Invite to share access
You can grant access to edit your page. Invited person will receive a link to set their password, and will be able to access your page by following instructions in the email invite.
Fortryd

Simone Schröder, mez+cont

Simone Schröder
  • |
  • |
  • |
  • |
Information fra operahuset
Datoer
Information fra agenten/kunstneren
Turnédatoer
Fra / Til
Opera
Rolle
Operaensemble / Lokalitet
Produktionshold
Aug 2020
lør 01, tor 13, lør 29 Aug 2020
Götterdämmerung
2. Norn/ Floßhilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Inkinen
I: Schwarz
Jul-Aug 2020
tir 28 Jul 2020
søn 09, tir 25 Aug 2020
Die Walküre
Roßweiße
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Inkinen
I: Schwarz
Jul-Aug 2020
man 27 Jul 2020
lør 08, man 17, man 24 Aug 2020
Das Rheingold
Flosshilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Inkinen
I: Schwarz
Feb-Maj 2020
søn 23 Feb 2020
fre 10 Apr 2020
tor 21 Maj 2020
Die Walküre
Fricka/ Roßweiße
Theater Chemnitz
Opernhaus
D.: Calvo
I: Wagemakers
Jan-Maj 2020
fre 31 Jan 2020
tor 09 Apr 2020
ons 20 Maj 2020
Das Rheingold
Fricka
Theater Chemnitz
Opernhaus
D.: Calvo
I: Stoiber
Jul-Aug 2019
tir 30 Jul 2019
fre 02, man 05, tor 15, man 19, tor 22, man 26 Aug 2019
Parsifal
Altsolo
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Bychkov
I: Laufenberg
Dec 2018
søn 02, ons 05, lør 08, ons 12, fre 14 Dec 2018
Ariadne auf NaxosPremiere
Dryade
Sächsische Staatsoper, Dresden
Semperoper
D.: Thielemann
I: Hermann
sep 2018-Jun 2019
lør 29 sep 2018
lør 20 okt 2018
lør 10 nov 2018
19 Jan 2019
lør 20 Apr 2019
lør 08 Jun 2019
SiegfriedPremiere
Erda
Theater Chemnitz
Opernhaus
D.: Bender / Calvo
I: Hartmannshenn
Jul-Aug 2018
tir 31 Jul 2018
lør 18, ons 29 Aug 2018
Die Walküre
Waltraute
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Domingo
I: Castorf
Maj 2018
søn 27 Maj 2018
Götterdämmerung
1. Norn
Koncerthus, Odense
D.: Vedernikov
I: Koerselman
Maj-Jun 2018
søn 27 Maj 2018
søn 03 Jun 2018
Götterdämmerung
1. Norn
Odense Symfoniorkester
ODEON
D.: Vedernikov
I: Koerselman
Maj 2018
fre 25 Maj 2018
Siegfried
Erda
Koncerthus, Odense
D.: Vedernikov
I: Koerselman
Maj-Jun 2018
fre 25 Maj 2018
fre 01 Jun 2018
Siegfried
Erda
Odense Symfoniorkester
ODEON
D.: Vedernikov
I: Koerselman
Maj 2018
ons 23 Maj 2018
Die Walküre
Schwertleite
Koncerthus, Odense
D.: Vedernikov
I: Koerselman
Maj 2018
ons 23, ons 30 Maj 2018
Die Walküre
Schwertleite
Odense Symfoniorkester
ODEON
D.: Vedernikov
Maj 2018
tir 22 Maj 2018
Das Rheingold
Flosshilde
Koncerthus, Odense
D.: Vedernikov
I: Koerselman
Maj 2018
tir 22, tir 29 Maj 2018
Das Rheingold
Erda
Odense Symfoniorkester
ODEON
D.: Vedernikov
I: Koerselman
Jan 2018
søn 14, tir 30 Jan 2018
Die Walküre
Roßweiße
Sächsische Staatsoper, Dresden
Semperoper
D.: Thielemann
I: Decker
Jan 2018
lør 13, man 29 Jan 2018
Das Rheingold
Flosshilde
Sächsische Staatsoper, Dresden
Semperoper
D.: Thielemann
I: Decker
okt 2017-Feb 2018
søn 29 okt 2017
ons 01, søn 05 nov 2017
20 Jan 2018
søn 04 Feb 2018
Götterdämmerung
2. Norn/ Floßhilde
Sächsische Staatsoper, Dresden
Semperoper
D.: Thielemann
I: Decker
Jul-Aug 2017
søn 30 Jul 2017
ons 09, fre 18, tor 24 Aug 2017
Die Walküre
Grimgerde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Janowski
I: Castorf
Maj 2017
tir 23 Maj 2017
Das Rheingold
Flosshilde
Elbphilharmonie, Hamburg
D.: Janowski
Apr 2017
lør 08, man 17 Apr 2017
Die WalküreKoncertopførelse
Roßweiße
Osterfestspiele Salzburg
Großes Festspielhaus
D.: Thielemann
nov 2016
fre 18 nov 2016
The Rhinegold
Flosshilde
Suntory Hall, Tokyo
Main Hall
D.: Thielemann
I: Krief
okt 2016
lør 15, tir 18, lør 22 okt 2016
Das Rheingold
Flosshilde
Sächsische Staatsoper, Dresden
Semperoper
D.: Thielemann
I: Decker
Jun 2016
søn 12, søn 26 Jun 2016
Die Walküre
Rossweiße
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Barenboim
I: Cassiers
Feb 2016
lør 20, tir 23, søn 28 Feb 2016
Die Walküre
Roßweiße
Sächsische Staatsoper, Dresden
Semperoper
D.: Thielemann
I: Decker
okt 2015
tor 01, søn 04, ons 07, lør 10, ons 14, lør 17 okt 2015
Das RheingoldPremiere
Fricka
New National Theatre Tokyo
D.: Iimori
I: Friedrich
Jul-Aug 2015
tir 28 Jul 2015
man 10, lør 22 Aug 2015
Die Walküre
Grimgerde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Petrenko
I: Castorf
Jul-Aug 2014
man 28 Jul 2014
tir 05, man 11, lør 23 Aug 2014
Die Walküre
Grimgerde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Petrenko
I: Castorf
Jan-Feb 2014
fre 31 Jan 2014
man 03, tor 06, søn 09, tir 11 Feb 2014
ElektraPremiere
3. Magd
Fondazione Petruzzelli, Bari
Teatro Petruzzelli
D.: Nott
I: Amelio
Dec 2013
tor 12, ons 18, tor 26, søn 29 Dec 2013
Der fliegende Holländer
Mary
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Harding
I: Stölzl, Kurotschka
nov 2013
søn 03, ons 06, fre 08, lør 16 nov 2013
Die Walküre
Roßweiße
Palau de les Arts, Valencia
Palau de les Arts Reina Sofía
D.: Mehta
I: Padrissa
sep-nov 2013
søn 22 sep 2013
søn 10 nov 2013
Das Rheingold
Erda
Oper Leipzig
Opernhaus
D.: Schirmer
I: Gilmore
Jul 2013
tir 23 Jul 2013
Die WalküreKoncertopførelse
Roßweiße
BBC Proms, London
Royal Albert Hall
D.: Barenboim
Jun 2013
tir 18, tir 25 Jun 2013
Die WalkürePremiere
Roßweiße
Teatro alla Scala, Milano
D.: Barenboim
I: Cassiers
Apr-Maj 2013
søn 28 Apr 2013
ons 01, lør 04, fre 10, tor 16, søn 19, ons 22 Maj 2013
Der fliegende HolländerPremiere
Mary
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Harding
I: Stölzl, Kurotschka
Apr-Jun 2013
tor 11 Apr 2013
ons 22 Maj 2013
fre 07, fre 28 Jun 2013
Das Rheingold
Erda
Nationaltheater Mannheim
D.: Ettinger
I: Freyer
nov-Dec 2012
tir 27, fre 30 nov 2012
tir 04, fre 07 Dec 2012
Colón-RingVerdenspremiere
Fricka
Teatro Colón, Buenos Aires
D.: Paternostro
I: Carrasco
nov 2012-Maj 2013
fre 09, søn 11, fre 16, søn 18, søn 18 nov 2012
ons 26, ons 26, lør 29, lør 29 Dec 2012
12, fre 24 Maj 2013
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Soddy / Salemkour
I: Everding
okt 2012-Apr 2013
tor 04, søn 07, søn 14 okt 2012
24 Mar 2013
fre 05, søn 14 Apr 2013
Die Walküre
Rossweiße
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Barenboim
I: Cassiers
Jul-Aug 2012
søn 29 Jul 2012
søn 05, lør 11, tor 16, ons 22, tir 28 Aug 2012
Parsifal
Altsolo
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Jordan
I: Herheim
Apr 2012
søn 01 Apr 2012
Die Walküre
Roßweiße
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Barenboim
I: Cassiers
Feb-Jun 2012
fre 17 Feb 2012
lør 03, søn 11 Mar 2012
lør 02 Jun 2012
Genoveva
Margaretha
Staatstheater Cottbus
D.: Christ
I: Schüler
Feb 2012
lør 04, tir 07, fre 10, søn 12, ons 15, lør 18 Feb 2012
Eugen Onegin
Larina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Inkinen
I: Freyer
okt 2011-Jan 2012
fre 28, søn 30 okt 2011
tir 01, søn 20 nov 2011
06 Jan 2012
Das RheingoldPremiere
Erda
Nationaltheater Mannheim
D.: Ettinger
I: Freyer
Jul-Aug 2011
tor 28 Jul 2011
ons 03, tir 09, man 15, søn 21, lør 27 Aug 2011
ParsifalPremiere
Altsolo
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Gatti
I: Herheim
Maj-Jun 2011
tor 26, man 30 Maj 2011
fre 03 Jun 2011
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Debus
I: Dorn
Apr 2011
søn 17, fre 22, man 25 Apr 2011
Die WalkürePremiere
Roßweiße
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Cassiers
Mar-Apr 2011
tir 29 Mar 2011
ons 20 Apr 2011
Genoveva
Margaretha
Staatstheater Cottbus
Theater Cottbus
Großes Haus
D.: Christ
I: Schüler
Feb-Apr 2011
fre 11, man 14, tor 17, søn 20, lør 26 Feb 2011
søn 06 Mar 2011
søn 03, søn 10 Apr 2011
La traviata
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Steffens
I: Mussbach
Dec 2010-Jan 2011
tir 07, fre 10, tir 14, fre 17, tir 21, tir 28 Dec 2010
02 Jan 2011
Die WalkürePremiere
Roßweiße
Teatro alla Scala, Milano
D.: Barenboim
I: Cassiers
Dec 2010-Maj 2011
ons 01, søn 05, ons 08, tor 16, søn 19, søn 26, tir 28 Dec 2010
29 Apr 2011
søn 15, søn 22 Maj 2011
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Soddy / Salemkour
I: Everding
Aug 2010
søn 01, fre 13, ons 25 Aug 2010
Götterdämmerung
1. Norn/ Floßhilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2010
tor 29 Jul 2010
lør 07, tir 10, lør 14, ons 18, tor 26 Aug 2010
Parsifal
Stimme aus der Höhe
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Gatti
I: Herheim
Jul-Aug 2010
ons 28 Jul 2010
man 09, lør 21 Aug 2010
Die Walküre
Schwertleite
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2010
tir 27 Jul 2010
søn 08, fre 20 Aug 2010
Das Rheingold
Floßhilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Feb 2010
tor 11, søn 14, ons 17, lør 20, tir 23 Feb 2010
Siegfried
Erda
New National Theatre Tokyo
Opera house

I: Warner
Dec 2009-Jan 2010
ons 09, lør 12, tir 15, man 21, lør 26, man 28, ons 30 Dec 2009
07, lør 09 Jan 2010
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Beermann / Salemkour
I: Everding
okt 2009-Apr 2010
tor 01, fre 09, fre 23 okt 2009
10, lør 17, fre 23 Apr 2010
Salome
Page
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Jordan
I: Kupfer
Aug 2009
søn 02, ons 05, lør 15, ons 19, tor 27 Aug 2009
Parsifal
Stimme aus der Höhe
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Gatti
I: Herheim
Aug 2009
lør 01, ons 12, søn 16, tir 25 Aug 2009
Götterdämmerung
1. Norn/ Flosshilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2009
tir 28 Jul 2009
lør 08, fre 21 Aug 2009
Die Walküre
Schwertleite
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2009
man 27 Jul 2009
fre 07, tor 20 Aug 2009
Das Rheingold
Flosshilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jun 2009
fre 12, tir 16, fre 19 Jun 2009
Salome
Page
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Caro
I: Kupfer
Maj-Jun 2009
man 25 Maj 2009
tir 02 Jun 2009
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Boder
I: Dorn
Mar 2009
lør 07, tir 10, fre 13, søn 15, ons 18 Mar 2009
Das Rheingold
Erda
New National Theatre Tokyo
Opera house
D.: Ettinger
I: Warner
Mar 2009
fre 06, man 09 Mar 2009
Parsifal
Stimme aus der Höhe/ Stimme aus der Höhe
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Eichinger
Dec 2008-Jul 2009
fre 19, tor 25, lør 27, man 29 Dec 2008
04, fre 09 Jan 2009
lør 25 Apr 2009
lør 27 Jun 2009
fre 03, man 06 Jul 2009
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Ettinger / Salemkour / Beermann
I: Everding
nov-Dec 2008
søn 30 nov 2008
ons 03, lør 06, tor 18, søn 21 Dec 2008
L'italiana in Algeri
Zulma
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Dantone
I: Lowery, Hosseinpour
okt-Dec 2008
tir 07, fre 10, tir 21, fre 24 okt 2008
tor 04 Dec 2008
La traviata
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Arrivabeni
I: Mussbach
Aug 2008
lør 02, ons 13, man 25 Aug 2008
Götterdämmerung
1. Norn/ Flosshilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2008
tir 29 Jul 2008
lør 09, tor 21 Aug 2008
Die Walküre
Schwertleite
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2008
man 28 Jul 2008
fre 08, ons 20 Aug 2008
Das Rheingold
Flosshilde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2008
fre 25 Jul 2008
søn 03, ons 06, søn 10, lør 16, tor 28 Aug 2008
Parsifal
Stimme aus der Höhe
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Gatti
I: Herheim
Maj-Jun 2008
lør 03, ons 07, fre 16 Maj 2008
søn 15, tor 19 Jun 2008
La traviata
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Ettinger / Allemandi
I: Mussbach
Jan-Feb 2008
lør 19, ons 23, lør 26 Jan 2008
fre 01, fre 08 Feb 2008
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Ettinger
I: Everding
Dec 2007-Jan 2008
søn 16, tor 20, tir 25, fre 28 Dec 2007
08, man 14 Jan 2008
Madama Butterfly
Suzuki
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Letonja
I: Gramss
Aug 2007
tor 02, man 06, man 13, ons 22, søn 26 Aug 2007
Parsifal
Stimme aus der Höhe
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Schlingensief
Aug 2007
ons 01, tir 14, lør 25 Aug 2007
Götterdämmerung
1. Norn
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jul-Aug 2007
lør 28 Jul 2007
søn 05, fre 10, tir 21 Aug 2007
Die Walküre
Schwertleite
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Dorst
Jun 2007
lør 09, tor 14 Jun 2007
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Boder
I: Dorn
Apr-Jun 2007
lør 28 Apr 2007
fre 04, søn 20, man 28 Maj 2007
tir 05 Jun 2007
Salome
Page
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Jordan
I: Kupfer
Apr-Maj 2007
tor 19, søn 22, ons 25, fre 27 Apr 2007
tir 01 Maj 2007
Le nozze di Figaro
Marcellina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Ettinger
I: Langhoff
Feb-Mar 2007
lør 24, ons 28 Feb 2007
lør 03, lør 10, man 12, fre 16, tir 20 Mar 2007
Falstaff
Mrs Quickly
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Ettinger
I: Miller
Feb-Jun 2007
tor 08, søn 11 Feb 2007
søn 18, søn 25, tor 29 Mar 2007
søn 24, fre 29 Jun 2007
Parsifal
Stimme aus der Höhe/ Stimme aus der Höhe
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Eichinger
Dec 2006-Jan 2007
fre 22, tir 26, lør 30 Dec 2006
07, tor 11 Jan 2007
La traviata
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Ettinger
I: Mussbach
okt 2006-Jan 2007
lør 21, man 23 okt 2006
tor 02, søn 05 nov 2006
fre 08, tor 21, ons 27 Dec 2006
01, lør 06, man 22, ons 31 Jan 2007
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Salemkour / Ettinger
I: Everding
Aug 2006
ons 02, søn 06, tor 10, søn 13, lør 19 Aug 2006
Parsifal
Stimme aus der Höhe
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Schlingensief
Maj-Jun 2006
tor 18, søn 21, lør 27 Maj 2006
tor 01, fre 09, lør 24 Jun 2006
La traviata
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Arrivabeni
I: Mussbach
Feb 2006
søn 05, tir 07, lør 11, ons 15, fre 17 Feb 2006
L'italiana in Algeri
Zulma
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Zanetti
I: Lowery, Hosseinpour
okt-nov 2005
lør 22, tir 25, lør 29 okt 2005
tir 01 nov 2005
Otello
Emilia
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Fischer
I: Flimm
okt 2005
tor 13, fre 21, ons 26 okt 2005
Salome
Page
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle
I: Kupfer
sep-Dec 2005
man 12, søn 18, fre 23, søn 25 sep 2005
man 24 okt 2005
ons 02 nov 2005
lør 17, man 19, man 26, man 26, ons 28 Dec 2005
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Ettinger / Salemkour
I: Everding
sep 2005-Apr 2006
søn 11 sep 2005
09, fre 14 Apr 2006
Parsifal
Stimme aus der Höhe/ Stimme aus der Höhe
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Eichinger
Jul-Aug 2005
fre 29 Jul 2005
tor 04, tor 11, ons 17, tir 23 Aug 2005
Parsifal
Stimme aus der Höhe
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Boulez
I: Schlingensief
Maj-Jun 2005
lør 21, tir 24, lør 28 Maj 2005
ons 01, søn 05, fre 10, tir 14, ons 22, lør 25 Jun 2005
L'italiana in Algeri
Zulma
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Zanetti
I: Lowery, Hosseinpour
Mar 2005
fre 11, tir 15, fre 18 Mar 2005
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Boder
I: Dorn
okt 2004-Mar 2005
tor 28 okt 2004
man 01, tor 04, søn 07, fre 12 nov 2004
04, søn 06, ons 09, lør 12 Mar 2005
La traviata
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
Schiller Theater
D.: Ettinger / Barenboim
I: Mussbach
okt 2004-Jan 2005
tir 19, lør 23, man 25, søn 31 okt 2004
tor 23, tir 28, tor 30 Dec 2004
01, søn 02, fre 07, søn 09 Jan 2005
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Salemkour
I: Everding
okt 2004
ons 06, søn 10, fre 15 okt 2004
Ariadne auf Naxos
Dryade
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Epple
I: Hoffmann
Aug 2004
søn 01, tor 12, ons 25 Aug 2004
Götterdämmerung
1. Norn
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2004
fre 30 Jul 2004
tir 10, man 23 Aug 2004
Siegfried
Erda
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2004
ons 28 Jul 2004
søn 08, lør 21 Aug 2004
Die Walküre
Schwertleite
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2004
tir 27 Jul 2004
lør 07, fre 20 Aug 2004
Das Rheingold
Erda
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2004
søn 25 Jul 2004
tir 03, fre 06, søn 15, ons 18, tor 26 Aug 2004
ParsifalPremiere
Stimme aus der Höhe
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Boulez
I: Schlingensief
okt-nov 2003
søn 19, lør 25, tir 28, fre 31 okt 2003
ons 05, lør 08 nov 2003
Pelléas et Mélisande
Geneviève
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Gielen
I: Berghaus
okt 2003
fre 10, tir 14, lør 18, tor 23 okt 2003
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle
I: Dorn
okt 2003-Jun 2004
ons 01, tir 07 okt 2003
tir 04 nov 2003
søn 21, søn 21, søn 28, søn 28 Dec 2003
02 Jan 2004
tor 27, søn 30 Maj 2004
tor 10, lør 12 Jun 2004
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle / Salemkour
I: Everding
Aug-sep 2003
lør 30 Aug 2003
tir 02, tor 04, søn 07, tir 09 sep 2003
La traviata
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Mussbach
Aug 2003
fre 01, man 11, søn 17, man 25 Aug 2003
Götterdämmerung
1. Norn
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2003
ons 30 Jul 2003
lør 09, lør 23 Aug 2003
Siegfried
Erda
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2003
man 28 Jul 2003
tor 07, tor 21 Aug 2003
Die Walküre
Grimgerde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2003
søn 27 Jul 2003
ons 06, ons 20 Aug 2003
Das Rheingold
Erda
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jun 2003
lør 14, man 16, ons 18, søn 22 Jun 2003
Lulu
Theatergarderobiere/ Gymnasiast/ Groom
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Gielen
I: Mussbach
Jun 2003
tor 05, man 09, ons 11, fre 13, tir 17, tor 19, lør 21, tor 26 Jun 2003
Ariadne auf NaxosPremiere
Dryade
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Luisi
I: Hoffmann
Apr 2003
lør 12, tir 15, søn 20 Apr 2003
La traviataPremiere
Annina
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Mussbach
nov-Dec 2002
tor 28 nov 2002
søn 01, tor 05, man 09, fre 13 Dec 2002
Salome
Page
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle
I: Kupfer
sep 2002-Jan 2003
lør 07, tir 10, fre 13, fre 27 sep 2002
man 16, tor 19, søn 22, søn 22, tor 26, tor 26, lør 28 Dec 2002
05 Jan 2003
Die Zauberflöte
3. Dame
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle / Salemkour
I: Everding
sep 2002
fre 06, ons 11, lør 14 sep 2002
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle
I: Dorn
Aug 2002
tor 01, søn 11, man 26 Aug 2002
Götterdämmerung
1. Norn
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2002
tir 30 Jul 2002
fre 09, lør 17, lør 24 Aug 2002
Siegfried
Erda
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2002
søn 28 Jul 2002
ons 07, tor 22 Aug 2002
Die Walküre
Grimgerde
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Jul-Aug 2002
lør 27 Jul 2002
tir 06, ons 21 Aug 2002
Das Rheingold
Erda
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Fischer
I: Flimm
Mar-Apr 2002
fre 29 Mar 2002
tor 18 Apr 2002
Die Walküre
Roßweiße
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Kupfer
nov 2001-Apr 2002
søn 04, ons 07, søn 11 nov 2001
06, søn 28 Apr 2002
Parsifal
Stimme aus der Höhe/ Stimme aus der Höhe/ Stimme aus der Höhe
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim
I: Kupfer
Aug 2001
fre 03, man 06, søn 12, ons 15, tir 28 Aug 2001
Parsifal
1. Knappe/ Blumenmädchen/ Altsolo
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Thielemann
I: Wagner
Maj 2001
lør 12, lør 19, tor 24, søn 27 Maj 2001
Salome
Page
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle
I: Kupfer
Jul-Aug 2000
tir 25 Jul 2000
tor 03, man 07, fre 18 Aug 2000
Parsifal
1. Knappe/ Blumenmädchen
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Eschenbach
I: Wagner
Jan 2000
tor 06, søn 09 Jan 2000
Salome
Page
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Weigle
I: Kupfer
okt 1999
lør 09, søn 17 okt 1999
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Young
I: Dorn
Jul-Aug 1999
tir 27 Jul 1999
tir 03, søn 08, tor 12, fre 20 Aug 1999
Parsifal
1. Knappe/ Blumenmädchen
Bayreuther Festspiele
Richard-Wagner-Festspielhaus
D.: Sinopoli
I: Wagner
Feb-Apr 1999
ons 24 Feb 1999
lør 10, tor 15 Apr 1999
Elektra
3. Magd
Staatsoper Unter den Linden, Berlin
D.: Barenboim / Young
I: Dorn