Inviter for at dele adgang til din profil
Du kan give andre personer adgang til at editere din profil. Den inviterede person vil modtage et link via email, så en personlig adgangskode kan oprettes, og personen vil derefter få adgang til din side ved at følge instruktionerne i invitationsmailen.
Fortryd

Marlene Lichtenberg, mezzosopran

Marlene Lichtenberg
  • |
  • |
  • |
  • |
Information fra operahuset
Datoer
Information fra agenten/kunstneren
Turnédatoer
Fra / Til
Opera
Rolle
Operakompani / Lokalitet
Produktionshold
Jan-Maj 2021
lør 23 Jan 2021
lør 06, søn 21 Feb 2021
fre 12, fre 26 Mar 2021
fre 14 Maj 2021
Jenůfa cancelled
Küsterin Buryja
Oper Halle
D.: Wendeberg
I: Daubnerová
okt 2020
søn 18m, søn 18, lør 24, fre 30 okt 2020
KiteshVerdenspremiere
Fewronia 2/ Knabe/ Alkonost/ Bärenführer/ Erscheinun des Prinzen Wsewolod
Oper Halle
D.: Schedding
I: Kronforth
Apr 2020
søn 19, tir 21 Apr 2020
Der KreidekreisKoncertopførelse cancelled
Yü-Pei
Theater Lübeck
Musik- und Kongresshalle
D.: Wolf
Mar 2020
søn 22 Mar 2020
Matthäus-Passion
Alt
Bremerhaven
D.: Schad
Mar 2020
søn 15 Mar 2020
Requiem (Verdi)
Mezzosoprano
Dachau, München
D.: Hermanutz
Jan 2020
tir 28 Jan 2020
Carmen (Auszüge)
Mezzosopran
Händel-Halle
D.: Tewinkel
Jan-Jun 2020
lør 25, fre 31 Jan 2020
søn 23m Feb 2020
lør 07, fre 13, fre 27 Mar 2020
fre 24 Apr 2020
fre 22 Maj 2020
fre 19 Jun 2020
RusalkaPremiere
Die fremde Fürstin/ Die Hexe
Oper Halle
D.: Esandi
I: Güssow
Jan 2020
lør 11 Jan 2020
Carmen (Auszüge)
Mezzosopran
Berliner Philharmonie
D.: Tewinkel
Dec 2019-Jan 2020
man 30 Dec 2019
01, lør 04, tor 30, fre 31 Jan 2020
Carmen (Auszüge)
Mezzosopran
Landestheater Neustrelitz, Neubrandenburg
D.: Tewinkel
nov 2019
lør 16, søn 17 nov 2019
Stabat Mater
Alt
Strasbourg
D.: Fütterer
nov 2019-Jun 2020
fre 15, lør 30 nov 2019
fre 20 Dec 2019
19 Jan 2020
søn 23 Feb 2020
fre 27 Mar 2020
tor 09, søn 26 Apr 2020
fre 01, søn 24 Maj 2020
tor 11, fre 19 Jun 2020
RusalkaPremiere
Die fremde Fürstin
Theater Lübeck
D.: Vladar
I: Katzameier
nov 2019
lør 02 nov 2019
Stabat Mater
Alt
Stadttheater Meran
D.: Fütterer
okt 2019
lør 26 okt 2019
3. Sinfonie
Alt
Landestheater Neustrelitz, Neubrandenburg
D.: Tewinkel
okt 2019
lør 19, søn 20 okt 2019
Requiem (Verdi)
Mezzosoprano
Basel
D.: Goll
sep 2019-Feb 2020
lør 28 sep 2019
lør 12, fre 25 okt 2019
søn 10m nov 2019
fre 06, søn 29 Dec 2019
03, søn 12 Jan 2020
søn 09m Feb 2020
Un ballo in mascheraPremiere
Ulrica
Oper Halle
D.: Esandi / Bella
I: Ostermann
Jun-Jul 2019
tor 27 Jun 2019
fre 05 Jul 2019
Requiem (Verdi)
Mezzosoprano
Oper Halle
D.: Wendeberg
I: Lutz
Jun 2019
fre 21, lør 22 Jun 2019
Nabucco
Fenena
Landestheater, Passau
D.: Coleman
Maj 2019
lør 04 Maj 2019
The Rakes Progress
Baba the Turk
Theater Neustrelitz
D.: Papadopoulos
I: Pöckel
Maj-Jun 2019
lør 04, lør 11, fre 17 Maj 2019
søn 02 Jun 2019
The Rake's ProgressPremiere
Baba the Turk
Landestheater Mecklenburg, Neustrelitz
Großes Haus
D.: Papadopoulos
I: Pöckel
Apr 2019
fre 19 Apr 2019
Stabat Mater
Altistin
St, Coburg
Moritz Coburg
D.: Stenglein
Mar 2019
lør 30 Mar 2019
Golgotha
Altpartie
Kantorei Bremerhaven
D.: Schad
Mar 2019
tor 28 Mar 2019
Elias
Alt
Stadthalle Ratingen
D.: Gabrisch
Feb 2019
tir 19 Feb 2019
Liederabend
Mezzosopran
Freie Akademie der Künste, Hamburg
D.: Garben
Feb 2019
lør 09 Feb 2019
Requiem (Verdi)
Mezzosoprano
Stadtpfarrkirche Passau
D.: Steidler
Feb 2019
lør 02 Feb 2019
Requiem (Verdi)
Mezzosoprano
Matthäuskirche, München
D.: Fernadez
Dec 2018
man 31 Dec 2018
Beethoven's Ninth
Altistin
Landestheater Neustrelitz
D.: Tewinkel
nov 2018
fre 16, lør 17 nov 2018
Requiem (Verdi)
Mezzosopran
Junge Kammerphilharmonie Freiburg
D.: Winnen
nov 2018
lør 10 nov 2018
Requiem
Altistin
Kantorei Bremerhaven
D.: Schad
okt 2018
tir 16 okt 2018
Das Rheingold
Erda
Staatstheater Kassel
D.: Angelico
I: Dietz
Aug 2018
lør 25 Aug 2018
Sinfonie Nr. 8
Mater Aegyptica
Gasteig, München
D.: Wettges
Jul 2018
lør 14, lør 21 Jul 2018
Tannhäuser
Venus
Tiroler Festspiele Erl
Festspielhaus
D.: Kuhn
I: Kuhn
Apr-Jun 2018
søn 22, ons 25, søn 29m Apr 2018
fre 04, tir 15, fre 18, tor 24, lør 26, tor 31 Maj 2018
søn 10m, ons 27 Jun 2018
RusalkaPremiere
Fremde Fürstin
Landestheater Coburg
D.: Kluttig
I: Heyder
Feb 2018
søn 04 Feb 2018
Don Carlos
La princesse Eboli
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Feb-Apr 2018
søn 04 Feb 2018
lør 10 Mar 2018
lør 14 Apr 2018
Don Carlo
Prinzessin Eboli
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Dec 2017
man 25, fre 29 Dec 2017
Hänsel und Gretel
Hänsel
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Schüler
nov 2017
lør 25 nov 2017
Rusalka
Jezibaba
Stadttheater Bremen
D.: Keil
I: Mahler
Ritter Blaubart
Héloise
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Piontek,
nov 2017-Mar 2018
lør 11, fre 17 nov 2017
ons 13, tor 21, fre 29 Dec 2017
07m, lør 20, tir 30 Jan 2018
fre 16 Feb 2018
søn 18 Mar 2018
RusalkaPremiere
Die Hexe Jezibaba
Theater Bremen
Theater am Goetheplatz
D.: Keil / Vogel / Farrell
I: Mahler
okt-nov 2017
søn 01m, lør 21 okt 2017
søn 05 nov 2017
Wozzeck
Margret
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Lutz
Jun-Jul 2017
lør 24 Jun 2017
fre 07 Jul 2017
WozzeckPremiere
Margret
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Lutz
Jun-Jul 2017
fre 02, søn 04, tir 06, tor 08, søn 11, tir 13, tor 15, søn 18, ons 21, tir 27, tor 29 Jun 2017
lør 01, ons 05, fre 07, søn 09, tir 11, tor 13, lør 15 Jul 2017
AidaPremiere
Amneris
Theater Ulm
Wilhelmsburg
D.: Handschuh / Jee
I: Kaiser
Dec 2016-Jul 2017
søn 25 Dec 2016
22m Jan 2017
lør 25 Feb 2017
tir 14 Mar 2017
lør 15 Apr 2017
lør 27 Maj 2017
søn 18 Jun 2017
lør 01 Jul 2017
La favorite
Léonor de Guzman
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Schüler
Dec 2016
lør 03, fre 16, fre 23 Dec 2016
Hänsel und Gretel
Hänsel
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Schüler
nov 2016-Mar 2017
lør 05, fre 11, tir 29 nov 2016
ons 14, søn 18m, lør 31 Dec 2016
01, tir 17 Jan 2017
tir 14 Feb 2017
tor 30 Mar 2017
Ritter BlaubartPremiere
Héloise
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Piontek
sep 2016-Jan 2017
søn 25 sep 2016
ons 19 okt 2016
fre 09, tir 27 Dec 2016
28 Jan 2017
Don Carlo
Prinzessin Eboli
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Apr 2016
lør 23 Apr 2016
Peer Gynt
Aase
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Apr-Jun 2016
lør 16, tir 26 Apr 2016
tor 02, fre 10 Jun 2016
Don Carlo
Prinzessin Eboli
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Dec 2015
fre 11, fre 25 Dec 2015
Sechse kommen durch die Welt
Bläser
Staatstheater Cottbus
D.: Möbius
I: Tesch
nov 2015-Maj 2016
lør 21 nov 2015
tor 10 Dec 2015
05, søn 27 Mar 2016
søn 10 Apr 2016
fre 06 Maj 2016
Alcina
Bradamante
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Brown
okt-Dec 2015
lør 17, tor 22, lør 31 okt 2015
fre 27 nov 2015
ons 16 Dec 2015
La favoritePremiere
Léonor de Guzman
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Schüler
Mar-Jun 2015
lør 14 Mar 2015
tor 02, tir 14 Apr 2015
ons 03 Jun 2015
AlcinaPremiere
Bradamante
Staatstheater Cottbus
D.: Hentschel
I: Brown
Feb-Maj 2015
ons 18 Feb 2015
søn 08m, fre 20 Mar 2015
lør 18 Apr 2015
søn 03 Maj 2015
Hoffmanns Erzählungen
Die Muse
Staatstheater Cottbus
D.: Christ / Hentschel
I: Schüler
Jan 2015
fre 16, søn 18m Jan 2015
La traviata
Flora
Brandenburger Theater
D.: Christ
I: Schweigkofler
nov-Dec 2014
fre 28a, søn 30m nov 2014
søn 14a, man 22, tor 25a Dec 2014
Sechse kommen durch die WeltPremiere
Bläser
Staatstheater Cottbus
D.: Möbius
I: Tesch
okt 2014-Jan 2015
tor 23 okt 2014
28 Jan 2015
Un ballo in maschera
Ulrica
Sofia Opera & Ballet
D.: Spasov
okt 2014-Maj 2015
tir 07 okt 2014
fre 14 nov 2014
ons 17, lør 20 Dec 2014
29 Jan 2015
søn 01 Mar 2015
lør 04 Apr 2015
søn 10m, fre 15 Maj 2015
Carmen
Carmen
Staatstheater Cottbus
D.: Niemann / Hentschel
I: Oldag
okt 2014-Apr 2015
lør 04 okt 2014
ons 12, søn 23m nov 2014
fre 26 Dec 2014
11 Feb 2015
ons 18 Mar 2015
man 06 Apr 2015
La traviata
Flora
Staatstheater Cottbus
D.: Christ / Hentschel
I: Schweigkofler
okt-Dec 2014
tor 02 okt 2014
lør 01, søn 16 nov 2014
tir 02, søn 28m Dec 2014
Peer Gynt
Aase
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Apr-Maj 2014
tor 17 Apr 2014
tor 08, tir 20 Maj 2014
Orfeo ed Euridice
Orfeo
Staatstheater Cottbus
D.: Niemann
I: Schüler
Apr 2014
fre 11, søn 13 Apr 2014
Carmen
Carmen
Brandenburger Theater
D.: Niemann
I: Oldag
Mar-Jun 2014
lør 29 Mar 2014
tir 01, lør 19 Apr 2014
tir 06 Maj 2014
lør 14, søn 22 Jun 2014
La traviataPremiere
Flora
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schweigkofler
Feb-Mar 2014
søn 02 Feb 2014
lør 01m, søn 16m Mar 2014
Götterdämmerung
Waltraute/ 1. Norn/ Floßhilde
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Jan-Maj 2014
lør 25 Jan 2014
tir 04 Feb 2014
ons 05, fre 14 Mar 2014
lør 03 Maj 2014
Peer GyntPremiere
Aase/ Drei schwarze Vögel
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Dec 2013
tir 03, søn 08a, tir 17, tor 26a Dec 2013
Hänsel und Gretel
Hänsel
Staatstheater Cottbus
D.: Niemann
I: Schüler
okt 2013-Apr 2014
fre 25 okt 2013
tor 14 nov 2013
07 Feb 2014
tor 20 Mar 2014
søn 13 Apr 2014
Carmen
Carmen
Latvian National Opera, Riga
D.: Wojciechowski / Ozoliņš
I: Žagars
okt-Dec 2013
søn 20 okt 2013
tor 12 Dec 2013
Lucia di Lammermoor
Alisa
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Tesch
okt 2013-Jan 2014
fre 11, søn 13 okt 2013
ons 06 nov 2013
tor 05, ons 25 Dec 2013
19 Jan 2014
CarmenPremiere
Carmen
Staatstheater Cottbus
D.: Niemann
I: Oldag
sep-Dec 2013
lør 28 sep 2013
lør 26 okt 2013
tor 21 nov 2013
fre 20 Dec 2013
Rusalka
Hexe
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Nürnberger
sep-Dec 2013
tir 17 sep 2013
lør 05 okt 2013
ons 27 nov 2013
søn 22 Dec 2013
Hoffmanns Erzählungen
Die Muse
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Maj 2013
fre 24c, søn 26c Maj 2013
Das RheingoldKoncertopførelse
Flosshilde/ Erda
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
Maj 2013
søn 12c Maj 2013
The Dream of GerontiusKoncertopførelse
Mezzo-Soprano
Dresdner Musikfestspiele, Dresden
Semperoper
D.: Kreile
Mar-Apr 2013
lør 30 Mar 2013
lør 06, søn 28 Apr 2013
GötterdämmerungPremiere
Waltraute/ 1. Norn/ Floßhilde
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Mar-Jun 2013
fre 22 Mar 2013
tor 25 Apr 2013
søn 05m Maj 2013
ons 05 Jun 2013
Anatevka
Hodel
Staatstheater Cottbus
D.: Niemann
I: Madia
Feb-Mar 2013
lør 16 Feb 2013
tor 07 Mar 2013
Orfeo ed Euridice
Orfeo
Staatstheater Cottbus
D.: Niemann
I: Schüler
Jan 2013
lør 12, søn 13 Jan 2013
Orpheus in der Unterwelt
Die öffentliche Meinung
Brandenburger Theater
D.: Möbius
I: Schüler
Dec 2012-Apr 2013
lør 22 Dec 2012
16 Mar 2013
tir 30 Apr 2013
Lucia di Lammermoor
Alisa
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Tesch
Dec 2012
tor 06, fre 14, fre 28 Dec 2012
Aida
Amneris
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Nürnberger
nov-Dec 2012
tor 22 nov 2012
søn 09, tir 18, søn 23, tir 25 Dec 2012
Hänsel und Gretel
Hänsel
Staatstheater Cottbus
D.: Niemann
I: Schüler
okt 2012
tir 30 okt 2012
Carmen
No role
Divadlo F X Šaldy, Liberec
D.: Babický
I: Věžník
okt 2012-Apr 2013
lør 27 okt 2012
søn 18m nov 2012
søn 16m, ons 26 Dec 2012
18 Jan 2013
søn 24m Mar 2013
tor 11 Apr 2013
Hoffmanns ErzählungenPremiere
Die Muse/ Niklas
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
okt 2012-Feb 2013
ons 03m, søn 21 okt 2012
tir 11 Dec 2012
20 Jan 2013
ons 13 Feb 2013
Rusalka
Ježibaba
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Nürnberger
sep 2012-Feb 2013
søn 23 sep 2012
tir 30 okt 2012
fre 16 nov 2012
lør 29 Dec 2012
23 Feb 2013
Orpheus in der Unterwelt
Die öffentliche Meinung
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Apr-Jun 2012
søn 29m Apr 2012
søn 20m Maj 2012
lør 16m Jun 2012
Siegfried
Erda
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Dec 2011-Maj 2012
søn 25 Dec 2011
11 Jan 2012
tir 07, søn 19 Feb 2012
lør 12 Maj 2012
Eugen Onegin
Olga
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
sep 2011-Jan 2012
lør 24, tor 29 sep 2011
ons 05, søn 23m okt 2011
tor 03 nov 2011
ons 07, tir 20, lør 31 Dec 2011
01 Jan 2012
Orpheus in der UnterweltPremiere
Die öffentliche Meinung
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
sep 2011-Mar 2012
søn 11 sep 2011
lør 29 okt 2011
fre 09, tor 22 Dec 2011
14 Jan 2012
ons 21 Mar 2012
Aida
Amneris
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Nürnberger
Mar-Apr 2011
lør 26m Mar 2011
lør 02m, søn 17m Apr 2011
SiegfriedPremiere
Erda
Staatstheater Cottbus
Theater Cottbus
Großes Haus
D.: Christ
I: Schüler
Jan-Apr 2011
lør 29 Jan 2011
lør 12 Feb 2011
fre 18 Mar 2011
tor 14 Apr 2011
Eugen OneginPremiere
Olga
Staatstheater Cottbus
Theater Cottbus
Großes Haus
D.: Christ
I: Schüler
Jan 2011
lør 15, søn 16m Jan 2011
Roméo et Juliette
Gertrude
Teatro Comunale Alighieri di Ravenna
Teatro Dante Alighieri
D.: Rovetta
I: Cigni
okt 2010
lør 09, søn 10m okt 2010
Roméo et JuliettePremiere
Gertrude
Teatro di Pisa
Teatro Verdi
D.: Rovetta
I: Cigni
Feb 2010
tor 18, lør 20m, søn 21m, tir 23, ons 24m, tor 25m, fre 26m Feb 2010
ElektraPremiere
1. Magd
Teatro Massimo Bellini, Catania
D.: Humburg
I: Rech
Jan 2009
fre 09, lør 10, søn 11, tir 13 Jan 2009
JuliePremiere
Julie
Fondazione Haydn di Bolzano e Trento
Teatro Comunale
D.: Carneiro
I: Schweigkofler
Jul 2008
fre 04, lør 05, ons 09, fre 11, lør 12, ons 16, fre 18, lør 19 Jul 2008
La traviata
Flora Bervoix
Festival d'Opéra Avenches
Arena
D.: Contratto / Karytinos
I: Corno