Inviter for at dele adgang til din profil
Du kan give andre personer adgang til at editere din profil. Den inviterede person vil modtage et link via email, så en personlig adgangskode kan oprettes, og personen vil derefter få adgang til din side ved at følge instruktionerne i invitationsmailen.
Fortryd

Daniela Köhler, sopran

Daniela Köhler
  • |
  • |
  • |
  • |
Information fra operahuset
Datoer
Information fra agenten/kunstneren
Turnédatoer
Fra / Til
Opera
Rolle
Operakompani / Lokalitet
Produktionshold
Apr-Maj 2021
lør 17 Apr 2021
lør 08 Maj 2021
Siegfried
Brünnhilde
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Mar-Apr 2021
tor 18, søn 21, ons 24, søn 28, ons 31 Mar 2021
lør 03 Apr 2021
Der RosenkavalierPremiere
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
D.: Jurowski
I: Kosky
sep-Dec 2020
lør 26, ons 30 sep 2020
lør 03, søn 18, søn 25, tor 29 okt 2020
søn 08, tor 26 nov 2020
fre 11, søn 27 Dec 2020
TannhäuserPremiere
Elisabeth
Aalto-Musiktheater Essen
Aalto Theater
D.: Netopil
I: Dittrich
Jul-Aug 2020
fre 31 Jul 2020
ons 12, fre 21, tor 27 Aug 2020
Siegfried cancelled
Brünnhilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Inkinen
I: Schwarz
Jul-Aug 2020
tir 28 Jul 2020
søn 09, tir 25 Aug 2020
Die Walküre cancelled
Gerhilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Inkinen
I: Schwarz
Apr-Maj 2020
lør 11 Apr 2020
fre 22 Maj 2020
Siegfried cancelled
Brünnhilde
Theater Chemnitz
Opernhaus
D.: Calvo
I: Hartmannshenn
Feb 2020
ons 12-, fre 14, søn 16m, tir 18, fre 21, søn 23m, tir 25, tor 27, fre 28 Feb 2020
La valquiria
Helmwige
Teatro Real de Madrid
D.: Heras-Casado
I: Carsen, Klöter
Jan-Maj 2020
lør 18 Jan 2020
lør 23 Maj 2020
Siegfried
Brünnhilde
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Jan-Maj 2020
tor 16 Jan 2020
tor 21 Maj 2020
Die Walküre
Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Dec 2019-Apr 2020
fre 20, søn 22 Dec 2019
04 Mar 2020
lør 11 Apr 2020
Der Ring an einem Abend
Brünnhilde
Staatstheater Mainz
Großes Haus
D.: Bäumer
I: Raskopf
Fidelio
Leonore
Theater Chemnitz
D.: Calvo / Brenner / Sanguineti
I: Lehmeier,
Apr-Maj 2019
lør 13 Apr 2019
lør 04m Maj 2019
Siegfried
Brünnhilde
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Apr-Maj 2019
søn 07 Apr 2019
tor 02m Maj 2019
Die Walküre
Sieglinde/ Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Feb-Jul 2019
søn 24 Feb 2019
lør 02c Mar 2019
søn 14c Apr 2019
søn 26c Maj 2019
lør 08c Jun 2019
fre 05c Jul 2019
Der Ring an einem AbendPremiereKoncertopførelse
Brünnhilde
Aalto-Musiktheater Essen
Aalto Theater
D.: Jindra
I: Krohn
Jan-Apr 2019
søn 06, lør 12 Jan 2019
fre 26 Apr 2019
Der Rosenkavalier
Leitmetzerin
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Kirchner
sep 2018-Maj 2019
søn 09, søn 16 sep 2018
ons 03, lør 27 okt 2018
lør 03, ons 14 nov 2018
tir 18, søn 30 Dec 2018
08 Jan 2019
fre 08 Feb 2019
søn 10 Mar 2019
tor 30 Maj 2019
Der Ring an einem AbendPremiere
Brünnhilde
Staatstheater Mainz
Großes Haus
D.: Bäumer
I: Raskopf
Jul 2018
søn 22 Jul 2018
Die Walküre
Helmwige
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
D.: Petrenko
I: Kriegenburg
Jan 2018
fre 19m, man 22m Jan 2018
Die Walküre
Helmwige
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
D.: Petrenko
I: Kriegenburg
Jan-Maj 2018
søn 07 Jan 2018
tor 12m Apr 2018
fre 11m Maj 2018
Die Walküre
Sieglinde/ Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Feb 2017
fre 10, man 13, fre 17 Feb 2017
Elektra
4. Magd
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
D.: Young
I: Wernicke
nov-Dec 2015
lør 28m nov 2015
ons 02m, lør 05m Dec 2015
Die Walküre
Helmwige
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
D.: Petrenko
I: Kriegenburg
Mar-Maj 2015
søn 22m, lør 28m Mar 2015
man 06, søn 12m, tir 14, ons 29 Apr 2015
tor 07, fre 29 Maj 2015
Pinocchios AbenteuerPremiere
3. Dorfbewohner
Oldenburgisches Staatstheater
Grosses Haus
D.: Vázquez
I: Kerbel
Jan-Maj 2015
søn 18m Jan 2015
lør 21m Mar 2015
fre 29m Maj 2015
Die Walküre
Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Jan-Jun 2015
lør 10, tor 15, lør 24 Jan 2015
søn 01, man 02, tor 26 Mar 2015
ons 01, søn 05, fre 10 Apr 2015
søn 03, lør 09, tor 14 Maj 2015
ons 03, søn 07 Jun 2015
Der Vetter aus DingsdaPremiere
Wilhelmine Kuhbrot
Oldenburgisches Staatstheater
Kleines Haus
D.: Bönisch
I: Budde
okt-nov 2014
fre 31 okt 2014
lør 01 nov 2014
Die Zauberflöte
1. Dame
Daegu International Opera Festival
Opera House
D.: Willig
I: Peters
sep-Dec 2014
søn 21m sep 2014
fre 03m, søn 12m okt 2014
søn 09m nov 2014
fre 19 Dec 2014
Der Rosenkavalier
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Badisches Staatstheater Karlsruhe
D.: Brown
I: Mentha
Maj-Jun 2014
man 19, tor 22, fre 23, søn 25m, tir 27, ons 28, fre 30, lør 31m Maj 2014
tir 03 Jun 2014
La Valquiria
Helmwige
Gran Teatre del Liceu, Barcelona
D.: Pons
I: Carsen
sep-okt 2013
tor 19, lør 21, tir 24, tor 26, lør 28 sep 2013
ons 02, fre 04, søn 06m, ons 09, fre 11, ons 16, lør 19 okt 2013
Der RosenkavalierPremiere
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Stadttheater Klagenfurt
D.: Soddy
I: Storman
Jan-Maj 2013
lør 26, tor 31 Jan 2013
ons 13 Feb 2013
lør 02m, tir 12 Mar 2013
tor 11, ons 17, fre 26 Apr 2013
søn 12, søn 26 Maj 2013
Die VestalinPremiere
Julia
Badisches Staatstheater Karlsruhe
D.: Willig
I: Stiehl
okt 2012-Jan 2013
tor 11, søn 14, søn 21 okt 2012
ons 05, fre 14, lør 22, tor 27 Dec 2012
05, fre 18, tor 31 Jan 2013
SalomePremiere
Ein Sklave
Oldenburgisches Staatstheater
Grosses Haus
D.: Epple
I: Schmidt
Mar-Jun 2012
lør 10, fre 16, ons 21 Mar 2012
lør 28 Apr 2012
fre 11, man 28 Maj 2012
søn 03, tir 12, lør 30 Jun 2012
Katja KabanovaPremiere
Fekluscha/ Frau aus dem Volk
Oldenburgisches Staatstheater
Grosses Haus
D.: Dorsch
I: Steier
Dec 2010-Maj 2011
tor 23, fre 31 Dec 2010
16, lør 29 Jan 2011
lør 12 Feb 2011
tor 03 Mar 2011
søn 24 Apr 2011
søn 08 Maj 2011
Die Piraten von PenzancePremiere
Edith
Oldenburgisches Staatstheater
Halle 10 auf dem Fliegerhorst
D.: Weaver
I: Schwalbach
Dec 2010-Jan 2011
søn 05 Dec 2010
02, lør 22 Jan 2011
Die Zauberflöte
1. Dame
Badisches Staatstheater Karlsruhe
D.: Bieringer / Bressan
I: Peters
nov 2010-Jan 2011
søn 14, lør 27 nov 2010
tor 16 Dec 2010
08, lør 08 Jan 2011
Hänsel und Gretel
Gertrud
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Wagner
I: Thorwald
okt 2010-Feb 2011
søn 10, lør 16 okt 2010
lør 13 nov 2010
tor 02, søn 12 Dec 2010
13 Feb 2011
Der Rosenkavalier
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Brown
I: Mentha
Jul 2010
lør 10, ons 21 Jul 2010
Der RosenkavalierPremiere
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Brown
I: Mentha
Mar-Apr 2010
lør 20 Mar 2010
lør 10 Apr 2010
Das Feuerwerk
Tante Berta
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Wagner
I: Boysen
Jan-Maj 2010
lør 16 Jan 2010
tir 02 Feb 2010
søn 07, fre 19 Mar 2010
man 24 Maj 2010
Die Zauberflöte
1. Dame
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Bieringer
I: Peters
okt-nov 2009
søn 18 okt 2009
fre 06, søn 22 nov 2009
Johanna auf dem Scheiterhaufen
Margarethe
Badisches Staatstheater Karlsruhe
D.: Wagner
I: Thorwald
okt 2009-Jan 2010
ons 14 okt 2009
fre 27 nov 2009
tir 15 Dec 2009
15, ons 27 Jan 2010
Cyrano de Bergerac
Schwester Marthe
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Hochstenbach
I: Thorwald
Jul 2009
lør 11, lør 18, fre 24 Jul 2009
Der Barbier von SevillaPremiere
Marzelline
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Brown
I: Mentha
Apr-Jul 2009
lør 25, tor 30 Apr 2009
lør 16, lør 23m Maj 2009
søn 14m, ons 24 Jun 2009
fre 10 Jul 2009
Don CarloPremiere
Gräfin von Aremberg
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Brown
I: Tannenbaum
Dec 2008-Jul 2009
lør 20, fre 26, ons 31 Dec 2008
16 Jan 2009
søn 08m, søn 08 Feb 2009
ons 25, fre 27 Mar 2009
lør 04, lør 11m, ons 29 Apr 2009
lør 02, ons 06 Maj 2009
søn 07, fre 12, tor 25 Jun 2009
tor 16, fre 17 Jul 2009
Das FeuerwerkPremiere
Tante Berta
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Wagner
I: Boysen
Dec 2008-Apr 2009
søn 07, søn 28 Dec 2008
10 Apr 2009
Die Walküre
Gerhilde
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Brown
I: Krief
nov 2008-Jan 2009
lør 01, søn 23 nov 2008
søn 21 Dec 2008
18 Jan 2009
Die Frau ohne Schatten
Hüter der Schwelle des Tempels/ Stimme des Falken
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Bramall
I: Tannenbaum
sep-okt 2008
søn 28 sep 2008
søn 05, fre 17, lør 25 okt 2008
Cyrano de Bergerac
Schwester Marthe
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Hochstenbach
I: Thorwald
Dec 2007-Jan 2008
tir 25 Dec 2007
11 Jan 2008
Die Zauberflöte
1. Dame
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Hochstenbach
I: Peters
okt 2007-Jun 2008
lør 27 okt 2007
tor 01, søn 11m nov 2007
lør 22 Dec 2007
28 Jun 2008
Die Frau ohne SchattenPremiere
Ein Hüter der Schwelle des Tempels/ Die Stimme des Falken
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
D.: Bramall
I: Tannenbaum
Die Zauberflöte
Papagena
Opera Zuid
D.: Robinson
I: Lawless,