2017/18 > Polen 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Polen

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Sverige Litauen
Tyskland

Polen
 
Vitryssland
Tjeckien Slovakien Ukraina

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Jan-11 FebDir.: Grzegorz Berniak; Prod.: Andrzej Bubień
La bohème (Puccini) 17 Feb-18 MarDir.: Paweł Kotla; Prod.: Maria Sartova
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Sep-10 JunDir.: Maciej Figas; Prod.: Grzegorz Boniecki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-24 SepDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Cezary Domagała
Rigoletto (Verdi) 6 Okt-13 MajDir.: Maciej Figas; Prod.: Natalia Babińska
Falstaff (Verdi) 21 Okt-11 MarDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Maciej Prus
Halka (Moniuszko) 28 Okt-5 NovDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Natalia Babińska
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 23-28 NovDir.: Maciej Figas; Prod.: Janina Niesobska
La Damnation de Faust (Berlioz) 9-11 DecDir.: Michał Klauza; Prod.: Maciej Prus
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 12-15 JanDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Wojciech Adamczyk
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27-30 JanDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Andrzej Bubień
Pagliacci (Leoncavallo) 27-30 JanDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Andrzej Bubień
La traviata (Verdi) 3-4 FebDir.: Maciej Figas; Prod.: Bodo Igesz
My Fair Lady (Loewe) 8-11 FebDir.: Maciej Figas; Prod.: Maciej Korwin
Rusalka (Dvořák,A) 17-20 FebDir.: Maciej Figas; Prod.: Kristina Wuss
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24-27 FebDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Sławomir Żerdzicki
Manru (Paderewski) 3-4 MarDir.: Maciej Figas; Prod.: Laco Adamik
Falstaff (Verdi) 9-11 MarDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Maciej Prus
The Magic Flute (Mozart) 17-20 MarDir.: Maciej Figas; Prod.: Matthias Rebus
La bohème (Puccini) 24-27 MarDir.: Andrzej Knap; Prod.: Maciej Prus
The Marriage of Figaro (Mozart) 6-8 AprDir.: Marcin Sompoliński; Prod.: Wojciech Adamczyk
Rigoletto (Verdi) 11-13 MajDir.: Maciej Figas; Prod.: Natalia Babińska
Madama Butterfly (Puccini) 18-20 MajDir.: Maciej Figas; Prod.: Marianne Berglöf
L'elisir d'amore (Donizetti) 25-27 MajDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Krzysztof Nazar
Bytom, Opera Śląska / Silesian Opera Bytom  / 
Carmen (concert) (Bizet) 2 SepDir.: Bassem Akiki; Prod.: Wiesław Ochman
Nabucco (Verdi) 17 Sep-25 NovDir.: Bassem Akiki; Prod.: Laco Adamik
La forza del destino (Verdi) 23 Sep-9 DecDir.: Jakub Kontz; Prod.: Tomasz Konina
Baron cygański (Strauss,J) 24 Sep-9 FebDir.: Krzysztof Dziewięcki; Prod.: Henryk Konwiński
Aida (Verdi) 6 Okt-22 AprDir.: Tadeusz Kozłowski / Tadeusz Serafin; Prod.: Laco Adamik
Roméo et Juliette (Gounod) 21 Okt-25 FebDir.: Bassem Akiki; Prod.: Michał Znaniecki
Madama Butterfly (Puccini) 3 NovDir.: Bassem Akiki; Prod.: Henryk Konwiński
The Little Sweep (Britten) 7 Nov-1 JunDir.: Grzegorz Brajner; Prod.: Zofia Dowjat
Straszny dwór (Moniuszko) 11 NovDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Wiesław Ochman
Cyganeria (Puccini) 24 Nov-16 DecDir.: Bassem Akiki; Prod.: Francesco Bottigliero
Nabucco (Verdi) 25 Nov-4 MarDir.: Bassem Akiki; Prod.: Laco Adamik
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Dec-10 FebDir.: Rafał Kłoczko; Prod.: Pia Partum
My Fair Lady (Loewe) 12 Jan-19 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 3-8 Mar
Tosca (Puccini) 10 Mar-21 MajDir.: Bassem Akiki; Prod.: Tadeusz Bradecki
La forza del destino (Verdi) 18-27 MarDir.: Jakub Kontz; Prod.: Tomasz Konina
Die Fledermaus (Strauss,J) 7-27 AprDir.: Slawomir Chrzanowski; Prod.: Henryk Konwiński
Halka (Moniuszko) 25 Maj-3 JunDir.: Maciej Tomasiewicz; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
La finta giardiniera (Mozart) 15-19 JunDir.: Bassem Akiki; Prod.: André Heller-Lopes
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Sąd Ostateczny (Knittel) 8 Nov-30 JunDir.: Simon Morus; Prod.: Paweł Szkotak
Nabucco (Verdi) 19 Jan-19 MajDir.: Warcisław Kunc; Prod.: Krzysztof Babicki
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 24 Feb-16 JunDir.: Jarosław Szemet; Prod.: Tomasz Podsiadły
La traviata (Verdi) 9-10 MarDir.: Tadeusz Wojciechowski; Prod.: Karolina Sofulak
La bohème (Puccini) 16 Mar-27 MajDir.: Warcisław Kunc; Prod.: Karen Stone
Orfeusz w piekle (Offenbach) 12 Apr-10 JunDir.: Warcisław Kunc; Prod.: Maria Sartova
Krakow, Opera Krakowska  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 SepDir.: Evgeny Volynskiy
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 24 Sep-28 Jan
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Sep-1 Okt
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-10 Okt
Norma (Bellini) 27 Okt-4 Mar
Tannhäuser (Wagner) 17-19 Nov
La bohème (Puccini) 1 Dec-6 MajDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Straszny dwór (Moniuszko) 9-10 Dec
Die Fledermaus (Strauss,J) 11-14 Jan
La traviata (Verdi) 2-4 FebDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Krzysztof Nazar
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 FebDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Waldemar Zawodziński
Il turco in Italia (Rossini) 23-25 FebDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Włodzimierz Nurkowski
Don Pasquale (Donizetti) 9-13 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 24-27 MarDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Włodzimierz Nurkowski
Gianni Schicchi (Puccini) 24-27 MarDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Włodzimierz Nurkowski
Carmen (Bizet) 6-8 AprDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Laco Adamik
Tosca (Puccini) 20-22 AprDir.: Andrew Straszynski; Prod.: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 26-29 MajDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Magdalena Łazarkiewicz
Lodz, Teatr Wielki Łódź  / 
Turandot (Puccini) 29 Sep-20 MajDir.: Antoni Wit; Prod.: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Turandot (Puccini) 30 Sep-1 OktDir.: Antoni Wit; Prod.: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 4 Okt-20 MajDir.: Wojciech Rodek; Prod.: Artur Hofman
Nabucco (Verdi) 10 Okt-7 NovDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Okopiński
Eugeniusz Oniegin (Tchaikovsky,P) 14 Okt-9 FebDir.: Wojciech Rodek; Prod.: Paweł Szkotak
Madama Butterfly (Puccini) 21 Okt-27 MajDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Janina Niesobska
Halka (Moniuszko) 10-28 NovDir.: Wojciech Rodek; Prod.: Jarosław Kilian
Don Giovanni (Mozart) 12 Nov-3 DecDir.: Wojciech Rodek; Prod.: Maria Sartova
Carmen (Bizet) 23 Nov-8 AprDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Laco Adamik
My Fair Lady (Loewe) 14 Dec-14 FebDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Maciej Korwin
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Jan-6 MajDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Giorgio Madia
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 20 Jan-13 MarDir.: Bassem Akiki; Prod.: Tomasz Konina
Straszny dwór (Moniuszko) 24-25 FebDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Krystyna Janda
A Streetcar named Desire (Previn) 21-24 AprDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Maciej Prus
Aida (Verdi) 10 MajDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Turandot (Puccini) 29 Sep-20 MajDir.: Antoni Wit; Prod.: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Poznan, Teatr Wielki Poznań  / 
Rigoletto (Verdi) 14 Okt-20 FebDir.: Gabriel Chmura / Adi Bar; Prod.: Marcin Bortkiewicz
Carmen (concert) (Bizet) 27 Okt-29 MajDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Denis Krief
Macbeth (Verdi) 5 Nov-25 MarDir.: Gabriel Chmura / Tadeusz Kozłowski; Prod.: Olivier Fredj
Halka (Moniuszko) 11 Nov-11 JanDir.: Grzegorz Wierus; Prod.: Paweł Passini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 NovDir.: Massimiliano Caldi; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 NovDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Figaro Gets a Divorce (Langer) 24-26 NovDir.: Katarzyna Tomala; Prod.: David Pountney, Robin Tebbutt
The Angel of the Odd (Coli) 30 Nov-14 AprDir.: Grzegorz Wierus; Prod.: Krzysztof Cicheński
Peter and the Wolf (Prokofiev) 7 Dec-1 JunDir.: Aleksander Gref; Prod.: Iwona Pasińska
Legenda Bałtyku (Nowowiejski) 8-12 DecDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Robert Bondara
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Jan-24 AprDir.: Gabriel Chmura / Grzegorz Wierus; Prod.: Iwan Wyrypajew
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Jan-19 MajDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Sjaron Minailo
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Jan-5 JunDir.: Katarzyna Tomala; Prod.: Krzysztof Cicheński, Krzysztof Szaniecki
Nabucco (Verdi) 4-6 FebDir.: Tomasz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Fiddler on the Roof (Bock) 10 Feb-6 MajDir.: Aleksander Gref; Prod.: Emil Wesołowski
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-10 MarDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Michael Sturm
Parsifal (Wagner) 16-18 MarDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Kirsten Dehlholm
Aida (Verdi) 6-8 AprDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Jenůfa (Janáček) 15-17 AprDir.: Katarzyna Tomala; Prod.: Alvis Hermanis
La traviata (Verdi) 8-10 JunDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
L'elisir d'amore (Donizetti) 17-23 JunDir.: Katarzyna Tomala; Prod.: Andriy Zholdak
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Carmen (Bizet) 17 Nov-25 MarDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Ewelina Pietrowiak
The Turn of the Screw (Britten) 25-26 NovDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Natalia Babińska
Bal maskowy (Verdi) 16-17 DecDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (Puccini) 20-21 JanDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Pia Partum
Così fan tutte (Mozart) 10 Feb-22 AprDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Jacek Papis
Hrabina Marica (Kálmán,E) 23-25 FebDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Natalia Babińska
La traviata (Verdi) 13-15 AprDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Michał Znaniecki
Die Fledermaus (Strauss,J) 19-20 MajDir.: Wojciech Semerau-Siemianowski; Prod.: Jitka Stokalska
Warszawa, Polish National Opera  / 
Eros i Psyche (Różycki) 13-19 OktDir.: Grzegorz Nowak; Prod.: Barbara Wysocka
Rigoletto (Verdi) 27-31 OktDir.: Grzegorz Nowak; Prod.: Gilbert Deflo
About the Kingdom of Day and Night (Mozart) 3-9 NovProd.: Bożena Bujnicka
La Voix humaine (Poulenc) 22 Nov-24 JunProd.: Maja Kleczewska
Czarodziejski flet (Mozart) 1 Dec-2 JanDir.: Piotr Staniszewski; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Peleas i Melizanda (Debussy) 21-30 JanDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Katie Mitchell
Straszny dwór (Moniuszko) 9-10 FebDir.: Ewa Strusińska; Prod.: David Pountney
Aida (Verdi) 14-17 FebDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Roberto Laganà Manoli
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22-23 FebDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 2-4 MarDir.: José Maria Florêncio; Prod.: Natalia Korczakowska
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 MarDir.: Benjamin Bayl; Prod.: Ivo van Hove
Szalony muezin (Szymanowski) 13 Mar-28 JunDir.: Bassem Akiki; Prod.: Natalia Korczakowska
Goplana (Zeleński) 22 Mar-7 AprDir.: Grzegorz Nowak; Prod.: Janusz Wiśniewski
Turandot (Puccini) 5-10 AprDir.: Grzegorz Nowak; Prod.: Mariusz Treliński
The Fiery Angel (Prokofiev) 13-22 MajDir.: Kazushi Ono / Bassem Akiki; Prod.: Mariusz Treliński
Madame Butterfly (Puccini) 18 Maj-19 JunDir.: Piotr Staniszewski; Prod.: Mariusz Treliński
Carmen (Bizet) 7-17 JunDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Andrzej Chyra
Warszawa, Warsaw Chamber Opera  / 
La Cenerentola (Rossini) 5-8 OktDir.: José Maria Florêncio; Prod.: Jitka Stokalska
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-15 OktDir.: José Maria Florêncio; Prod.: Jitka Stokalska
Armide (Lully) 5-14 NovDir.: Benjamin Bayl; Prod.: Deda Cristina Colonna
The Rape of Lucretia (Britten) 17 NovDir.: Maksim Walkow; Prod.: Jurij Aleksandrow
Tango (Dobrzyński) 8 Dec-13 AprDir.: José Maria Florêncio; Prod.: Maciej Wojtyszko
Il turco in Italia (Rossini) 10-15 Jan
Don Giovanni (Mozart) 25 Jan-10 Mar
Imeneo (Handel) 24-25 Mar
Così fan tutte (Mozart) 6-7 Apr
La clemenza di Tito (Mozart) 14 AprDir.: Friedrich Haider; Prod.: Marek Weiss
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20-24 Apr
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-13 MajProd.: Ryszard Peryt
Die Zauberflöte (Mozart) 19-22 MajProd.: Ryszard Peryt
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 22 Sep-21 AprDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Waldemar Zawodziński
In the Land of the Magic Flute (Mozart) 26 Sep-6 JunDir.: Przemysław Fiugajski; Prod.: Beata Redo-Dobber
La Cenerentola (Rossini) 5 Okt-1 JunDir.: Marta Kluczyńska; Prod.: Irina Brook
Fidelio (Beethoven) 14 Okt-16 MarDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Rocc
Carmen (Bizet) 18 Okt-4 MajDir.: Tomasz Szreder / Franck Chastrusse; Prod.: Adam Frontczak
Madama Butterfly (Puccini) 25 Okt-3 JunDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Giancarlo Del Monaco
La bohème (Puccini) 3 Nov-17 MarDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Waldemar Zawodziński
Cracovians and Highlanders (Stefani) 11 Nov-3 MajDir.: Adam Banaszak; Prod.: Barbara Wiśniewska
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 Nov-28 AprDir.: Bassem Akiki; Prod.: Georg Rootering
Eugene Oniegin (Tchaikovsky,P) 6-8 DecDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Yuri Alexandrov
Orpheus and Eurydice (Gluck) 15 Dec-8 JunDir.: Jarosław Thiel; Prod.: Mariusz Treliński
Candide (Bernstein) 30 Dec-22 FebDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Hanna Marasz
Fiddler on the Roof (Bock) 10-14 JanDir.: Piotr Borkowski; Prod.: Marek Weiss
Die Fledermaus (Strauss,J) 24-28 JanDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Helena Kaut-Howson
Oberto (Verdi) 2-23 FebDir.: Paweł Przytocki
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 9-11 FebDir.: Paweł Przytocki; Prod.: Waldemar Zawodziński
La traviata (Verdi) 15-24 FebDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Adam Frontczak
Il trovatore (Verdi) 9 Mar-5 MajDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Andrejs Žagars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 23 Mar-28 AprDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Krystian Lada
Król Roger (Szymanowski) 12-14 AprDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Mariusz Treliński
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18-20 MajDir.: Wojciech Rodek; Prod.: Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 25-27 MajDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Krystian Lada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13-17 JunDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 13-17 JunDir.: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Prod.: Waldemar Zawodziński
Das Liebesverbot (Wagner) 1-3 JulDir.: Matthias Fletzberger