2017/18 > Sverige 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Sverige

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Norge

Sverige
 
Finland
Danmark Tyskland Polen

Göteborg, GöteborgsOperan  / 

De sju dödssynderna (Weill) 21 Okt-5 DecDir.: Antony Hermus / Alexander Hanson; Prod.: David Radok
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Okt-5 DecDir.: Antony Hermus / Alexander Hanson; Prod.: David Radok
Norma (Bellini) 2 Dec-4 FebDir.: Giancarlo Andretta; Prod.: Stéphane Braunschweig
La serva padrona (Pergolesi) 25 Jan-4 FebDir.: Joakim Kallhed; Prod.: Mattias Ermedahl
The Telephone (Menotti) 25 Jan-4 FebDir.: Joakim Kallhed; Prod.: Mia Ringblom Hjertner
Ariadne på Naxos (Strauss) 3 Feb-4 MarDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Rodula Gaitanou
Barberaren i Sevilla (Rossini) 24 Mar-8 MajDir.: Henrik Schaefer; Prod.: David Radok
Boris Godunov (Musorgsky) 21 Apr-13 MajDir.: Leo Hussain; Prod.: Peter Konwitschny
Monstret i labyrinten (Dove) 30 Maj-6 JunDir.: Martin Nagashima Toft; Prod.: Mattias Ermedahl
Karlstad, Wermland Opera  / 
The Greek Passion (Martinů) 14 Sep-28 OktDir.: Johannes Gustavsson / Fredrik Burstedt; Prod.: Mira Bartov
Malmo, Malmö Opera  / 
Fiddler on the Roof (Bock) 2 Sep-31 JanDir.: Stefan Solyom / Magnus Fryklund; Prod.: Orpha Phelan
Madama Butterfly (Puccini) 9 SepProd.: Asa Melldahl
Lakmé (Delibes) 7 Okt-12 NovDir.: Philippe Auguin / Magnus Fryklund; Prod.: Nicola Raab
Hansel and Gretel (Humperdinck) 9 Dec-21 JanDir.: Ville Matvejeff / Magnus Fryklund; Prod.: Linus Fellbom
Rigoletto (Verdi) 24 Mar-1 JunDir.: Karen Kamensek / Magnus Fryklund; Prod.: Kasper Holten
Parken (Gefors) 5 Maj-2 JunDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Vera Nemirova
Stockholm, Folkoperan  / 
Turandot (Puccini) 18 Sep-17 NovDir.: Marit Strindlund / Alice Farnham; Prod.: Mellika Melouani Melani
Prima la musica e poi le parole (Salieri) 14 Feb-14 Apr
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 14 Feb-14 Apr
Satyagraha (Glass) 18-29 MajDir.: Alice Farnham; Prod.: Tilde Björfors
Stockholm, Kungliga Operan / Royal Swedish Opera  / 
Trollflöjten (Mozart) 26 Aug-16 SepDir.: Eva Ollikainen; Prod.: Ole Anders Tandberg
Manon Lescaut (Puccini) 20 Sep-21 OktDir.: Marc Soustrot; Prod.: Knut Hendriksen
Jenůfa (Janáček) 29 Sep-30 OktDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Annilese Miskimmon
Dracula (Borisova-Ollas) 28 Okt-7 DecDir.: Karen Kamensek; Prod.: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 4 Nov-9 MajDir.: Joakim Unander / Fredrik Burstedt; Prod.: Ole Anders Tandberg
Askungen (Rossini) 29 Nov-3 FebDir.: Jean-Christophe Spinosi / Fredrik Burstedt; Prod.: Lindy Hume
Elektra (Strauss) 10 Jan-4 FebDir.: Simone Young; Prod.: Staffan Valdemar Holm
Tosca (Puccini) 20 Jan-8 MajDir.: Daniele Callegari / Alexander Joel; Prod.: Knut Hendriksen
Aida (Verdi) 26 Feb-11 AprDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Michael Cavanagh
Fedora (Giordano) 10 Mar-23 AprDir.: Eugene Tzigane; Prod.: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Apr-2 JunDir.: Evan Rogister; Prod.: Vasily Barkhatov
Der Rosenkavalier (Strauss) 26 Maj-10 JunDir.: Alan Gilbert; Prod.: Christof Loy
Umeå, NorrlandsOperan  / 
Faust (Gounod) 5-29 OktDir.: Eric Solén; Prod.: Eva-Maria Melbye
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-25 MarDir.: Olof Boman; Prod.: Asa Kalmér
La traviata (Verdi) 6 Okt-1 NovDir.: Elim Chan; Prod.: Linus Fellbom