Bjud in till delar tillgång
You can grant access to edit your page. Invited person will receive a link to set their password, and will be able to access your page by following instructions in the email invite.
Avbryt

Daniela Köhler, soprano

Daniela Köhler
  • |
  • |
  • |
  • |
Information från operahuset
Datum
Information från agenten/artist
Turnédatum
Från / To
Opera
Roll
Institution / Plats
Production Team
april-Maj 2021
lör 17 april 2021
lör 08 Maj 2021
Siegfried
Brünnhilde
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Gilmore
Mar-april 2021
tor 18, sön 21, ons 24, sön 28, ons 31 Mar 2021
lör 03 april 2021
Der RosenkavalierPremiär
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
C: Jurowski
R: Kosky
Sep-december 2020
lör 26, ons 30 Sep 2020
lör 03, sön 18, sön 25, tor 29 Okt 2020
sön 08, tor 26 Nov 2020
fre 11, sön 27 december 2020
TannhäuserPremiär
Elisabeth
Aalto-Musiktheater Essen
Aalto Theater
C: Netopil
R: Dittrich
Jul-Augusti 2020
fre 31 Jul 2020
ons 12, fre 21, tor 27 Augusti 2020
Siegfried cancelled
Brünnhilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
C: Inkinen
R: Schwarz
Jul-Augusti 2020
tis 28 Jul 2020
sön 09, tis 25 Augusti 2020
Die Walküre cancelled
Gerhilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
C: Inkinen
R: Schwarz
april-Maj 2020
lör 11 april 2020
fre 22 Maj 2020
Siegfried cancelled
Brünnhilde
Theater Chemnitz
Opernhaus
C: Calvo
R: Hartmannshenn
Feb 2020
ons 12-, fre 14, sön 16m, tis 18, fre 21, sön 23m, tis 25, tor 27, fre 28 Feb 2020
La valquiria
Helmwige
Teatro Real de Madrid
C: Heras-Casado
R: Carsen, Klöter
Jan-Maj 2020
lör 18 Jan 2020
lör 23 Maj 2020
Siegfried
Brünnhilde
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Gilmore
Jan-Maj 2020
tor 16 Jan 2020
tor 21 Maj 2020
Die Walküre
Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Gilmore
december 2019-april 2020
fre 20, sön 22 december 2019
04 Mar 2020
lör 11 april 2020
Der Ring an einem Abend
Brünnhilde
Staatstheater Mainz
Großes Haus
C: Bäumer
R: Raskopf
Fidelio
Leonore
Theater Chemnitz
C: Calvo / Brenner / Sanguineti
R: Lehmeier,
april-Maj 2019
lör 13 april 2019
lör 04m Maj 2019
Siegfried
Brünnhilde
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Gilmore
april-Maj 2019
sön 07 april 2019
tor 02m Maj 2019
Die Walküre
Sieglinde/ Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Gilmore
Feb-Jul 2019
sön 24 Feb 2019
lör 02c Mar 2019
sön 14c april 2019
sön 26c Maj 2019
lör 08c Jun 2019
fre 05c Jul 2019
Der Ring an einem AbendPremiärKonsertföreställning
Brünnhilde
Aalto-Musiktheater Essen
Aalto Theater
C: Jindra
R: Krohn
Jan-april 2019
sön 06, lör 12 Jan 2019
fre 26 april 2019
Der Rosenkavalier
Leitmetzerin
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Kirchner
Sep 2018-Maj 2019
sön 09, sön 16 Sep 2018
ons 03, lör 27 Okt 2018
lör 03, ons 14 Nov 2018
tis 18, sön 30 december 2018
08 Jan 2019
fre 08 Feb 2019
sön 10 Mar 2019
tor 30 Maj 2019
Der Ring an einem AbendPremiär
Brünnhilde
Staatstheater Mainz
Großes Haus
C: Bäumer
R: Raskopf
Jul 2018
sön 22 Jul 2018
Die Walküre
Helmwige
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
C: Petrenko
R: Kriegenburg
Jan 2018
fre 19m, mån 22m Jan 2018
Die Walküre
Helmwige
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
C: Petrenko
R: Kriegenburg
Jan-Maj 2018
sön 07 Jan 2018
tor 12m april 2018
fre 11m Maj 2018
Die Walküre
Sieglinde/ Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Gilmore
Feb 2017
fre 10, mån 13, fre 17 Feb 2017
Elektra
4. Magd
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
C: Young
R: Wernicke
Nov-december 2015
lör 28m Nov 2015
ons 02m, lör 05m december 2015
Die Walküre
Helmwige
Bayerische Staatsoper, München
Nationaltheater
C: Petrenko
R: Kriegenburg
Mar-Maj 2015
sön 22m, lör 28m Mar 2015
mån 06, sön 12m, tis 14, ons 29 april 2015
tor 07, fre 29 Maj 2015
Pinocchios AbenteuerPremiär
3. Dorfbewohner
Oldenburgisches Staatstheater
Grosses Haus
C: Vázquez
R: Kerbel
Jan-Maj 2015
sön 18m Jan 2015
lör 21m Mar 2015
fre 29m Maj 2015
Die Walküre
Helmwige
Oper Leipzig
Opernhaus
C: Schirmer
R: Gilmore
Jan-Jun 2015
lör 10, tor 15, lör 24 Jan 2015
sön 01, mån 02, tor 26 Mar 2015
ons 01, sön 05, fre 10 april 2015
sön 03, lör 09, tor 14 Maj 2015
ons 03, sön 07 Jun 2015
Der Vetter aus DingsdaPremiär
Wilhelmine Kuhbrot
Oldenburgisches Staatstheater
Kleines Haus
C: Bönisch
R: Budde
Okt-Nov 2014
fre 31 Okt 2014
lör 01 Nov 2014
Die Zauberflöte
1. Dame
Daegu International Opera Festival
Opera House
C: Willig
R: Peters
Sep-december 2014
sön 21m Sep 2014
fre 03m, sön 12m Okt 2014
sön 09m Nov 2014
fre 19 december 2014
Der Rosenkavalier
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Badisches Staatstheater Karlsruhe
C: Brown
R: Mentha
Maj-Jun 2014
mån 19, tor 22, fre 23, sön 25m, tis 27, ons 28, fre 30, lör 31m Maj 2014
tis 03 Jun 2014
La Valquiria
Helmwige
Gran Teatre del Liceu, Barcelona
C: Pons
R: Carsen
Sep-Okt 2013
tor 19, lör 21, tis 24, tor 26, lör 28 Sep 2013
ons 02, fre 04, sön 06m, ons 09, fre 11, ons 16, lör 19 Okt 2013
Der RosenkavalierPremiär
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Stadttheater Klagenfurt
C: Soddy
R: Storman
Jan-Maj 2013
lör 26, tor 31 Jan 2013
ons 13 Feb 2013
lör 02m, tis 12 Mar 2013
tor 11, ons 17, fre 26 april 2013
sön 12, sön 26 Maj 2013
Die VestalinPremiär
Julia
Badisches Staatstheater Karlsruhe
C: Willig
R: Stiehl
Okt 2012-Jan 2013
tor 11, sön 14, sön 21 Okt 2012
ons 05, fre 14, lör 22, tor 27 december 2012
05, fre 18, tor 31 Jan 2013
SalomePremiär
Ein Sklave
Oldenburgisches Staatstheater
Grosses Haus
C: Epple
R: Schmidt
Mar-Jun 2012
lör 10, fre 16, ons 21 Mar 2012
lör 28 april 2012
fre 11, mån 28 Maj 2012
sön 03, tis 12, lör 30 Jun 2012
Katja KabanovaPremiär
Fekluscha/ Frau aus dem Volk
Oldenburgisches Staatstheater
Grosses Haus
C: Dorsch
R: Steier
december 2010-Maj 2011
tor 23, fre 31 december 2010
16, lör 29 Jan 2011
lör 12 Feb 2011
tor 03 Mar 2011
sön 24 april 2011
sön 08 Maj 2011
Die Piraten von PenzancePremiär
Edith
Oldenburgisches Staatstheater
Halle 10 auf dem Fliegerhorst
C: Weaver
R: Schwalbach
december 2010-Jan 2011
sön 05 december 2010
02, lör 22 Jan 2011
Die Zauberflöte
1. Dame
Badisches Staatstheater Karlsruhe
C: Bieringer / Bressan
R: Peters
Nov 2010-Jan 2011
sön 14, lör 27 Nov 2010
tor 16 december 2010
08, lör 08 Jan 2011
Hänsel und Gretel
Gertrud
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Wagner
R: Thorwald
Okt 2010-Feb 2011
sön 10, lör 16 Okt 2010
lör 13 Nov 2010
tor 02, sön 12 december 2010
13 Feb 2011
Der Rosenkavalier
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Brown
R: Mentha
Jul 2010
lör 10, ons 21 Jul 2010
Der RosenkavalierPremiär
Jungfer Marianne Leitmetzerin
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Brown
R: Mentha
Mar-april 2010
lör 20 Mar 2010
lör 10 april 2010
Das Feuerwerk
Tante Berta
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Wagner
R: Boysen
Jan-Maj 2010
lör 16 Jan 2010
tis 02 Feb 2010
sön 07, fre 19 Mar 2010
mån 24 Maj 2010
Die Zauberflöte
1. Dame
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Bieringer
R: Peters
Okt-Nov 2009
sön 18 Okt 2009
fre 06, sön 22 Nov 2009
Johanna auf dem Scheiterhaufen
Margarethe
Badisches Staatstheater Karlsruhe
C: Wagner
R: Thorwald
Okt 2009-Jan 2010
ons 14 Okt 2009
fre 27 Nov 2009
tis 15 december 2009
15, ons 27 Jan 2010
Cyrano de Bergerac
Schwester Marthe
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Hochstenbach
R: Thorwald
Jul 2009
lör 11, lör 18, fre 24 Jul 2009
Der Barbier von SevillaPremiär
Marzelline
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Brown
R: Mentha
april-Jul 2009
lör 25, tor 30 april 2009
lör 16, lör 23m Maj 2009
sön 14m, ons 24 Jun 2009
fre 10 Jul 2009
Don CarloPremiär
Gräfin von Aremberg
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Brown
R: Tannenbaum
december 2008-Jul 2009
lör 20, fre 26, ons 31 december 2008
16 Jan 2009
sön 08m, sön 08 Feb 2009
ons 25, fre 27 Mar 2009
lör 04, lör 11m, ons 29 april 2009
lör 02, ons 06 Maj 2009
sön 07, fre 12, tor 25 Jun 2009
tor 16, fre 17 Jul 2009
Das FeuerwerkPremiär
Tante Berta
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Wagner
R: Boysen
december 2008-april 2009
sön 07, sön 28 december 2008
10 april 2009
Die Walküre
Gerhilde
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Brown
R: Krief
Nov 2008-Jan 2009
lör 01, sön 23 Nov 2008
sön 21 december 2008
18 Jan 2009
Die Frau ohne Schatten
Hüter der Schwelle des Tempels/ Stimme des Falken
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Bramall
R: Tannenbaum
Sep-Okt 2008
sön 28 Sep 2008
sön 05, fre 17, lör 25 Okt 2008
Cyrano de Bergerac
Schwester Marthe
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Hochstenbach
R: Thorwald
december 2007-Jan 2008
tis 25 december 2007
11 Jan 2008
Die Zauberflöte
1. Dame
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Hochstenbach
R: Peters
Okt 2007-Jun 2008
lör 27 Okt 2007
tor 01, sön 11m Nov 2007
lör 22 december 2007
28 Jun 2008
Die Frau ohne SchattenPremiär
Ein Hüter der Schwelle des Tempels/ Die Stimme des Falken
Badisches Staatstheater Karlsruhe
Grosses Haus
C: Bramall
R: Tannenbaum
Die Zauberflöte
Papagena
Opera Zuid
C: Robinson
R: Lawless,