2017/18 > Ryssland 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Ryssland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Finland
Estland
Lettland
Vitryssland

Ryssland
 
USA
Ukraina
Georgien
Azerbaijan
Kazakstan Japan

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 25-26 Aug
La traviata (concert) (Verdi) 19 Okt-2 JanDir.: Alexander Frey
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Nov-25 Feb
Otello (Verdi) 8 Dec
Tosca (Puccini) 21 Jan-8 FebDir.: Valery Voronin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Jan-5 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Jan
Madama Butterfly (Puccini) 4 Feb
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
A Life for the Tsar (Glinka) 8 Sep-20 Maj
Silva (Kálmán,E) 29 Sep-12 Apr
Aida (Verdi) 7 Okt-2 Maj
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Okt-11 Jun
Carmen (Bizet) 15 Okt-4 Maj
Countess Maritza (Kálmán,E) 19 Okt-16 Jun
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Okt-24 Feb
La traviata (Verdi) 29 Okt-30 Maj
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Nov-18 Maj
Il trovatore (Verdi) 12 Nov-4 Apr
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Nov-15 Apr
Prince Igor (Borodin) 20 Jan-18 Mar
Madama Butterfly (Puccini) 28 Jan-28 Apr
Tosca (Puccini) 17 Feb
Don Pasquale (Donizetti) 3 Mar-15 Jun
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 24 Mar
Faust (Gounod) 31 Mar-1 Apr
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 19 Apr
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 26 Apr
Aleko (Rakhmaninov) 26 Apr
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Sep-19 Jun
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Sep-21 Jun
Carmen (Bizet) 21 Sep-5 Maj
Rusalka (Dvořák,A) 23 Sep-31 MajDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 26 Sep-27 Jun
La bohème (Puccini) 29 Sep-2 Jun
Madama Butterfly (Puccini) 3 Okt-9 Jun
Satyagraha (Glass) 6 Okt-13 Maj
Die Passagierin (Weinberg) 10 Okt-11 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Okt-7 Mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Okt-7 Jun
Prince Igor (Borodin) 21 Okt-5 Jun
Le comte Ory (Rossini) 24 Okt-26 Jun
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Okt-23 JunDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Dieter Kaegi
The Greek Passion (Martinů) 19 Apr-16 JunDir.: Oliver von Dohnányi; Prod.: Thaddeus Strassberger
Turandot (Puccini) 13-16 Sep
Izhevsk, Udmurt State Opera  / 
Tosca (Puccini) 6 Okt-3 Feb
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Okt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Okt-3 Mar
Madama Butterfly (Puccini) 8 Nov
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 9 Nov
Turandot (Puccini) 17 Nov-29 Apr
Aida (Verdi) 23 Nov-15 Mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Jan
Countess Maritza (Kálmán,E) 28 Jan
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Feb
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 15 Apr
Kazan, Tatar State Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-22 Sep
Rigoletto (Verdi) 25 Sep-4 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 Okt
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Okt-20 Dec
La bohème (Puccini) 6 Nov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Nov
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Nov
Jalil (Zhiganov) 15 Nov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Nov-10 FebDir.: Alessandro Bicci
Tosca (Puccini) 6 Dec-8 Jun
Turandot (Puccini) 10 Dec-19 Feb
La traviata (Verdi) 15 Dec-7 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Dec-17 Jul
Nabucco (Verdi) 1 Feb-5 JulDir.: Yefim Maizel; Prod.: Stefano Romani
Il trovatore (Verdi) 12 Feb-21 JunDir.: Vasily Valitov; Prod.: Yefim Maizel
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Feb
Silva (Kálmán,E) 11-18 Mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Apr
Carmen (Bizet) 29 Maj
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 31 Maj
Madama Butterfly (Puccini) 4 Jun
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 21 Sep-29 Apr
La Fille du régiment (Donizetti) 22 Sep-23 Mar
Tosca (Puccini) 23 Sep
Medea (Cherubini) 29 Sep-4 Apr
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Okt
Viva la Mamma (Donizetti) 19 Okt-31 Maj
Prince Igor (Borodin) 20 Okt-17 Mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Okt-11 Maj
Madama Butterfly (Puccini) 22 Okt-14 Apr
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27 Okt-16 Mar
La traviata (Verdi) 9 Nov
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Nov-3 Maj
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Dec-21 Feb
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 23 Dec-4 Jan
Requiem (Verdi) 2 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Feb
Il trovatore (Verdi) 24 Feb-26 Maj
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 14 Mar
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Sep-9 JulDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Igor Ushakov
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-1 JulDir.: William Lacey / Alexander Soloviev; Prod.: Evgeny Pisarev
Don Pasquale (Donizetti) 21 Sep-14 JanDir.: Michał Klauza; Prod.: Timofey Kulyabin
Prince Igor (Borodin) 27-29 SepDir.: Pavel Klinichev; Prod.: Yuri Lyubimov
Der Idiot (Weinberg) 5 Okt-29 MajDir.: Michał Klauza; Prod.: Evgeny Arye
The Maid of Pskov (concert) (Rimsky-Korsakov) 13-15 OktDir.: Tugan Sokhiev
Alcina (Handel) 18 Okt-27 MarDir.: Andrea Marcon; Prod.: Katie Mitchell
Manon Lescaut (Puccini) 25 Okt-28 JanDir.: Anton Grishanin; Prod.: Adolf Shapiro
La traviata (Verdi) 1 Nov-23 JunDir.: Pavel Klinichev / Tugan Sokhiev; Prod.: Francesca Zambello
Così fan tutte (Mozart) 8 Nov-17 JunDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Floris Visser
Don Carlo (Verdi) 15 Nov-4 MarDir.: Giacomo Sagripanti / Keri-Lynn Wilson; Prod.: Adrian Noble
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 NovDir.: Alexei Bogorad; Prod.: Julia Pevzner
Carmen (Bizet) 28 Nov-10 JunDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Alexei Borodin
Katerina Izmailova (Shostakovich) 1-3 DecDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Rimas Tuminas
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 5 Dec-9 MajDir.: Anton Grishanin; Prod.: Dmitry Belyanushkin
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 13 Dec-1 AprDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Alexander Titel
Requiem (Verdi) 17 DecDir.: Tugan Sokhiev
Iolanta (Tchaikovsky,P) 23 Dec-2 MajDir.: Anton Grishanin; Prod.: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 27 Dec-3 JunDir.: Anton Grishanin; Prod.: Dmitry Belyanushkin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Feb-5 JulDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Rimas Tuminas
Billy Budd (Britten) 21-27 FebDir.: William Lacey; Prod.: David Alden
Un ballo in maschera (Verdi) 20-26 AprDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Davide Livermore
Das Rheingold (Wagner) 18 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Plamen Kartaloff
Die Walküre (Wagner) 19 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Plamen Kartaloff
Siegfried (Wagner) 21 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Plamen Kartaloff
Götterdämmerung (Wagner) 23 MajDir.: Erich Wächter; Prod.: Plamen Kartaloff
La bohème (Puccini) 24-29 JulDir.: Evan Rogister; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Boris Godunov (Musorgsky) 12-14 SepDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Igor Ushakov
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 18-19 SepDir.: Anton Grishanin; Prod.: Dmitry Belyanushkin
Le nozze di Figaro (Mozart) 21-23 SepDir.: William Lacey; Prod.: Evgeny Pisarev
Un ballo in maschera (Verdi) 3-7 OktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Davide Livermore
Così fan tutte (Mozart) 9-11 OktDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Floris Visser
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Sep-11 Maj
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Sep-21 Jun
Leonora (Beethoven) 27 Sep
La Voix humaine (Poulenc) 28 Sep-22 Apr
Don Giovanni (Mozart) 4 Okt-12 Apr
The Nose (Shostakovich) 11 Okt
Il turco in Italia (Rossini) 13 Okt-8 Jun
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18 Okt-28 Feb
Der Schauspieldirektor (Mozart) 20 Okt-9 Jun
Pimpinone (Telemann) 20 Okt-9 Jun
Servilia (Rimsky-Korsakov) 31 Okt-14 Jul
Frida y Diego (Aho,K) 18 Nov-27 Jun
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Nov-12 Jun
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Dec-17 Jun
Il tabarro (Puccini) 25 Jan-5 Jun
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Jan-5 Jun
Giulio Cesare (Handel) 27 Jan-29 Mar
Il mondo della luna (Haydn) 23 Feb-21 Apr
Die drei Pintos (Weber) 14-15 Mar
Moscow, Moscow State Opera and Ballet Theatre for Children and Young People named after Natalia Sats  / 
Motiy and Saveloy (concert) (Tchaikovsky,Alexander) 27 Okt
Mozart and Salieri (concert) (Rimsky-Korsakov) 27 Okt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 OktProd.: Valery Merkulov
Love Kills (Hidalgo) 7-8 NovDir.: Andrew Lawrence-King; Prod.: Georgiy Isaakyan
Rappresentatione di anima, et di corpo (Cavalieri) 30 Sep-6 NovDir.: Andrew Lawrence-King; Prod.: Georgiy Isaakyan
Lord of the Flies (Podgaits) 20 Okt
Alcina (Handel) 7 OktProd.: Georgiy Isaakyan
The Cunning Little Vixen (Janáček) 29 OktDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Georgiy Isaakyan
The Ugly Duckling (Bronner) 4 NovDir.: Sergey Mikhev; Prod.: Georgiy Isaakyan
The Life and Extraordinary Adventures of Oliver Twist (Tchaikovsky,Alexander) 11-12 NovDir.: Alevtina Ioffe; Prod.: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Sep-6 OktDir.: Alevtina Ioffe; Prod.: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Sep-6 Okt
Edible Fairytales (Bronner) 8 Okt-12 NovDir.: Alevtina Ioffe; Prod.: Georgiy Isaakyan
The Magic Flute (Mozart) 13 Okt
The Nightingale (Stravinsky) 14+ OktDir.: Alevtina Ioffe; Prod.: Tatiana Mitkaleva
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 19 Sep-1 Dec
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Nov-21 Feb
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Nov-20 MarProd.: Alexander Petrov
La bohème (Puccini) 25 Jan-27 Feb
Rigoletto (Verdi) 20-22 Jun
Moscow, Helikon Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 31 Aug-18 MarDir.: Oliver Díaz; Prod.: Dmitry Bertman
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20-22 Okt
Tsarina (concert) (Tukhmanov) 28 Okt-5 Nov
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Nov-19 AprDir.: Valery Kirianov; Prod.: Ilya Ilyin
Rasputin (Reise) 11-12 Nov
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 24 Nov-2 JunDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Dmitry Bertman
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 18-21 JanDir.: Evgeny Brazhnik
The Human Voice (Poulenc) 2 Feb-25 MarDir.: Valery Kiryanov; Prod.: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-11 FebDir.: Valery Kiryanov
Lady Macbeth of Mtsensk (concert) (Shostakovich) 22-25 FebDir.: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-4 MarDir.: Konstantin Khvatynez; Prod.: Dmitry Bertman
www.nibelungopera.ru (Wagner) 10-11 MarDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29 Mar-1 AprDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Dmitry Bertman
Coffee Cantata (concert) (Bach,JS) 12 Apr-23 OktDir.: Viktoria Unghuryanu
Chaadsky (Manotskov) 20-22 AprDir.: Felix Korobov; Prod.: Kirill Serebrennikov
The Nightingale (Stravinsky) 24 Apr
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 26 Jun-2 SepDir.: Valery Kirianov; Prod.: Dmitry Bertman
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 30 Aug-2 SepDir.: Vladimir Fedoseyev; Prod.: Dmitry Bertman
Pirame et Thisbé (concert) (Rebel,F) 6 Sep-16 OktDir.: Mikhail Eghiazaryan
Sadko (concert) (Rimsky-Korsakov) 12-14 Sep
Aleko (Rakhmaninov) 26-30 SepDir.: Valery Kiryanov; Prod.: Rostislav Protasov
Turandot (Puccini) 3-7 OktDir.: Vladimir Fedoseyev; Prod.: Dmitry Bertman
Apollo und Hyacinth (concert) (Mozart) 9 OktDir.: Viktoria Unghuryanu
The Tsar's Bride (concert) (Rimsky-Korsakov) 18-19 Okt
Carmen (Bizet) 26-28 OktDir.: Valery Kiryanov; Prod.: Dmitry Bertman
La serva padrona (Pergolesi) 1-2 NovDir.: Valery Kiryanov; Prod.: Ilya Ilyin
The Telephone (Menotti) 1-2 NovDir.: Valery Kiryanov; Prod.: Ilya Ilyin
Die Zauberflöte (Mozart) 14-18 Nov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-24 NovDir.: Maksim Vengerov / Valery Kiryanov; Prod.: Dmitry Bertman
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 5-9 DecDir.: Vladimir Fedoseyev; Prod.: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 21-29 DecDir.: Valery Kiryanov / Mikhail Eghiazarian
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 7 Aug-4 JunDir.: Evgeny Samoilov; Prod.: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Aug-26 JulDir.: Anatoly Gus / Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; Prod.: Sergey Artsibashev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 14 Aug-25 Maj
Il trovatore (Verdi) 24 Aug-5 Jun
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Aug-30 Jul
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 1 Sep-2 Dec
Rigoletto (Verdi) 4 Sep-30 MajDir.: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig / Fabio Mastrangelo / Vasily Valitov / Andrey Lebedev; Prod.: Ralf Långbaсka
Die Passagierin (Weinberg) 11 Sep-30 Okt
Faust (Gounod) 18 Sep-28 Maj
La traviata (Verdi) 21 Sep-18 Maj
La bohème (Puccini) 25 Sep-21 Maj
Hansel and Gretel (Humperdinck) 8 Okt-1 Apr
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Okt-2 Maj
Norma (Bellini) 20-21 Okt
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 27-28 Okt
Lohengrin (Wagner) 11 Nov-11 Maj
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Nov-14 MajDir.: Andrey Lebedev; Prod.: Arnaud Bernard
La Cenerentola (Rossini) 19 Nov-23 Maj
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Nov-6 AprDir.: Dmitry Volosnikov / Valery Kritskov; Prod.: Valery Belyakovich
Nabucco (Verdi) 29 Nov-15 AprDir.: Evgeny Samoilov / Valery Kritskov / Jan Latham-Koenig; Prod.: Andrejs Žagars
Salome (Strauss) 9 Dec-25 Mar
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Dec-31 MarDir.: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; Prod.: Nicola Raab
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Jan-8 JunDir.: Jan Latham-Koenig / Dmitry Volosnikov / Yuri Medianik; Prod.: Hans-Joachim Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 FebDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Aleksey Veiro
Aida (concert) (Verdi) 24 Feb-3 AprDir.: Yaroslav Kizling
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 22 MajDir.: Evgeny Samoilov
Rigoletto (Verdi) 6 Aug-17 SepProd.: Ralf Långbaсka
Prince Igor (Borodin) 16 Aug-21 SepProd.: Yuri Alexandrov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Aug
Il trovatore (Verdi) 28 Aug
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 4 SepProd.: Sergey Artsibashev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Sep
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 SepProd.: Hans-Joachim Frey
Norma (Bellini) 13 Sep
Aida (concert) (Verdi) 22 Sep
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Sep
A Life for the Tsar (Glinka) 29 Sep
Tristan und Isolde (Wagner) 29 Sep
Moscow, Stanislavsky Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Sep-11 AprDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 20 Sep-21 MajDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Sep-6 JulDir.: Felix Korobov / Maria Maximchuk; Prod.: Ludmila Naletova
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 7 Okt-3 MarDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel, Ludmila Naletova
Madama Butterfly (Puccini) 11 Okt-14 JulDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Okt-26 MajDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Adolf Shapiro
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Okt-28 AprDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 21 Okt-19 JulDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 22 Okt-10 FebDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Okt-22 JulDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 28 Okt-29 AprDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 29 Okt-14 MarDir.: Timur Zangiev; Prod.: Irina Lychagina
La bohème (Puccini) 30 Okt-2 JunDir.: Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 5 Nov-20 MajDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
Aida (Verdi) 6 Nov-31 MajDir.: Felix Korobov; Prod.: Peter Stein
Love's Metamorphosis (Zhurbin) 11 Nov-1 AprDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Tatiana Mitkaleva
La Favola d'Orfeo (Casella) 17 Nov-19 MarDir.: Maria Maximchuk; Prod.: Ekaterina Vasilyova
Ariane (Martinů) 17 Nov-19 MarDir.: Maria Maximchuk; Prod.: Ekaterina Vasilyova
Khovanshchina (Musorgsky) 29 Nov-6 JunDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel
Medea (Cherubini) 16 Dec-18 JulDir.: Felix Korobov / Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 27 Dec-19 MajDir.: Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 20 Jan-12 AprDir.: Felix Korobov; Prod.: Rimas Tuminas
Oedipus rex (Stravinsky) 20 Jan-12 AprDir.: Felix Korobov; Prod.: Rimas Tuminas
Jenůfa (Janáček) 28 Feb-11 JulDir.: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 17-25 MajDir.: Philipp Chizhevskiy; Prod.: Konstantin Bogomolov
Macbeth (Verdi) 20-22 JunDir.: Felix Korobov; Prod.: Kama Ginkas
War and Peace (Prokofiev,S) 14-16 SepDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Sep-24 NovDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 24 Sep-7 NovDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 29+ SepDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 3+ OktDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 4 Okt-25 NovDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 7+ OktDir.: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Okt-28 NovDir.: Felix Korobov; Prod.: Ludmila Naletova
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 8-14 OktDir.: Philipp Chizhevskiy; Prod.: Konstantin Bogomolov
Madama Butterfly (Puccini) 8+ OktDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
La bohème (Puccini) 10+ OktDir.: Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 13+ OktDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17+ OktDir.: Evgeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19+ OktDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel
Macbeth (Verdi) 31+ OktDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Kama Ginkas
Jenůfa (Janáček) 3+ NovDir.: Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 8+ NovDir.: Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Frau Schindler (Morse) 14-16 NovDir.: Timur Zangiev; Prod.: Vladimir Alenikov
Orfeo ed Euridice (Gluck) 23+ NovDir.: Timur Zangiev; Prod.: Irina Lychagina
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26+ NovDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Adolf Shapiro
The Devil in Love (Vustin) 15+ FebDir.: Vladimir Jurowski; Prod.: Alexander Titel
Otello (Verdi) 30+ MajDir.: Felix Korobov; Prod.: Andrei Konchalovsky
Nizhni Novgorod, Pushkin State Opera  / 
Prince Igor (Borodin) 21 Sep-6 Apr
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Sep-25 Jan
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Okt-3 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Okt-25 Nov
My Fair Lady (Loewe) 15 Okt-11 Nov
A Life for the Tsar (Glinka) 19 Okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Okt-7 Aug
Mazepa (Tchaikovsky,P) 25 Okt-23 Nov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 9 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 30 Nov
Aida (Verdi) 7 Dec-16 Mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Dec
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 29 Dec
La traviata (Verdi) 14 Jan
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Jan-4 Jul
Aleko (Rakhmaninov) 18 Jan-4 Jul
Carmen (Bizet) 27 Jan
Boris Godunov (Musorgsky) 2 Feb-15 Jul
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Feb-8 Apr
Rusalka (Dargomïzhsky) 16 Feb
Novosibirsk, Novat  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Aug
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Sep-21 JulDir.: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
Un ballo in maschera (Verdi) 10 Sep-25 MarDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
La bohème (Puccini) 26 Sep-19 MajDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Sep-14 AprDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 1 Okt-5 AprDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
Pagliacci (Leoncavallo) 8 Okt-14 JulDir.: Valentin Uryupin; Prod.: Irkin Gabitov
Aida (Verdi) 11 Okt-30 JunDir.: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Okt-28 NovDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Dmitry Belov
La traviata (Verdi) 22 Okt-11 MarDir.: Evgeny Volynskiy; Prod.: Rēzija Kalniņa
Carmen (Bizet) 27 Okt-5 JulDir.: Evgeny Volynskiy / Dmitry Korchak; Prod.: Alexey Stepanuyk
Stabat Mater (Rossini) 2 DecDir.: Dmitry Korchak
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 27 Jan-20 JunDir.: Dmitri Jurowski / Eldar Nagiev; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 10 Apr-18 JulDir.: Ara Karapetian; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
The Miserly Knight (Rakhmaninov) 17 Apr-14 JunDir.: Ara Karapetyan; Prod.: Aleksey Smirnov
Prince Igor (Borodin) 20 AprDir.: Evgeny Volynskiy; Prod.: Timothy Kulyabin
Bluebeard's Castle (Bartók) 31 MajDir.: Evgeny Volynskiy; Prod.: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 25 Sep
La bohème (Puccini) 30 SepProd.: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Aida (Verdi) 3 Okt-22 NovProd.: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 7 OktProd.: Vyacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Okt-4 DecProd.: Vyacheslav Starodubtsev
La traviata (Verdi) 19 OktProd.: Rēzija Kalniņa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Okt-23 Dec
Prince Igor (Borodin) 8 NovProd.: Timothy Kulyabin
Carmen (Bizet) 11 NovProd.: Alexey Stepanuyk
Pagliacci (Leoncavallo) 30 NovProd.: Irkin Gabitov
Un ballo in maschera (Verdi) 9 DecProd.: Vyacheslav Starodubtsev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 DecProd.: Vyacheslav Starodubtsev
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Sep-24 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Sep-28 Jun
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 15 Sep
Cléopâtre (Massenet) 27 Sep
La traviata (Verdi) 14-15 Okt
Ruslan and Lyudmila (concert) (Glinka) 27 Okt
Prince Igor (Borodin) 23 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 Dec
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 27-28 Jan
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3 Feb-6 Apr
Phaëton (Lully) 14-18 Mar
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 14-16 Jun
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Sep-10 Jun
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Okt-12 JunDir.: Sergei Inkov; Prod.: Olga Mukhortova
Carmen (Bizet) 8 Okt-20 Maj
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Okt-7 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Okt-25 FebDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Vasilii Zargetskii
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Okt-6 Jun
Silva (Kálmán,E) 1 Nov-4 FebDir.: Sergei Inkov; Prod.: Susanna Tsiryuk
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Nov-27 Maj
La traviata (Verdi) 17 Nov-4 Mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Dec-1 AprDir.: Mikhail Sinkevich
Madama Butterfly (Puccini) 16 Feb
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24 Mar-17 JunDir.: Mikhail Sinkevich
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 7 AprDir.: Mikhail Sinkevich
Silva (Kálmán,E) 14 Apr
Rostov, Rostov State Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Sep-20 Maj
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Okt-16 Jun
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Okt-26 Maj
Faust (Gounod) 15 Okt-15 Apr
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 22 Okt-22 Jun
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 26 Okt-8 Jun
Giovanna d'Arco (Verdi) 27 Okt-30 Maj
Prince Igor (Borodin) 4 Nov-24 Jun
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Nov
Carmen (Bizet) 9 Dec-13 Maj
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Dec-28 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 17 Dec-25 Apr
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 28 Jan-3 Jun
Rigoletto (Verdi) 2 Feb-11 Mar
La traviata (Verdi) 9 Feb-2 Jun
Carmen (Bizet) 3 Mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Mar
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 18 Maj
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 13 Sep-28 Mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Sep-31 Maj
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-28 Apr
Tosca (Puccini) 24 Sep-24 Mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 28 Sep
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Okt-7 Feb
Silvia (Kálmán,E) 3 Okt-22 Maj
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Okt-29 Maj
La traviata (Verdi) 8 Okt-6 Apr
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 11 Okt-21 Mar
The Telephone (Menotti) 13 Okt-1 Dec
La serva padrona (Pergolesi) 13 Okt-1 Dec
Rigoletto (Verdi) 8 Nov-11 Maj
Prince Igor (Borodin) 12 Nov-25 Maj
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Nov-16 Maj
Madama Butterfly (Puccini) 17 Nov-17 Mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Nov-16 Maj
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Dec-1 Apr
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Dec-1 Feb
Carmen (Bizet) 20-21 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 Maj
Carmen (Bizet) 7-8 Sep
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Sep
Silvia (Kálmán,E) 19 Sep
Prince Igor (Borodin) 26 Sep
Tosca (Puccini) 30 Sep
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 3 Okt-9 Feb
A Life for the Tsar (Glinka) 5 Okt-7 Dec
Un ballo in maschera (Verdi) 7 Okt
La traviata (Verdi) 10 Okt
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 Okt-10 Apr
Don Giovanni (Mozart) 17 Okt
Prince Igor (Borodin) 19 Okt-25 Maj
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Okt-17 Mar
Oresteia (Taneyev) 24 Okt-12 Dec
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Okt-29 Maj
Rusalka (Dargomïzhsky) 10 Nov-31 Maj
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Nov-1 Apr
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 Nov-16 Feb
Countess Maritza (Kálmán,E) 24 Nov-26 Jan
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 Nov-18 Apr
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Nov-20 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Nov-24 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 15 Dec
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Dec-14 Apr
Silva (Kálmán,E) 8 Jan-27 Mar
Tosca (Puccini) 4 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Mar-25 Apr
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Apr
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Sep-22 JulDir.: Alexander Goikhman / Robert Luter; Prod.: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 16 Sep-17 JunDir.: Maxim Valkov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Sep-17 JulDir.: Alexander Goikhman; Prod.: Darya Modzalevskaya
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Sep-6 JunDir.: Alexander Goikhman; Prod.: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Sep-8 JunDir.: Alexander Goikhman; Prod.: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 24 Sep-12 JunDir.: Alexander Goikhman / Robert Luter; Prod.: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 29 Sep-18 AprDir.: Robert Luter / Alexander Goikhman; Prod.: Yuri Alexandrov
Les cloches de Corneville (Planquette) 1 Okt-4 JulDir.: Alexander Goikhman; Prod.: Yuri Alexandrov
La bohème (Puccini) 4 Okt-29 JunDir.: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 12 Okt-6 JulDir.: Robert Luter; Prod.: Yuri Alexandrov
La Belle Hélène (Offenbach) 14 Okt-20 JunDir.: Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 21 Okt-12 MajDir.: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 Okt-1 JulDir.: Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Okt-27 JunDir.: Robert Luter / Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Okt-25 AprDir.: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Don Giovanni (Mozart) 11 Nov-20 AprDir.: Alexander Goikhman / Robert Luter; Prod.: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 19 Nov-1 MarDir.: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Nov-15 JunDir.: Alexander Goikhman; Prod.: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 30 Nov-5 MajDir.: Alexander Goikhman / Robert Luter; Prod.: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Dec-18 AprDir.: Robert Luter / Alexander Goikhman; Prod.: Yuri Alexandrov
Not Love Alone (Shchedrin) 20 Dec-3 FebDir.: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Dec-13 MajDir.: Robert Luter / Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Maj-21 JulDir.: Maxim Valkov; Prod.: Yuri Alexandrov
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Adriana Lecouvreur (Cilea) 12 Sep-4 JulDir.: Valery Gergiev / Christian Knapp; Prod.: Isabelle Partiot-Pieri
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 19 Sep-26 JulDir.: Renat Salavatov; Prod.: Alexei Stepanyuk
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-22 JunDir.: Vasiliy Valitov; Prod.: Irkin Gabitov
Otello (Verdi) 23 Sep-31 MajDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Vasily Barkhatov
I vespri siciliani (Verdi) 27 Sep-16 JanDir.: Christian Knapp / Valery Gergiev; Prod.: Arnaud Bernard
Boris Godunov (Musorgsky) 3 Okt-25 JulDir.: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; Prod.: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 6 OktDir.: Federico Santi
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 7 OktDir.: Valery Gergiev
Don Carlo (Verdi) 12 Okt-8 JulDir.: Christian Knapp / Valery Gergiev; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Prince Igor (Borodin) 13 Okt-14 JulDir.: Boris Gruzin; Prod.: Irkin Gabitov
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Okt-9 JunDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Isabelle Partiot-Pieri
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 17 Okt-18 JulDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Vladislav Pazi
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 18 OktDir.: Mikhail Sinkevich
Das Rheingold (Wagner) 19 Okt-1 MarDir.: Michael Güttler / Valery Gergiev; Prod.: Valery Gergiev, George Tsypin
Die Walküre (Wagner) 20 Okt-2 MarDir.: Michael Güttler / Valery Gergiev; Prod.: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Siegfried (Wagner) 21 Okt-3 MarDir.: Michael Güttler / Valery Gergiev; Prod.: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Rusalka (Dvořák,A) 21 Okt-20 MajDir.: Pavel Petrenko; Prod.: Alexander Maskalin
Götterdämmerung (Wagner) 22 Okt-4 MarDir.: Michael Güttler / Valery Gergiev; Prod.: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Tosca (Puccini) 24 Okt-10 FebDir.: Christian Knapp; Prod.: Paul Curran
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Okt-14 JunDir.: Christian Knapp; Prod.: Andrea De Rosa
Salome (Strauss) 27 Okt-2 FebDir.: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; Prod.: Marat Gatsalov
Carmen (Bizet) 29 Okt-13 JunDir.: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; Prod.: Alexei Stepanyuk
Jenůfa (Janáček) 31 OktDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Vasily Barkhatov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Nov-27 JulDir.: Renat Salavatov; Prod.: Mariusz Treliński
Der Schauspieldirektor (concert) (Mozart) 3 NovDir.: Christian Knapp
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Nov-16 JunDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Andrei Konchalovsky
La forza del destino (Verdi) 4 Nov-3 JulDir.: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; Prod.: Elijah Moshinsky
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Nov-28 JulDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alain Maratrat
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 6 Nov-7 FebDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Yuri Laptev
Khovanshchina (Musorgsky) 11 Nov-26 JunDir.: Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; Prod.: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aida (Verdi) 12 Nov-29 JulDir.: Christian Knapp; Prod.: Alexei Stepanyuk
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 Nov-17 JulDir.: Christian Knapp; Prod.: Yannis Kokkos
La gazza ladra (concert) (Rossini) 15 NovDir.: Zaurbek Gugkaev
Mazepa (Tchaikovsky,P) 15 Nov-4 JunDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Il trovatore (Verdi) 19 Nov-23 JunDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 21 NovDir.: Alexander Mikhailovich Anissimov; Prod.: Georgy Isaakian
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 22 NovDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Michael Sturminger
Kashchey the Immortal (concert) (Rimsky-Korsakov) 23 NovDir.: Timur Zangiev
Turandot (Puccini) 23 Nov-28 JunDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Charles Roubaud
Der Idiot (Weinberg) 24 Nov-17 AprDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alexei Stepanyuk
Der Idiot (Weinberg) 24 Nov-17 AprDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alexei Stepanyuk
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Nov-1 JulDir.: Vladislav Karklin / Mikhail Sinkevich; Prod.: Lotfi Mansouri
La traviata (Verdi) 26 Nov-6 JulDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Claudia Solti
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Nov-29 JunDir.: Zaurbek Gugkaev / Mikhail Sinkevich; Prod.: Yuri Alexandrov
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 NovDir.: Michael Güttler; Prod.: Ian Judge
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 Nov-5 JulDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Claudia Solti
Sadko (Rimsky-Korsakov) 29 Nov-28 JulDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Alexei Stepanyuk
La bohème (Puccini) 30 Nov-13 JulDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Ian Judge
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 2 Dec-4 JanDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alexei Stepanyuk
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Dec-11 FebDir.: Vladislav Karklin / Pavel Petrenko; Prod.: Alexander Petrov
A Life for the Tsar (Glinka) 5 DecDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Not Love Alone (Shchedrin) 5 Dec-9 JunDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alexander Kuzin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Dec-7 JunDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alexei Stepanyuk
Fedora (concert) (Giordano) 8 DecDir.: Mikhail Sinkevich
Attila (Verdi) 8 Dec-9 JulDir.: Christian Knapp; Prod.: Arturo Gama
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Dec-14 JanDir.: Christian Knapp; Prod.: Alexander Maskalin
Le Rossignol (Stravinsky) 9 Dec-20 MajDir.: Alexander Titov; Prod.: Alexander Petrov
A Christmas Tale (Shchedrin) 10 Dec-7 JanDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Alexei Stepanyuk
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Dec-14 MarDir.: Renat Salavatov; Prod.: Yuri Temirkanov
Il pirata (concert) (Bellini) 12 DecDir.: Federico Santi
Der Schauspieldirektor (Mozart) 16 Dec-3 FebDir.: Anton Gakkel; Prod.: Gleb Cherepanov
Les Troyens (Berlioz) 19 Dec-15 MajDir.: Christian Knapp; Prod.: Yannis Kokkos
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 19 DecDir.: Zaurbek Gugkaev
The Gambler (Prokofiev,S) 20 Dec-3 JunDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Temur Chkheidze
Faust (Gounod) 26 Dec-16 JulDir.: Christian Knapp; Prod.: Isabella Bywater
The Lefthander (Shchedrin) 28 Dec-2 JunDir.: Valery Gergiev; Prod.: Alexei Stepanyuk
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 4 Jan-12 AprDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Anna Matison
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Jan-1 JunDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Mariusz Treliński
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Jan-22 AprDir.: Boris Gruzin; Prod.: Alexander Petrov
Carmen (concert) (Bizet) 8 Jan-5 MajDir.: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich
The Gamblers (concert) (Shostakovich) 9 JanDir.: Mikhail Sinkevich
Macbeth (Verdi) 9 Jan-15 JunDir.: Gavriel Heine; Prod.: David McVicar
The Nose (Shostakovich) 10 Jan-16 MajDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Oprichnik (Tchaikovsky,P) 11 JanDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Viktor Vysotsky
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Jan-21 JulDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Alexander Petrov
Benvenuto Cellini (Berlioz) 17 Jan-24 AprDir.: Ivan Stolbov; Prod.: Vasily Barkhatov
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23 JanDir.: Christian Knapp
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Jan-7 JulDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alain Maratrat
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 28 Jan-14 JunDir.: Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alexander Maskalin
Faust (Gounod) 31 Jan-27 MarProd.: Isabella Bywater
La favorite (concert) (Donizetti) 1 FebDir.: Federico Santi
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 13 Feb-10 AprDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Così fan tutte (Mozart) 14 FebDir.: Christian Knapp; Prod.: Walter Le Moli
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Feb-25 JunDir.: Andrei Petrenko; Prod.: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Apollo et Hyacinthus (concert) (Mozart) 20 FebDir.: Zaurbek Gugkaev
Requiem (Verdi) 22 FebDir.: Christian Knapp; Prod.: Daniele Finzi Pasca
Lohengrin (Wagner) 24 FebDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Marina Mishuk, Alexander Maskalin
Cléopâtre (concert) (Massenet) 28 FebDir.: Mikhail Sinkevich
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 28 Feb-5 JulDir.: Valery Gergiev / Mikhail Sinkevich; Prod.: Irina Molostova
Don Quichotte (Massenet) 1 Mar-11 JunDir.: Pavel Petrenko; Prod.: Yannis Kokkos
Il signor Bruschino (concert) (Rossini) 2 MarDir.: Zaurbek Gugkaev
La scala di seta (concert) (Rossini) 2 MarDir.: Zaurbek Gugkaev
Semyon Kotko (Prokofiev,S) 12 MarDir.: Valery Gergiev; Prod.: Yuri Alexandrov
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20 MarDir.: Christian Knapp; Prod.: Jonathan Kent
Aida (Verdi) 20 Mar-8 JunDir.: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; Prod.: Daniele Finzi Pasca
Don Giovanni (Mozart) 21 MarDir.: Nikolaj Znaider; Prod.: Johannes Schaaf
Werther (concert) (Massenet) 22 MarDir.: Christian Knapp
Il re pastore (concert) (Mozart) 3 Apr
Khovanshchina (Musorgsky) 4 AprProd.: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 4 AprDir.: Mikhail Sinkevich
Dead Souls (Shchedrin) 14 AprDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Vasily Barkhatov
Il tabarro (Puccini) 18 AprDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 18 AprDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 18 AprDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Walter Le Moli
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 30 Apr
Carmen (concert) (Bizet) 5 MajDir.: Emmanuel Villaume
Anna Bolena (Donizetti) 11 Maj
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Maj
White Nights (Butsko) 8 JunProd.: Alexei Stepanyuk
Falstaff (Verdi) 12 Jun-15 Jul
Candide (concert) (Bernstein) 17 Jun
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19 Jun-18 Jul
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Jun-21 Jul
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Jun-21 JulProd.: Alexander Petrov
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22 Jun
Norma (concert) (Bellini) 12 Jul
Il viaggio a Reims (Rossini) 19 Jul
La traviata (Verdi) 1 Aug-30 JanProd.: Claudia Solti
Così fan tutte (Mozart) 1 AugDir.: Christian Knapp
Carmen (Bizet) 2 AugDir.: Christian Knapp; Prod.: Daria Panteleeva
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 Aug-20 OktProd.: Alain Maratrat
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 AugDir.: Valery Gergiev
Salome (concert) (Strauss) 4 AugDir.: Valery Gergiev
Tristan und Isolde (Wagner) 5 AugDir.: Valery Gergiev; Prod.: Dmitri Tcherniakov
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 8 AugDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Yuri Temirkanov
Otello (Verdi) 25 SepProd.: Vasily Barkhatov
Attila (Verdi) 12 OktProd.: Arturo Gama
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 14 Okt-2 FebProd.: Anna Matison
Le Rossignol (Stravinsky) 21 Okt-23 FebProd.: Alexander Petrov
Don Carlo (Verdi) 26 OktProd.: Giorgio Barberio Corsetti
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 30 Okt
Khovanshchina (Musorgsky) 7 Nov-19 FebProd.: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Nov-20 AprProd.: Alexander Petrov
Madama Butterfly (Puccini) 11 NovProd.: Mariusz Treliński
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Nov-18 DecProd.: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 14 NovProd.: Alexei Stepanyuk
La forza del destino (Verdi) 18 NovProd.: Elijah Moshinsky
Macbeth (Verdi) 25 Nov-23 JanProd.: David McVicar
Falstaff (Verdi) 29 Nov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 30 NovProd.: Alexei Stepanyuk
A Christmas Tale (Shchedrin) 1-16 DecProd.: Alexei Stepanyuk
Aida (Verdi) 8 DecProd.: Alexei Stepanyuk
Carmen (Bizet) 13 DecProd.: Alexei Stepanyuk
Prince Igor (Borodin) 15 Dec-7 JanProd.: Irkin Gabitov
Rigoletto (Verdi) 21 DecProd.: Irkin Gabitov
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-11 JanProd.: Alexander Maskalin
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 10 JanProd.: Lotfi Mansouri
Not Love Alone (Shchedrin) 17 JanProd.: Alexander Kuzin
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 22 JanProd.: Irina Molostova
Rusalka (Dvořák,A) 31 Jan-17 MajProd.: Alexander Maskalin
Il trovatore (Verdi) 1 FebProd.: Pier Luigi Pizzi
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 24 Feb-7 AprProd.: Alexander Petrov
The Lefthander (Shchedrin) 25 FebProd.: Alexei Stepanyuk
Die Zauberflöte (Mozart) 3 MarProd.: Alain Maratrat
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 Mar-6 AprProd.: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Mar-12 AprProd.: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Simon Boccanegra (Verdi) 13 Mar-18 AprProd.: Andrea De Rosa
Faust (Gounod) 18 MarProd.: Isabella Bywater
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 23 MarProd.: Alexander Maskalin
Turandot (Puccini) 29 MarProd.: Charles Roubaud
Mazepa (Tchaikovsky,P) 3 MajProd.: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 MajProd.: Yannis Kokkos
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Sep-27 JulDir.: Mikhail Tatarnikov / Dmitry Korchak; Prod.: Eric Vigié
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Sep-11 JulDir.: Roland Böer / Mikhail Tatarnikov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Okt-5 DecDir.: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer
Tosca (Puccini) 10 Okt-21 JunDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Stanislav Gaudasinsky
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Okt-4 JunDir.: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Okt-27 AprDir.: Valentin Uryupin; Prod.: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 Okt-27 AprDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Liliana Cavani
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Okt-27 JunDir.: Valery Kirianov / Mikhail Tatarnikov / Philipp Selivanov / Roland Böer; Prod.: Viacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 OktDir.: Valentin Bogdanov; Prod.: Fabio Sparvoli
Manon Lescaut (Puccini) 27 Okt-31 MajDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Jürgen Flimm
La Cenerentola (Rossini) 29 Okt-23 Dec
La traviata (Verdi) 29 Okt-4 JulDir.: Igor Tomashevsky; Prod.: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Iolanta (Tchaikovsky,P) 31 Okt-17 JulDir.: Philipp Selivanov / Igor Tomashevsky; Prod.: Sergey Shepelyov
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Nov-17 AprDir.: Mikhail Tatarnikov / Valery Kirianov; Prod.: Vasily Barkhatov
La bohème (Puccini) 26 Nov-14 AprDir.: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer / Peter Feranec; Prod.: Robert Carsen
Velikan (Prokofiev,S) 10 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Dec-12 JunDir.: Igor Tomashevsky; Prod.: Andriy Zholdak
Cinderella (Asaf'yev) 4 Jan-17 FebDir.: Valentin Bogdanov; Prod.: Olga Mukhortova
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Feb-18 MajDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Andrejs Žagars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 FebDir.: Dmitry Korchak; Prod.: Eric Vigié
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 MarDir.: Valentin Bogdanov; Prod.: Fabio Sparvoli
The Giant (Prokofiev,S) 21 Apr
La juive (Halévy) 11 SepProd.: Arnaud Bernard
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Sep-25 DecProd.: Eric Vigié
Manon Lescaut (Puccini) 21 Sep-30 NovProd.: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 25 Sep-28 OktProd.: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Sep-4 Dec
Cinderella (Asaf'yev) 7 Okt-5 NovProd.: Olga Mukhortova
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 OktProd.: Vasily Barkhatov
Un ballo in maschera (Verdi) 12 OktProd.: Andrejs Žagars
Tosca (Puccini) 16 Okt-9 DecProd.: Stanislav Gaudasinsky
Pagliacci (Leoncavallo) 20 OktProd.: Liliana Cavani
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 OktProd.: Fabio Sparvoli
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Okt
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 2 Nov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 13 Nov-31 DecDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Andriy Zholdak
The Giant (Prokofiev,S) 9 Dec
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 DecProd.: Viacheslav Starodubtsev
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 DecProd.: Liliana Cavani
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 18 Sep
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 5 Okt-2 Dec
Carmen (Bizet) 15 Okt-17 Jan
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Okt-22 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Okt-3 Apr
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 27 Okt
Rigoletto (Verdi) 2 Nov-25 Feb
The Violet of Montmartre (Kálmán,E) 5 Nov
Silva (Kálmán,E) 11 Nov-20 Jan
Prince Igor (Borodin) 16 Nov
La traviata (Verdi) 22 Nov-13 Apr
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Dec-31 Jan
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 22 Dec-18 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Dec-14 Jun
Tosca (Puccini) 25 Jan
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 10 Feb-15 Apr
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 10 Feb-15 Apr
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Feb
Hercules (Handel) 6 Apr
The Bayadere (Kálmán,E) 21 Apr
Il mondo della luna (Haydn) 26 Apr-13 Jun
Faust (Gounod) 13-14 Sep
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 17 Sep
Rigoletto (Verdi) 19 Sep
Carmen (Bizet) 23 Sep
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13 Sep-17 NovDir.: Leonid Korchmar; Prod.: Yury Laptev
La traviata (Verdi) 27 Sep-28 Jan
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Okt-6 Feb
Tosca (Puccini) 13 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 15 Nov-14 Apr
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Dec
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Jan
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 Apr
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 13 Apr
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Sep-23 Mar
Don Giovanni (Mozart) 27 Sep-7 Feb
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Sep-15 Apr
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 6 Okt-29 Mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Okt-20 Apr
Il trovatore (Verdi) 12 Okt-19 Maj
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Okt-7 Apr
Silvia (Kálmán,E) 20 Okt-16 Maj
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Okt-5 Maj
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 28 Okt-31 Mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Nov
Countess Maritza (Kálmán,E) 16 Nov-13 Maj
Un ballo in maschera (Verdi) 17 Nov
Turandot (Puccini) 18 Nov
Tosca (Puccini) 25 Nov-18 Mar
La traviata (Verdi) 2 Dec-5 Apr
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 8 Dec-3 Feb
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Dec-29 Apr
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 23 Dec-10 Feb
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 21 Sep
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Okt
Carmen (Bizet) 28 Okt-14 Apr
La traviata (Verdi) 9 Nov-15 Apr
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 16 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 6 Dec-27 Jun
L'Amour des trois oranges (Prokofiev,S) 10 Dec-25 Jan
Silva (Kálmán,E) 10 Dec-20 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Jan-7 Jun
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 1 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Mar