2017/18 > Sverige 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Sverige

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Norge

Sverige
 
Finland
Danmark Tyskland Polen

Göteborg, GöteborgsOperan  / 

De sju dödssynderna (Weill) 21 Okt-5 DecDir.: Antony Hermus / Alexander Hanson; Prod.: David Radok
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Okt-5 DecDir.: Antony Hermus / Alexander Hanson; Prod.: David Radok
Norma (Bellini) 2 Dec-4 FebDir.: Giancarlo Andretta; Prod.: Stéphane Braunschweig
La serva padrona (Pergolesi) 25 Jan-4 FebDir.: Joakim Kallhed; Prod.: Mattias Ermedahl
The Telephone (Menotti) 25 Jan-4 FebDir.: Joakim Kallhed; Prod.: Mia Ringblom Hjertner
Ariadne på Naxos (Strauss) 3 Feb-4 MarDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Rodula Gaitanou
Barberaren i Sevilla (Rossini) 24 Mar-8 MajDir.: Henrik Schaefer; Prod.: David Radok
Boris Godunov (Musorgsky) 21 Apr-13 MajDir.: Leo Hussain; Prod.: Peter Konwitschny
Monstret i labyrinten (Dove) 30 Maj-6 JunDir.: Martin Nagashima Toft; Prod.: Mattias Ermedahl
Madama Butterfly (Puccini) 1 Sep-4 OktDir.: Henrik Schaefer; Prod.: Yoshi Oïda
Rhenguldet (Wagner) 17 Nov-9 DecDir.: Evan Rogister; Prod.: Stephen Langridge
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Feb-31 MarDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Damiano Michieletto(original), Rodula Gaitanou(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Feb-31 MarDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Damiano Michieletto(original), Rodula Gaitanou(revival)
Juliette (Martinů) 13 Apr-12 MajDir.: Claire Levacher; Prod.: David Radok
La Voix humaine (Poulenc) 13 Apr-12 MajDir.: Claire Levacher; Prod.: David Radok
Figaros bröllop (Mozart) 16-26 MajProd.: Stephen Langridge
Karlstad, Wermland Opera  / 
The Greek Passion (Martinů) 14 Sep-28 OktDir.: Johannes Gustavsson / Fredrik Burstedt; Prod.: Mira Bartov
Malmo, Malmö Opera  / 
Fiddler on the Roof (Bock) 2 Sep-31 JanDir.: Stefan Solyom / Magnus Fryklund; Prod.: Orpha Phelan
Madama Butterfly (Puccini) 9 SepProd.: Asa Melldahl
Lakmé (Delibes) 7 Okt-12 NovDir.: Philippe Auguin / Magnus Fryklund; Prod.: Nicola Raab
Hansel and Gretel (Humperdinck) 9 Dec-21 JanDir.: Ville Matvejeff / Magnus Fryklund; Prod.: Linus Fellbom
Rigoletto (Verdi) 24 Mar-1 JunDir.: Karen Kamensek / Magnus Fryklund; Prod.: Kasper Holten
Parken (Gefors) 5 Maj-2 JunDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Vera Nemirova
The Surprises of Hell (Aboulker) 29 Jun-1 JulDir.: Martin Hellström; Prod.: Ditte Hammar
West Side Story (Bernstein) 31 Aug-16 DecDir.: Magnus Fryklund / Jakob Hultberg; Prod.: Kasper Holten
Carmen (Bizet) 15 Sep-28 OktDir.: Ida Løvli Hidle; Prod.: Anne Barslev
Var ar du Proserpin? (Kraus) 30 Okt-2 NovProd.: Maria Sundqvist
Var är du Proserpin? (Kraus) 30 Okt-2 NovDir.: Lars Ljungberg; Prod.: Maria Sundqvist
La traviata (Verdi) 17 Nov-10 FebDir.: Rafael Payare / Dalia Stasevska; Prod.: Olivier Py
Snödrottningen (Staern) 15 Dec-19 JanDir.: Cathrine Winnes; Prod.: Elisabeth Linton
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Feb-31 MarDir.: Steven Sloane / Jennifer Condon; Prod.: Lotte de Beer
The Comedy on the Bridge (Martinů) 23 Mar-17 AprDir.: Lars Ljungberg; Prod.: Maria Sundqvist
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 18-20 AprDir.: Lars Ulrik Mortensen; Prod.: Ted Huffman
Schlagt sie tot! (Holten) 11 Maj-1 JunDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Peter Oskarson
Stockholm, Folkoperan  / 
Turandot (Puccini) 18 Sep-17 NovDir.: Marit Strindlund / Alice Farnham; Prod.: Mellika Melouani Melani
Prima la musica e poi le parole (Salieri) 14 Feb-14 AprDir.: Niklas Willén / Jakob Hultberg; Prod.: Tobias Theorell
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 14 Feb-14 AprDir.: Niklas Willén / Jakob Hultberg; Prod.: Tobias Theorell
Satyagraha (Glass) 18-29 MajDir.: Alice Farnham; Prod.: Tilde Björfors
Don Quijote (Massenet) 20 Sep-30 NovDir.: Henrik Schaefer; Prod.: Carl Johan Karlson
Stockholm, Kungliga Operan / Royal Swedish Opera  / 
Trollflöjten (Mozart) 26 Aug-16 SepDir.: Eva Ollikainen; Prod.: Ole Anders Tandberg
Manon Lescaut (Puccini) 20 Sep-21 OktDir.: Marc Soustrot; Prod.: Knut Hendriksen
Jenůfa (Janáček) 29 Sep-30 OktDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Annilese Miskimmon
Dracula (Borisova-Ollas) 28 Okt-7 DecDir.: Karen Kamensek; Prod.: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 4 Nov-9 MajDir.: Joakim Unander / Fredrik Burstedt; Prod.: Ole Anders Tandberg
Askungen (Rossini) 29 Nov-3 FebDir.: Jean-Christophe Spinosi / Fredrik Burstedt; Prod.: Lindy Hume
Elektra (Strauss) 10 Jan-4 FebDir.: Simone Young; Prod.: Staffan Valdemar Holm
Tosca (Puccini) 20 Jan-8 MajDir.: Daniele Callegari / Alexander Joel; Prod.: Knut Hendriksen
Aida (Verdi) 24 Feb-11 AprDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Michael Cavanagh
Fedora (Giordano) 10 Mar-23 AprDir.: Eugene Tzigane; Prod.: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Apr-2 JunDir.: Evan Rogister; Prod.: Vasily Barkhatov
Der Rosenkavalier (Strauss) 26 Maj-10 JunDir.: Alan Gilbert; Prod.: Christof Loy
Madama Butterfly (Puccini) 22 Sep-6 DecDir.: Ben Gernon; Prod.: Kirsten Harms
Tristessa (Bohlin) 6 Okt-1 NovDir.: Fredrik Burstedt; Prod.: Katharina Thoma
Aida (Verdi) 27 Okt-13 DecDir.: Pier Giorgio Morandi / Domingo Hindoyan; Prod.: Michael Cavanagh
Rigoletto (Verdi) 24 Nov-11 FebProd.: Sofia Jupither
La bohème (Puccini) 17 Dec-5 MarDir.: Jonathan Darlington; Prod.: José Cura
Carmen (Bizet) 19 Jan-4 AprDir.: Joana Carneiro; Prod.: Johanna Garpe
Karmelitsystrarna (Poulenc) 2-22 FebDir.: Marc Soustrot; Prod.: Johanna Garpe
Kung Roger (Szymanowski) 16 Mar-23 AprDir.: Grzegorz Nowak; Prod.: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 28 Mar-13 JunDir.: Dalia Stasevska; Prod.: Ole Anders Tandberg
Dracula (Borisova-Ollas) 25 Apr-14 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 3 Maj-8 JunDir.: Stefan Klingele / Per-Otto Johansson; Prod.: Ole Anders Tandberg
Orlando (Ramström) 4 Maj-2 JunDir.: Mattias Böhm; Prod.: Ellen Lamm
Umeå, NorrlandsOperan  / 
Faust (Gounod) 5-29 OktDir.: Eric Solén; Prod.: Eva-Maria Melbye
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-25 MarDir.: Olof Boman; Prod.: Asa Kalmér
La traviata (Verdi) 6 Okt-1 NovDir.: Elim Chan; Prod.: Linus Fellbom