefano Simone Pintor
Carmen (Bizet) 17-19 NovDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Frédéric Roels
Die Zauberflöte (Mozart) 1-3 DecDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 6-10 DecDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Elena Barbalich
La patienza di Socrate con due moglie (Draghi) 21-22 JunDir.: Roberto Perata; Prod.: Ilaria Sainato
Tosca (Puccini) 5-7 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Andrea Cigni
Il viaggio a Reims (Rossini) 19-21 OktDir.: Michele Spotti; Prod.: Michał Znaniecki
Rinaldo (Handel) 23-25 NovDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Jacopo Spirei
Falstaff (Verdi) 30 Nov-2 DecDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 6-8 DecDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 DecDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Emma Dante
Fano, Teatro della Fortuna  / 
La bohème (Puccini) 1-3 DecDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Leo Muscato
Ferrara, Teatro Comunale di Ferrara  / 
La traviata (Verdi) 9-11 FebDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Alessio Pizzech
Il tabarro (Puccini) 3-4 MarDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 3-4 MarDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 3-4 MarDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Esther (Handel) 20 AprDir.: Nicola Valentini; Prod.: Marco Bellussi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 MajDir.: Sergio Alapont; Prod.: Francesco Bellotto
Firenze, Fondazione del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-21 SepDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Fabio Ceresa
La bohème (Puccini) 14-30 SepDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Bruno Ravella
Tosca (Puccini) 22 Sep-1 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Federico Bertolani
La rondine (Puccini) 17-25 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-26 OktDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Pier Francesco Maestrini
The WAM Game (Mozart) 7 Nov-23 FebDir.: Andrea Basevi; Prod.: Manu Lalli
Il giocatore (Cherubini) 18-25 NovDir.: Enrico Lombardi; Prod.: Anna Tereshchenko
La sonnambula (Bellini) 18-29 NovDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 19 Nov-2 DecDir.: John Axelrod / Sebastiano Rolli; Prod.: Alfredo Corno
Carmen (Bizet) 7-18 JanDir.: Ryan McAdams; Prod.: Leo Muscato
La donna di Siviglia (Bizet) 25 Jan-1 FebDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Manu Lalli
La favorite (Donizetti) 22 Feb-3 MarDir.: Fabio Luisi; Prod.: Ariel García Valdès, Derek Gimpel
Requiem (concert) (Mozart) 2-4 MarDir.: Leonardo García Alarcón
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20-29 MarDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Damiano Michieletto
Alceste (Gluck) 21-30 MarDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Tutti mi chiamano (Rossini) 19-21 AprDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Manu Lalli
Cardillac (Hindemith) 5-15 MajDir.: Fabio Luisi; Prod.: Valerio Binasco
La battaglia di Legnano (Verdi) 22-31 MajDir.: Renato Palumbo; Prod.: Marco Tullio Giordana
Paulus (concert) (Mendelssohn) 29 MajDir.: Fabio Luisi
Infinita tenebra di luce (Guarnieri,A) 3-8 JunDir.: Pietro Borgonovo; Prod.: Giancarlo Cauteruccio
Il prigioniero (Dallapiccola) 19-23 JunDir.: Michael Boder; Prod.: Virgilio Sieni
Quattro Pezzi Sacri (Verdi) 19-23 JunDir.: Michael Boder
La Dafne (Gagliano) 25-29 JunDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Gianmaria Aliverta
Macbeth (concert) (Verdi) 11-13 JulDir.: Riccardo Muti
Il trovatore (Verdi) 13-22 SepDir.: Fabio Luisi; Prod.: Francesco Micheli
Rigoletto (Verdi) 15-29 SepDir.: Fabio Luisi; Prod.: Fancesco Micheli
La traviata (Verdi) 21-30 SepDir.: Fabio Luisi; Prod.: Francesco Micheli
Le Villi (Puccini) 16-28 OktDir.: Marco Angius; Prod.: Francesco Saponaro
Ehi Giò (Montalti) 16-28 OktDir.: Marco Angius; Prod.: Francesco Saponaro
La Cenerentola (Rossini) 7-14 NovDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Manu Lalli
Un lampo, un sogno, un gioco (Rossini) 17 Nov-9 DecDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Manu Lalli
The Rossini Game (Rossini) 17 Nov-9 DecProd.: Manu Lalli
Carmen (Bizet) 25 Nov-6 DecDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Leo Muscato
La traviata (Verdi) 29 Nov-9 DecDir.: Enrico Calesso; Prod.: Francesco Micheli
West Side Story (Bernstein) 13-22 DecDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Federico Bellone
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-17 JanDir.: Fabio Luisi; Prod.: Paul Curran
Un Mari à la porte (Offenbach) 12-21 FebDir.: Valerio Galli; Prod.: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-21 FebDir.: Valerio Galli; Prod.: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 22-27 FebDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Fabio Ceresa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-28 MarDir.: Michele Gamba; Prod.: Damiano Michieletto
La clemenza di Tito (Mozart) 20-27 MarDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Roberto Andò
La leggenda dell'Olandese volante (Wagner) 3-5 AprDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Manu Lalli
Lear (Reimann) 2-9 MajDir.: Fabio Luisi; Prod.: Calixto Bieito
La straniera (Bellini) 14-19 MajDir.: Fabio Luisi; Prod.: Marco Tullio Giordana
Le leggi base della stupidità umana (Montalti) 25-30 MajDir.: Fabio Maestri; Prod.: Giancarlo Cauteruccio
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-21 JunProd.: Sonia Bergamasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-27 JunDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Valentino Villa
Madama Butterfly (Puccini) 5-13 JulDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-25 JulDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Pier Francesco Maestrini
La traviata (Verdi) 18-26 JulDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Francesco Micheli
Pagliacci (Leoncavallo) 13+ SepDir.: Valerio Galli; Prod.: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Noi, due, quattro (Panfili) 13+ SepDir.: Valerio Galli; Prod.: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
La traviata (Verdi) 14-26 SepDir.: Sebastaino Rolli; Prod.: Francesco Micheli
Fernand Cortez (Spontini) 12-23 OktDir.: Fabio Luisi; Prod.: Cecilia Ligorio
Carmen (Bizet) 13-25 OktDir.: Sesto Quatrini; Prod.: Leo Muscato
Gianni Schicchi (Puccini) 15-23 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Denis Krief
Il tabarro (Puccini) 15-23 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Denis Krief
Suor Angelica (Puccini) 15-23 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Denis Krief
Rigoletto (Verdi) 16-27 NovDir.: Renato Palumbo; Prod.: Francesco Micheli
La bohème (Puccini) 14 Dec-5 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Bruno Ravella
Risurrezione (Alfano) 17-23 JanDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Rosetta Cucchi
Don Pasquale (Donizetti) 21 Feb-4 MarDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Andrea Bernard
La traviata (Verdi) 22 Feb-2 AprDir.: Sebastiano Rolli / Manlio Benzi; Prod.: Francesco Micheli
Rinaldo (Handel) 22 Mar-3 AprDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Otello (Verdi) 30 Apr-9 MajDir.: Fabio Luisi; Prod.: Valerio Binasco
Così fan tutte (Mozart) 5-16 MajDir.: Fabio Luisi; Prod.: Elena Bucci
Jeanne d'Arc (Vacchi) 23-29 MajDir.: Alessandro Cadario; Prod.: Federico Tiezzi
Turandot (Puccini) 13-27 JunDir.: Juraj Valčuha; Prod.: Zhang Yimou
Euridice (Peri) 18-25 JunDir.: Federico Maria Sardelli
Genova, Opera di Genova  / 
West Side Story (Bernstein) 19-29 OktDir.: Wayne Marshall; Prod.: Federico Bellone
Waiting (Tariverdiev) 25-26 NovDir.: Dario Bonuccelli; Prod.: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 25-26 NovDir.: Antonio Tappero Merlo; Prod.: Lorenza Codignola
Rigoletto (Verdi) 6-29 DecDir.: Francesco Ivan Ciampa / Dorian Wilson; Prod.: Rolando Panerai
Norma (Bellini) 24-31 JanDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Miseria e nobiltà (Tutino) 23 Feb-1 MarDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Rosetta Cucchi
La rondine (Puccini) 21-25 MarDir.: Giuseppe Acquaviva / Alvise Casellati; Prod.: Giorgio Gallione
La traviata (Verdi) 2-6 MajDir.: Daniel Smith; Prod.: Giorgio Gallione
Don Pasquale (Donizetti) 4 MajDir.: Giorgio Bruzzone; Prod.: Luca Baracchini
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Maj-5 JunDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 JulDir.: Alvise Casellati; Prod.: Vivien Hewitt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 JulDir.: Daniel Smith; Prod.: Vivien Hewitt
An American in Paris (Gershwin) 12-21 OktDir.: Daniel Smith; Prod.: Federico Bellone
Abai (Zhubanov) 8 NovDir.: Alan Buribayev; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Aida (Verdi) 2-16 DecDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Alfonso Antoniozzi
West Side Story (Bernstein) 1-5 JanDir.: Alpesh Chauhan; Prod.: Federico Bellone
Don Pasquale (Donizetti) 8-14 FebDir.: Alvise Casellati; Prod.: Renaud Doucet
Simon Boccanegra (Verdi) 15-19 FebDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Andrea De Rosa
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 12-14 AprDir.: George Jackson; Prod.: Federico Bellone
Tosca (Puccini) 2-12 MajDir.: Valerio Galli; Prod.: Davide Livermore
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24-30 MajDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Pagliacci (Leoncavallo) 24-30 MajDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 14-20 Jun
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Il colore del sole (Gregoretti) 8 SepDir.: Gabriele Bonolis; Prod.: Cristian Taraborrelli
Il noce di Benevento (Balducci) 2 SepDir.: Alessandro Benigni; Prod.: Davide Garattini Raimondi
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 22 SepDir.: Giuseppe Montesano; Prod.: Bepi Morassi
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Rigoletto (Verdi) 12-14 JanDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Elena Barbalich
Il trovatore (Verdi) 26-28 OktDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Valentina Carrasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-11 NovDir.: Sergio Alapont; Prod.: Maurizio Scaparro(original), Alessio Pizzech
Opera anthology (Rossini) 12-16 Dec
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Nabucco (Verdi) 24-26 NovDir.: Marco Severi; Prod.: Matteo Anselmi
Iris (Mascagni) 16-17 DecDir.: Daniele Agiman; Prod.: Hiroki Ihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 20-21 JanDir.: Christopher Franklin; Prod.: Andrea Cigni
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 MarDir.: James Meena; Prod.: Ivan Stefanutti
Lucca, Teatro del Giglio  / 
La fanciulla del West (Puccini) 18-19 NovDir.: James Meena; Prod.: Ivan Stefanutti
La Wally (Catalani) 19-21 JanDir.: Marco Balderi; Prod.: Nicola Berloffa
Iris (Mascagni) 10-11 FebDir.: Daniele Agiman; Prod.: Iroki Hihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 17 MarDir.: Christopher Franklin; Prod.: Andrea Cigni
Il tabarro (Puccini) 5 JulDir.: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 5 JulDir.: Massimo Morelli
Gianni Schicchi (Puccini) 5 JulDir.: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 19-21 OktDir.: Marco Guidarini; Prod.: Denis Krief
Gianni Schicchi (Puccini) 19-21 OktDir.: Marco Guidarini; Prod.: Denis Krief
Otello (Verdi) 18-20 JanDir.: Nicola Paskowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-24 Feb
La bohème (Puccini) 16-17 Mar
Mantova, Teatro Sociale di Mantova  / 
Nabucco (Verdi) 14 JanDir.: Riccardo Leòn Boeretto; Prod.: Vittorio Zambon
Il flauto magico (Mozart) 20 AprDir.: Enrico Saverio Pagano; Prod.: Andrea Bandel
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Carmen (Bizet) 9-13 FebDir.: Carlo Palleschi; Prod.: Renato Bonajuto
La traviata (Verdi) 4-8 MajDir.: Andrea Licata; Prod.: Franco Zeffirelli
Milano, Teatro alla Scala  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-31 DecDir.: Riccardo Chailly; Prod.: Mario Martone
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Jan-11 FebDir.: Zubin Mehta; Prod.: Cornelius Obonya, Carolin Pienkos
Simon Boccanegra (Verdi) 8 Feb-4 MarDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Federico Tiezzi
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Feb-17 MarDir.: Michele Mariotti; Prod.: John Fulljames, Hofesh Shechter
Don Pasquale (Donizetti) 3-28 AprDir.: Riccardo Chailly; Prod.: Davide Livermore
Francesca da Rimini (Zandonai) 15 Apr-13 MajDir.: Fabio Luisi; Prod.: David Pountney
Il barbiere di Siviglia per i bambini (Rossini) 15 Apr-7 MajDir.: Pietro Mianiti; Prod.: Grischa Asagaroff
Aida (Verdi) 8 Maj-3 JunDir.: Daniel Oren; Prod.: Franco Zeffirelli(original), Marco Gandini(revival)
Fierrabras (Schubert) 5-30 JunDir.: Daniel Harding; Prod.: Peter Stein
Fidelio (Beethoven) 18 Jun-7 JulDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Deborah Warner
Il pirata (Bellini) 29 Jun-19 JulDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Emilio Sagi
L'elisir d'amore per i bambini (Donizetti) 4-10 JulDir.: Pietro Mianiti; Prod.: Grischa Asagaroff
Ali Baba (Cherubini) 1-27 SepDir.: Paolo Carignani; Prod.: Liliana Cavani
Ernani (Verdi) 29 Sep-25 OktDir.: Adam Fischer; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
La finta giardiniera (Mozart) 8-29 OktDir.: Diego Fasolis; Prod.: Frederic Wake-Walker
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 10-15 OktDir.: Adam Fischer
Elektra (Strauss) 4-29 NovDir.: Christoph von Dohnányi; Prod.: Patrice Chéreau
Fin de partie (Kurtag) 15-25 NovDir.: Markus Stenz; Prod.: Pierre Audi
Attila (Verdi) 7 DecDir.: Riccardo Chailly; Prod.: Davide Livermore
Attila (Verdi) 11 Dec-8 JanDir.: Riccardo Chailly; Prod.: Davide Livermore
La traviata (Verdi) 11 Jan-17 MarDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Liliana Cavani
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-5 AprDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Chovanscina (Musorgsky) 27 Feb-29 MarDir.: Valery Gergiev; Prod.: Mario Martone
Manon Lescaut (Puccini) 31 Mar-27 AprDir.: Riccardo Chailly; Prod.: David Pountney
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23 Apr-22 JunDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Frederic Wake-Walker
Idomeneo (Mozart) 16 Maj-5 JunDir.: Christoph von Dohnányi; Prod.: Matthias Hartmann
Die tote Stadt (Korngold) 28 Maj-17 JunDir.: Alan Gilbert; Prod.: Graham Vick
I masnadieri (Verdi) 18 Jun-7 JulDir.: Michele Mariotti; Prod.: David McVicar
Prima la musica, poi le parole (Salieri) 6-19 JulDir.: Adam Fischer; Prod.: Nicola Raab
Gianni Schicchi (Puccini) 6-19 JulDir.: Adam Fischer; Prod.: Woody Allen(original), Kathleen Smith Belcher(revival)
Rigoletto (Verdi) 2-22 SepDir.: Nello Santi; Prod.: Gilbert Deflo
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Sep-10 OktDir.: Michele Gamba; Prod.: Grischa Asagaroff
Quartett (Francesconi) 5-22 OktDir.: Maxime Pascal; Prod.: Alex Ollé
Giulio Cesare (Handel) 18 Okt-7 NovDir.: Giovanni Antonini; Prod.: Robert Carsen
Die ägyptische Helena (Strauss) 9-29 NovDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Modena, Teatro Comunale di Modena  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 5 SepDir.: Stefano Ranzani
Il colore del sole (Gregoretti) 27-29 OktDir.: Gabriele Bonolis; Prod.: Cristian Taraborrelli
Il trovatore (Verdi) 3-5 NovDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 1-3 DecDir.: Jean-Luc Tingaud; Prod.: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 26-28 JanDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 26-28 JanDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 JanDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
La fanciulla del West (Puccini) 22-25 FebDir.: James Meena; Prod.: Ivan Stefanutti
The Medium (Menotti) 16-18 MarDir.: Flavio Emilio Scogna; Prod.: Stefano Monti
The Telephone (Menotti) 16-18 MarDir.: Flavio Emilio Scogna; Prod.: Stefano Monti
La Gioconda (Ponchielli) 23-25 MarDir.: Daniele Callegari; Prod.: Federico Bertolani
La vedova allegra (Lehár) 12-13 JulDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Il corsaro (Verdi) 26-28 OktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti Puggelli
Satyricon (Maderna) 9-11 NovDir.: Pietro Borgonovo; Prod.: Georg Schmiedleitner
Le Villi (Puccini) 23-25 NovDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Cristina Pezzoli
Il castello incantato (Taralli) 16 Dec
La forza del destino (Verdi) 25-27 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 15-17 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 4-7 AprDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Gabriele Vacis
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Pulcinella (Stravinsky) 18-19 NovDir.: Maurizio Agostini; Prod.: Francesco Nappa
La fanciulla del West (Puccini) 9-17 DecDir.: Juraj Valčuha; Prod.: Hugo De Ana
La bohème (Puccini) 11-16 JanDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Mario Pontiggia
My Fair Lady (Loewe) 6-14 FebDir.: Donato Renzetti / Maurizio Agostini; Prod.: Paul Curran
La traviata (Verdi) 27 Feb-4 MarDir.: Daniel Oren / Maurizio Agostini; Prod.: Lorenzo Amato
Mosè in Egitto (Rossini) 15-20 MarDir.: Stefano Montanari / Maurizio Agostini; Prod.: David Pountney
Lady Macbeth del distretto di Mzensk (Shostakovich) 15-22 AprDir.: Juraj Valčuha; Prod.: Martin Kušej
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 11-13 MajDir.: Valerio Galli; Prod.: Elena Barbalich
La traviata (Verdi) 20 Maj-20 JunDir.: Jordi Bernàcer / Maurizio Agostini; Prod.: Lorenzo Amato
Il campanello dello speziale (Donizetti) 30 Jun-1 JulDir.: Giuseppe Montesano; Prod.: Riccardo Canessa
Tosca (Puccini) 12-24 JulDir.: Juraj Valčuha; Prod.: Leo Muscato
La Dirindina (Scarlatti,D) 13 JulDir.: Maurizio Agostini; Prod.: Riccardo Canessa
Rigoletto (Verdi) 14-25 JulDir.: Henrik Nánási; Prod.: Leo Muscato
Nabucco (Verdi) 9-14 OktDir.: Nello Santi; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Siroe re di Persia (Vinci) 3-6 NovDir.: Antonio Florio; Prod.: Elena Barbalich
Don Checco (De Giosa) 17-24 NovDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Lorenzo Amato
Così fan tutte (Mozart) 25 Nov-2 DecDir.: Riccardo Muti; Prod.: Chiara Muti
Kát'a Kabanová (Janáček) 15-20 DecDir.: Juraj Valčuha; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 16-22 Jan
Lady, be good (Gershwin) 3-9 Feb
Un ballo in maschera (Verdi) 22-28 Feb
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17-24 Mar
Madama Butterfly (Puccini) 16-20 Apr
Die Walküre (Wagner) 11-18 MajDir.: Juraj Valčuha; Prod.: Federico Tiezzi
Madama Butterfly (Puccini) 25 Maj-1 Jun
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-14 Jul
La traviata (Verdi) 20 Sep-5 Okt
Ermione (Rossini) 7-12 NovDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jacopo Spirei
Pagliacci (Leoncavallo) 20-26 Nov
Novara, Teatro Coccia  / 
Carmen (Bizet) 6-8 OktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Sergio Rubini
Delitto e Dovere (Colla) 27 OktDir.: Marco Alibrando; Prod.: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Don Giovanni (Mozart) 15-17 DecDir.: Matthew Aucoin; Prod.: Giorgio Ferrara
La vedova allegra (Lehár) 13-14 JanDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Renato Bonajuto, Andrea Merli
Nabucco (Verdi) 23-25 FebDir.: Gianna Fratta; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Requiem (concert) (Mozart) 5 AprDir.: Matteo Beltrami
Rigoletto (Verdi) 5-7 OktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17 OktDir.: Margherita Colombo; Prod.: Laura Cosso
The Beggar's Opera (Pepusch) 27-28 OktDir.: Florian Carré; Prod.: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 16-18 NovDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Lorenzo Maria Mucci
Gianni Schicchi (Puccini) 14-16 DecDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Davide Garattini Raimondi
Fantasio (Testoni) 21 DecDir.: Balázs Kocsár
Fortunio (Testoni) 21 DecDir.: Balázs Kocsár
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-17 FebDir.: Erina Yashima; Prod.: Giorgio Ferrara
La traviata (Verdi) 3-5 MajDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Renato Bonajuto
Padova, Teatro Verdi  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OktDir.: Alberto Veronesi; Prod.: Filippo Tonon
La vedova allegra (Lehár) 29-31 DecDir.: Jordi Bernàcer; Prod.: Hugo De Ana
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 AugDir.: Nicola Simoni; Prod.: Yamal Das Irmich
Parma, Teatro Regio di Parma  / 
Anna Bolena (Donizetti) 12-22 JanDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Alfonso Antoniozzi
La bohème (Puccini) 10-19 MarDir.: Valerio Galli; Prod.: Francesca Zambello(original), Ugo Tessitore(revival)
I masnadieri (Verdi) 22 Apr-7 MajDir.: Simon Krečič; Prod.: Leo Muscato
Prometeo (Nono) 26-28 MajDir.: Marco Angius
Jérusalem (Verdi) 28 Sep-20 OktDir.: Daniele Callegari; Prod.: Hugo De Ana
La traviata (Verdi) 29 Sep-18 OktDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Andrea Bernard
Stiffelio (Verdi) 30 Sep-21 OktDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Graham Vick
Falstaff (Verdi) 1-22 OktDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Jacopo Spirei
Messa da Requiem (Verdi) 7-19 OktDir.: Daniele Callegari
Il piccolo principe (Melozzi) 6-9 DecDir.: Stefano Franceschini; Prod.: Stefano De Luca
Rigoletto (Verdi) 12-21 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Elisabetta Brusa
Roberto Devereux (Donizetti) 15-25 MarDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Alfonso Antoniozzi
La traviata (Verdi) 23-31 MarDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Andrea Bernard
Tosca (Puccini) 27 Apr-6 MajDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Joseph Franconi Lee
Macbeth (Verdi) 27 Sep-21 OktDir.: Philippe Auguin; Prod.: Daniele Abbado
Un giorno di regno (Verdi) 28 Sep-19 OktDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Massimo Gasparòn, Pier Luigi Pizzi
Le Trouvère (Verdi) 29 Sep-20 OktDir.: Roberto Abbado; Prod.: Robert Wilson, Nicola Panzer
Attila (Verdi) 30 Sep-19 OktDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Andrea De Rosa
Un ballo in maschera (Verdi) 12-20 JanDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Marina Bianchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-31 MarDir.: Alessandro D'Agostini; Prod.: Renato Bonajuto(original), Beppe De Tomasi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 5-7 AprDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Nicola Berloffa
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 MajDir.: Carlo Montanaro
Pavia, Teatro Fraschini di Pavia  / 
L'inganno felice (Rossini) 30 SepDir.: Jacopo Brusa; Prod.: Beppe Soggetti
Rigoletto (Verdi) 3-5 NovDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Elena Barbalich
Ettore Majorana (Vetrano) 16-18 NovDir.: Jacopo Rivani; Prod.: Stefano Simone Pintor
La Cenerentola (Rossini) 1-3 DecDir.: Yi-Chen Lin; Prod.: Arturo Cirillo
Die Zauberflöte (Mozart) 9-11 DecDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 12-14 JanDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Frédéric Roels
La traviata (Verdi) 17 MarDir.: Jacopo Brusa; Prod.: Roberto Catalano
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-14 OktDir.: Michele Spotti; Prod.: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 26-28 OktDir.: Valerio Galli; Prod.: Andrea Cigni
La Voix humaine (Poulenc) 15-17 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 NovDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Emma Dante
Falstaff (Verdi) 14-16 DecDir.: Marcello Mottadelli; Prod.: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 18-20 JanDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Jacopo Spirei
Piacenza, Teatro Municipale di Piacenza  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 13-15 OktDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Leo Nucci, Salvo Piro
Faust (Gounod) 15-17 DecDir.: Jean-Luc Tingaud; Prod.: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 2-4 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 2-4 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 2-4 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
La Cenerentola (Rossini) 16-18 FebDir.: Erina Yashima; Prod.: Aldo Tarabella
La Gioconda (Ponchielli) 16-18 MarDir.: Daniele Callegari; Prod.: Federico Bertolani
Il corsaro (Verdi) 4-6 MajDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pagliacci (Leoncavallo) 4-7 OktDir.: Vladimir Ovodok; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 19-23 DecDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Leo Nucci, Salvo Piro
La forza del destino (Verdi) 18-20 JanDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 22-24 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Nicola Berloffa
Tosca (Puccini) 15-17 MarDir.: Sesto Quatrini; Prod.: Alberto Fassini, Joseph Franconi Lee
Kiss me, Kate (Porter) 31 MarDir.: Maria Galantino; Prod.: Corrado Abbati
Serse (Handel) 12-14 AprDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Gabriele Vacis
Opera anthology (Monteverdi) 25-27 OktDir.: Michele Gamba; Prod.: Federico Bertolani
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Pia de'Tolomei (Donizetti) 14-15 OktDir.: Christopher Franklin; Prod.: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 10-12 NovDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Stefano Vizioli
Il Girello (Melani,J) 3 DecDir.: Carlo Ipata; Prod.: Eugenio Monti Colla
Iris (Mascagni) 13-14 JanDir.: Daniele Agiman; Prod.: Iroki Hihara
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 FebDir.: James Meena; Prod.: Ivan Stefanutti
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-11 MarDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Stefano Vizioli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 JunDir.: Mario Menicagli; Prod.: Alberto Paloscia
The Beggar's Opera (Pepusch) 20-21 OktDir.: Marie van Rhijn; Prod.: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 9-11 NovDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Lorenzo Maria Mucci
La vedova ingegnosa (Selitto) 9 DecDir.: Carlo Ipata; Prod.: Marco Castagnoli
Il maestro di musica (Pergolesi) 9 DecDir.: Carlo Ipata; Prod.: Marco Castagnoli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 JanDir.: Michael Güttler; Prod.: Stefano Vizioli
La bohème (Puccini) 16-17 FebDir.: Gianna Fratta; Prod.: Bruno Ravella
Edipo Re (concert) (Leoncavallo) 1-3 MarDir.: Daniele Agiman
La Voix humaine (Poulenc) 1-3 MarDir.: Daniele Agiman; Prod.: Emma Dante
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri di Ravenna  / 
Don Giovanni (Mozart) 12-14 JanDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
La fanciulla del West (Puccini) 16-18 FebDir.: James Meena; Prod.: Ivan Stefanutti
Simon Boccanegra (Verdi) 2-4 MarDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Leo Nucci, Salvo Piro
Reggio Emilia, I Teatri di Reggio Emilia  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 7-10 DecDir.: Jean-Luc Tingaud; Prod.: Simone Derai
Suor Angelica (Puccini) 25-27 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Il tabarro (Puccini) 25-27 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 25-27 FebDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Cristina Pezzoli
La Gioconda (Ponchielli) 6-8 AprDir.: Daniele Callegari; Prod.: Federico Bertolani
Le Villi (Puccini) 29 Nov-2 DecDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Cristina Pezzoli
La forza del destino (Verdi) 1-3 FebDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 1-3 MarDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 29-31 MarDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Gabriele Vacis
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 12-23 DecDir.: Daniele Gatti; Prod.: Damiano Michieletto
I masnadieri (Verdi) 20 Jan-4 FebDir.: Roberto Abbado; Prod.: Massimo Popolizio
La sonnambula (Bellini) 18 Feb-3 MarDir.: Speranza Scappucci; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
La traviata (Verdi) 24 Feb-4 MarDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Sofia Coppola
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 25 Feb-3 MarDir.: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; Prod.: Fabio Cherstich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-15 AprDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Pippo Delbono
Pagliacci (Leoncavallo) 5-15 AprDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Pippo Delbono
Tosca (Puccini) 7 Apr-18 NovDir.: Jordi Bernàcer / Stefano Ranzani; Prod.: Alessandro Talevi
Don Giovanni (reduction) (Mozart) 5-12 MajDir.: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; Prod.: Fabio Cherstich
Billy Budd (Britten) 8-15 MajDir.: James Conlon; Prod.: Deborah Warner
La bohème (Puccini) 14-24 JunDir.: Henrik Nánási / Pietro Rizzo; Prod.: Alex Ollé
Rigoletto (reduction) (Verdi) 18 Jun-9 JulDir.: Carlo Donadio / Roberto De Maio; Prod.: Fabio Cherstich
La traviata (Verdi) 3-20 JulDir.: Yves Abel; Prod.: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 14 Jul-2 AugDir.: Ryan McAdams; Prod.: Valentina Carrasco
Die Zauberflöte (Mozart) 9-17 OktDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Okt-11 NovDir.: Stefano Montanari; Prod.: Graham Vick
Un romano a Marte (Montalti) 22-24 NovDir.: John Axelrod; Prod.: Fabio Cherstich
Rigoletto (Verdi) 2-18 DecDir.: Daniele Gatti; Prod.: Daniele Abbado
Tosca (Puccini) 7 Dec-26 JunDir.: Stefano Ranzani / Jordi Bernàcer; Prod.: Alessandro Talevi
La traviata (Verdi) 12-26 JanDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Sofia Coppola
Anna Bolena (Donizetti) 20 Feb-1 MarDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Andrea De Rosa
Orfeo ed Euridice (Gluck) 15-22 MarDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Robert Carsen
La vedova allegra (Lehár) 14-20 AprDir.: Constantin Trinks; Prod.: Damiano Michieletto
L'angelo di fuoco (Prokofiev) 23 Maj-1 JunDir.: Alejo Pérez; Prod.: Emma Dante
La Cenerentola (Rossini) 8-13 JunDir.: Stefano Montanari; Prod.: Emma Dante
Don Giovanni (Mozart) 27 Sep-6 OktDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Graham Vick
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 8-16 NovDir.: Michele Mariotti; Prod.: Robert Carsen
Un romano a Marte (Montalti) 22-24 NovDir.: John Axelrod; Prod.: Fabio Cherstich
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
La Doriclea (Stradella) 2 SepDir.: Andrea De Carlo; Prod.: Guillaume Bernardi
Re Ruggero (Szymanowski) 5-9 OktDir.: Antonio Pappano
Vier letzte Lieder (concert) (Strauss) 22 DecDir.: Antonio Pappano
Anna e Zef (Krüs) 27-30 JanDir.: Gabriele Bonolis; Prod.: Cesare Scarton
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 26-30 MarDir.: Mikko Franck
Rovigo, Teatro Sociale di Rovigo  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-5 NovDir.: Alessandro Cedrone; Prod.: Massimo Pizzi, Gasparon Contarini
Tosca (Puccini) 13-17 DecDir.: Simon Krečič; Prod.: Artemio Cabassi
La traviata (Verdi) 16-18 FebDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24-25 MarDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Stefano Vizioli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Turandot (Puccini) 13-15 OktDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Filippo Tonon
Brundibár (Krása) 27-28 OktDir.: Andrea Solinas; Prod.: Giovanni Scandella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-19 NovDir.: Giulio Plotino; Prod.: Giulio Ciabatti
Tosca (Puccini) 8-10 DecDir.: Guillaume Tourniaire; Prod.: Giulio Ciabatti
L'italiana in Algeri (Rossini) 12-14 Okt
La cambiale di matrimonio (Rossini) 27-28 Okt
Rigoletto (Verdi) 9-11 Nov
Carmina Burana (Orff) 17-18 Nov
La bohème (Puccini) 7-9 Dec
Savona, Opera Giocosa  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-14 OktDir.: Giancarlo De Lorenzo; Prod.: Primo Antonio Petris
L'attesa (Tariverdiev) 23 NovProd.: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 23 NovDir.: Antonio Tappero Merlo; Prod.: Lorenza Codignola
La vedova allegra (Lehár) 7-8 JulDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale di Spoleto  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 11-12 AugProd.: Giorgio Sangati
Fammi udire la tua voce (Guarnieri,A) 8-10 SepDir.: Marco Angius; Prod.: Federico Grazzini
L'impresario delle Canarie (Sarro) 15-17 SepDir.: Pierfrancesco Borrelli; Prod.: Giorgio Bongiovanni
Carmen (Bizet) 19-30 SepDir.: Laurent Campellone; Prod.: Stefano Monti
Torino, Teatro Regio di Torino  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 10-22 OktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Claus Guth(original), Arturo Gama(revival)
Falstaff (Verdi) 15-26 NovDir.: Donato Renzetti; Prod.: Daniele Abbado, Boris Stetka
Turandot (Puccini) 16-25 JanDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Stefano Poda
Salome (Strauss) 15-25 FebDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Laurie Feldman Santoliquido
L'orfeo (Monteverdi) 13-21 MarDir.: Antonio Florio; Prod.: Alessio Pizzech
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-25 MarDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Vittorio Borrelli
Tutti dal Barbiere! (Rossini) 22-24 MarDir.: Giulio Laguzzi; Prod.: Vittorio Borrelli, Anna Maria Bruzzese
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 17-28 AprDir.: Michele Mariotti; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Evita (Lloyd Webber) 4-9 MajDir.: David Steadman; Prod.: Bob Tomson, Bill Kenwright
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 16-27 MajDir.: Diego Matheuz; Prod.: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 16-27 MajDir.: Diego Matheuz; Prod.: Ludovic Lagarde
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Jun-6 JulDir.: Speranza Scappucci; Prod.: Elena Barbalich
Don Giovanni (Mozart) 27 Jun-7 JulDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Michele Placido(original), Vittorio Borrelli(revival)
Così fan tutte (Mozart) 28 Jun-8 JulDir.: Diego Fasolis; Prod.: Ettore Scola(original), Vittorio Borrelli(revival)
Il trovatore (Verdi) 10-23 OktDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Paul Curran
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-24 NovDir.: Michele Gamba; Prod.: Fabio Sparvoli
La traviata (Verdi) 14-23 DecDir.: Donato Renzetti; Prod.: Henning Brockhaus
Madama Butterfly (Puccini) 10-20 JanDir.: Daniel Oren; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 6-17 FebDir.: Renato Palumbo; Prod.: John Turturro
Agnese (Paer) 12-24 MarDir.: Diego Fasolis; Prod.: Leo Muscato
Pinocchio (Valtinoni) 22-23 MarProd.: Luca Valentino
La sonnambula (Bellini) 10-20 AprDir.: Maurizio Benini; Prod.: Mauro Avogadro
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-28 MajDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Vittorio Borrelli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-22 JunDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Gabriele Lavia
Porgy and Bess (Gershwin) 2-7 JulDir.: William Barkhymer; Prod.: Baayork Lee
Treviso, Teatro Comunale di Treviso  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 OktDir.: Sergio Alapont; Prod.: Francesco Bellotto
Atlas 101 (Mancuso) 17 NovDir.: Giovanni Mancuso; Prod.: Chiara Tarabotti
La Cecchina (Piccinni) 15-17 DecDir.: Eddi De Nadai; Prod.: Martin Ruis
La traviata (Verdi) 26-30 JanDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Alessio Pizzech
Trieste, Teatro Verdi di Trieste  / 
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 17-25 NovDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Vera Petrova
La prova di un'opera seria (Gnecco) 29 Nov-24 JulDir.: Leonardo Catalanotto / Takayuki Yamasaki; Prod.: Carlo Antonio De Lucia
Il trovatore (Verdi) 19-27 JanDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Filippo Tonon
La Fille du régiment (Donizetti) 16-24 FebDir.: Simon Krečič; Prod.: Sarah Schinasi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-31 MarDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Giulio Ciabatti
Così fan tutte (Mozart) 20-28 AprDir.: Oleg Caetani; Prod.: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
L'italiana in Algeri (Rossini) 25 Maj-3 JunDir.: George Petrou; Prod.: Stefano Vizioli
La traviata (Verdi) 22-30 JunDir.: Pedro Halffter Caro; Prod.: Giulio Ciabatti
I puritani (Bellini) 16-24 NovProd.: Emilio Sagi
Nabucco (Verdi) 18-26 JanDir.: Christopher Franklin; Prod.: Andrea Cigni
Il Principe Igor (Borodin) 8-16 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-23 MarDir.: Simon Krečič
Madama Butterfly (Puccini) 12-20 AprDir.: Niksa Bareza; Prod.: Alberto Triola
Andrea Chénier (Giordano) 17-26 MajDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Sarah Schinasi
Carmen (Bizet) 21-29 JunDir.: Oleg Caetani; Prod.: Carlo Antonio De Lucia
Venezia, La Fenice  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Nov-3 DecDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Gianmaria Aliverta
La traviata (Verdi) 6 Dec-10 JanDir.: Enrico Calesso / Marco Paladin; Prod.: Robert Carsen
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 19-27 JanDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Bepi Morassi
Die lustige Witwe (Lehár) 2-13 FebDir.: Stefano Montanari; Prod.: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-18 FebDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
Zenobia, regina de' Palmireni (Albinoni) 22-24 FebDir.: Francesco Erle; Prod.: Francesco Bellotto
La bohème (Puccini) 16-25 MarDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 6-24 AprDir.: Manlio Benzi; Prod.: Alex Rigola
Orlando furioso (Vivaldi) 13-21 AprDir.: Diego Fasolis; Prod.: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Apr-5 JunDir.: Riccardo Frizza / Sesto Quatrini; Prod.: Bepi Morassi
Il signor Bruschino (Rossini) 27 Apr-4 MajDir.: Alvise Casellati; Prod.: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 5 Maj-1 JunDir.: Francesco Ivan Ciampa / Marco Paladin; Prod.: Robert Carsen
Norma (Bellini) 13-19 MajDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Kara Walker
Il regno della luna (Piccinni) 17-19 MajDir.: Maurizio Dini Ciacci; Prod.: Davide Garattini Raimondi
Richard III (Battistelli) 29 Jun-7 JulDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Aug-30 OktDir.: Gregory Kunde; Prod.: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 Aug-9 OktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 6-29 SepDir.: Renato Balsadonna; Prod.: Alex Rigola
Semiramide (Rossini) 19-27 OktDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Cecilia Ligorio
Macbeth (Verdi) 23 Nov-1 DecDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 4 Jan-3 FebDir.: Sesto Quatrini; Prod.: Robert Carsen
Werther (Massenet) 25 Jan-2 FebDir.: Guillaume Tourniaire; Prod.: Rosetta Cucchi
Il sogno di Scipione (Mozart) 8-16 FebDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Elena Barbalich, Dominique Pitoiset
Il re pastore (Mozart) 15-27 FebDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24 Feb-5 MarDir.: Giancarlo Andretta; Prod.: Bepi Morassi
La statira (Albinoni) 7-9 MarProd.: Francesco Bellotto
Pimpinone (Albinoni) 21-23 MarDir.: Giovanni Battista Rigon
Otello (Verdi) 22 Mar-7 AprDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 27 Mar-6 AprDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Robert Carsen
Dorilla in Tempe (Vivaldi) 23 Apr-5 MajDir.: Diego Fasolis; Prod.: Fabio Ceresa
Turandot (Puccini) 10-29 MajDir.: Daniele Callegari
Aida (Verdi) 18 Maj-1 JunDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Mauro Bolognini(original), Bepi Morassi(revival)
Don Giovanni (Mozart) 18-30 JunDir.: Jonathan Webb; Prod.: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Aug-9 OktDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Bepi Morassi
Tosca (Puccini) 25 Aug-19 SepDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Serena Sinigaglia
Madama Butterfly (Puccini) 31 Aug-5 OktDir.: Daniele Callegari; Prod.: Alex Rigola(original), Cecilia Ligorio(revival)
Luci mie traditrici (Sciarrino) 13-24 SepDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Valentino Villa
La scala di seta (Rossini) 20 Sep-8 OktDir.: Alvise Casellati; Prod.: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 24 Okt-3 NovDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Robert Carsen
Verona, Via dei Mutilati 4  / 
La vedova allegra (Lehár) 17-31 DecDir.: Sergio Alapont; Prod.: Gino Landi
Otello (Verdi) 4-11 FebDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Francesco Micheli
Manon Lescaut (Puccini) 4-11 MarDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Graham Vick
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Mar-8 AprDir.: Sesto Quatrini; Prod.: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 29 Apr-6 MajDir.: Jordi Bernàcer; Prod.: Graham Vick
Petite Messe Solennelle (Rossini) 19 MajDir.: Vito Lombardi
Salome (Strauss) 20-27 MajDir.: Michael Balke; Prod.: Gabriele Lavia